Смачні рецепти до Великодня: паски, м'яско та ковбаска своїми руками

 

/data/blog/51047/95e72d070c4224a675b7890a4ac0e292.jpg

 

Пропонуємо рецепти до Великоднього столу із колекції Галини Цуканової.

 

"Паска мамина"
На 1 кг борошна вищого ґатунку: 10 жовтків (бажано домашніх яєць), 2 склянки молока, 80 г свіжих дріжджів, 150 г вершкового масла чи вершкового маргарину, 150 г дрібного цукру-піску або цукрової пудри, 100 г родзинок (краще темних) та 100 г кураги, 0,5 чайної ложки солі, цедра 1 лимона, 1 пачка ванільного цукру чи ванілін на кінчику ножа.

Дріжджі розведіть у теплому молоці, додайте чайну ложку цукру, розмішайте, посипте зверху невеликою кількістю борошна і залишіть на деякий час. Розчин повинен підрости принаймні втричі. Просійте борошно. У заглибину влийте розчин, решту молока, розтерті з цукром жовтки, сіль, ванілін, цедру. Місити треба ретельно і не менше півгодини — від цього залежить якість паски. Під кінець додайте розтоплене масло чи маргарин, а також промиті у гарячій воді, підсушені й обсипані борошном родзинки. Після того, як тісто почне відставати від рук і виступатимуть пухирці, посуд з тістом прикрийте рушником і поставте в тепле місце, щоб підросло. Накладайте у змащені жиром невеликі форми на третину висоти, а коли тісто підросте до 3/4 форми, змастіть його жовтком і поставте у нагріту духовку. Випікайте паски при середній температурі не менше 40 хвилин. Ще гарячими посипте цукровою пудрою з ваніліном чи полийте помадкою, приготованою зі 150 г цукрової пудри, 2-3 столових ложок води чи яєчних білків з обов’язковим додаванням кількох крапель лимонного соку. Прикрасьте паски кольоровою посипкою.

"Паска заварна"
На 4 склянки борошна: 1 склянка молока, 50 г свіжих дріжджів, 10 жовтків курячих яєць, 200 г розтопленого маргарину чи вершкового масла, 1 склянка цукру, 1 столова ложка тертого мигдалю або кілька крапель мигдальної есенції (можна замінити 1 пакетиком ванільного цукру).

Чверть борошна заваріть склянкою гарячого молока і розітріть, щоб не було грудочок. Коли маса вистигне, додайте добре розтерті жовтки, розведені у невеликій кількості теплого молока дріжджі й поставте на деякий час у тепле місце. Після того, як опара підніметься, покладіть сіль, додайте решту борошна, добре вимішайте впродовж півгодини, влийте розтоплене масло й знову вимішуйте півгодини. Наприкінці додайте цукор (найкраще — пудру), розтертий мигдаль або есенцію і знову вимішуйте 30 хвилин. Наповніть форми до половини, відкладіть їх у тепле місце і, коли тісто підійде й майже заповнить форми по вінця, поставте в духовку на 1 годину.

"Паска чудова"
На 6 склянок просіяного борошна: 2 склянки молока, 100 г дріжджів, 2 цілих яйця, 10 жовтків, пачка вершкового масла або 200 г маргарину, 2 склянки цукру, ванільний цукор та лимонна цедра за смаком.

Розтерті жовтки змішайте з молоком, додайте борошно, добре збийте, додайте розведені в невеликій кількості теплого молока дріжджі, ще раз збийте, дайте підійти. Після цього додайте ціле яйце, розтоплене масло, цукор, сіль, ванілін, цедру, добре вимішайте і відкладіть, щоб тісто підійшло. Форми наповніть на третину. Коли тісто підніметься, поставте на 45 хвилин у добре нагріту духовку. Випікайте при середній температурі.

Буженина з м’ятою
Візьміть шматок свинини (окіст або шинку), нашпигуйте його цибулею та часником, натріть сіллю та перцем. Покладіть у каструлю, залийте маринадом з невеликою кількістю оцту або розбавленої лимонної кислоти, додавши лавровий лист, при бажанні зерна кмину, 3-5 гілочок сушеної м'яти, острогін чи готові спеції для грилю. Дайте замаринуватись у холодильнику чи в іншому прохолодному місці не менше 12-14 годин. Вийміть, покладіть у добре змащену жиром гусятницю (з лавровим листом) і смажте під кришкою на слабкому вогні. Можна спекти у фользі або у рукаві для запікання.

Домашні ковбаски
750-850 г свинини середньої жирності, 15-20 г солі, 2 г меленого чорного перцю, 1 г меленого червоного перцю (паприки), 50 г подрібненого часнику, 1-2 г товченого кмину, 1 г меленого духмяного перцю чи інших спецій; добре промиті свинячі кишки.

М’ясо промийте, наріжте на невеличкі шматки без жилок, посоліть, покладіть у миску, накрийте кришкою і залишіть у холодному місці на добу. Пропустіть половину м’яса через м’ясорубку, решту (бажано пісні шматочки) наріжте дрібними кубиками. Додайте всі спеції та часник. Старанно перемішайте — чим довше, тим краще. Наповніть масою заздалегідь приготовані добре промиті кишкові оболонки. Залишіть у холодному місці ще на 12 годин. Такі ковбаски можна смажити, варити, пекти у духовці й коптити.

Буженина по-домашньому
Візьміть свинячий окіст або шинку, гострим тонким ножем зробіть надрізи й нашпигуйте цибулею та часником. Натріть сіллю та перцем. Покладіть у каструлю, залийте маринадом з невеликою кількістю оцту (або кислим хлібним квасом "сирівцем", як це робили наші прабабусі), додавши лавровий лист, при бажанні зерна кмину, кілька листочків сушеної м'яти, острогін (естрагон), орегано чи готові спеції для грилю. Дайте замаринуватись у холодильнику чи в іншому прохолодному місці не менше доби. Але якщо немає часу — нічого страшного, просто м’ясо не буде таким рожевим. Вийміть, покладіть у змащену жиром гусятницю (з лавровим листом) і смажте під кришкою на невеликому вогні. Можна спекти у фользі або спеціальному рукаві для запікання. Подавайте буженину холодною з хріном та гірчицею.

Домашня шинка у фользі
1 кг свинини, 6-8 зубчиків часнику, 10 горошин чорного перцю, 5 горошин духмяного перцю, 3 лаврових листки, мелений мускатних горіх на кінчику ножа, сіль за смаком.
М’ясо натріть сіллю, перцем, товченим часником, мускатним горіхом, лавровим листом. Загорніть у фольгу, поклавши під низ лавровий лист та товчений духмяний перець. Дайте постояти у цьому "сухому маринаді" у холодильнику одну-дві доби. Запікайте у духовці не менше години при температурі 200 градусів. Якщо шматок шинки менший, щоб він не підгорів, через півгодини випікання зменшіть температуру до 160 градусів. Розгорніть фольгу, лише коли охолоне. Подавайте як холодну закуску, нарізавши тоненькими скибочками.

 

ogo.ua


19.04.2014 888 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

342
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13892 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6157
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

646

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5930
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13700
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2