Смачна війна за Івано-Франківськ

 

 

Війни і конфлікти бувають різними. Є конфлікти публічні і гіперболізовано публічні. На рівні міста, це, для прикладу, боротьба за мерське крісло або багатомісячна облога «свободівцями» виконкому. Але поряд з цими гучними процесами, які приковують до себе увагу публіки, відбуваються «тихі війни», непомітні обивателям. Їхня мета, в принципі, така сама як і мета публічної війни: влада і гроші. Проте більшість мешканців міста називає ці процеси «конкуренцією».

 

Одна з таких «тихих війн» вже чверть століття триває на тому полі, де вирішується питання про кулінарні смаки та уподобання франківчан. Адже відомо, що кулінарія є потужним джерелом формування світогляду. Свого часу Японія завдяки пропаганді суші змінила свій імідж в очах обивателів Західної Європи і США. Рівень несприйняття японців (колишніх ворогів) в Америці завдяки неагресивному впровадженню фонових побутових маркерів японської культури, зменшився за два десятиліття (60-80-ті роки) удев’ятеро(!).

 

Прості люди в західних країнах тепер асоціюють Японію переважно не з небезпечними самураями і таємничими жорстокими ніндзя, а з дерев’яними паличками та смачними рисово-рибними ролами, екзотичні назви яких збуджують апетит.

 

Суші стають не просто кулінарною пропозицією, а пропонують певний Спосіб Життя, певний Світогляд і певну Філософію. Відповідно, звикання до суші «втягує» споживача в орбіту японської культури, формує потужний «прояпонський» потенціал у нашій підсвідомості. Далі йде захоплення японськими єдиноборствами, одягом, японською поезією, театром… І навіть, якщо черговість захоплень змінюється, то японська кухня є важливом елементом збудження моди на «японське».

 

Теперішній глобальний «наступ» латиноамериканської кухні (в тому числі і фаст-фудних її варіантів у світових мережах «Tako Bell» і «Potato House») є потужним джерелом посилення політичних позицій іспаномовного світу, його претензією на можливе майбутнє культурне домінування у Західній півкулі, а в перспективі, при певному «фарті», у всьому світі. На українському телебаченні, переповненому (зовсім не випадково) різноманітними кулінарними шоу, предтечами цього можливого домінування виступають ектори і дарвіни (івано-франківський повар з Еквадору, учасник «Пекельної куні-3»), які вже стали кумирами багатьох українців і, особливо, українок. Політтехнологи вважають «кулінарну пропаганду» третьою за ефективністю фоновою маніпулятивною технологією після музичної і кінематографічної.

 

Від початку 90-их років Івано-Франківськ став ареною боротьби кулінарно-культурницьких трендів, за якими вгадуються тренди політично-світоглядні. Спробуємо перерахувати їх:

 

1) Глобальні, континентальні та місцеві тренди, що намагаються завести мешканців нашого міста на поле світових кулінарних стандартів (переважно дешевих, фаст-фудних, та – іноді – більш вишуканих, з претензією на ексклюзивність та витонченість): «Tako Bell», ««Челентано» (піца), «Картопляна хата» (українізована версія бренду Potato House), «Florence», «Кімбо», «Кабукі», «Chicken HUT», «Реприза», «Гармидер», «Суші-бар» та ін.;

 

2) Псевдоетнічні або квазіетнічні тренди («Пузата хата», «Легенда» (на об’їзній), «Українська кухня», «Прикарпатська кухня», «Гражда» та ін.), колиби (спеціфичний квазіетнічний тренд, представлений у місті та у його околицях кількома закладами);

 

3) Заклади, де традиційна польсько-єврейська кухня довільно гібридизована з етнічною або із сучасною європейською і світовою («Аркан», «Франко», «Легенда» (біля Ратуші) «Ройял», «Славутич», «Десятка», «Надія» (єврозал), «Зінгер», «Рів’єра», «Старий Белград», «Під горіхом», «Пасаж Гартенбергів», «Фантуш», «Витребенька», «Світлиця мулярова» (остання використовує брендове ім’я Дарії Цвек), «Лейбова Гора» з її оригінальним так званим «австро-угорським» кухарським трендом та інші;

 

4)  Квазірадянські тренди («Садко», «Рената» («Прикарпатський коровай»), «Пегас», «Надія» (етнозал) та інis/

 

Спочатку «кулінарна глобалізація» наштовхнулася на консерватизм місцевого споживача. Жертвою цього консерватизму (а інші подейкують – ще й жертвою поганого менеджменту) стали, серед інших, кілька піцерій, псевдокитайський «Дракон» та «Картопляна хата» (бурітоси не засмакували франківчанам?) Також знаковим є той факт, що «Мак-Доналдс» так поки що і не зайшов на ринок прикарпатського фаст-фуду, а «Tako Bell» зайшов, але, як то кажуть, з бічних дверей чи то з «низького старту».

 

З іншого боку, і різноманітні псевдоетнічні «хати» явно програвали як ностальгійним забігайлівкам «a la sovok», так і закладам, які обрали в якості трендової стратегії прихильність до специфічно зрозумілої «панської» кулінарної традиції довоєнної Галичини. Остання тенденція на кулінарному фронті представляла протистояння чи взаємопроникнення євроінтеграційного та націонал-ліберального політичних трендів.

 

Йому свідомо чи несвідомо підігравали місцеві інтелектуали, письменники (аналогічно львівському Юрію Винничукові). До 2008 року здавалося, що цей скопійований з польско-чесько-прибалтійських взірців «олдовий єврокітч» остаточно захопить місто.

 

«Розкручення» бренду Дарії Цвек, яка більш-менш успішно адаптувала стару польсько-єврейську кухню до смаків та уявлень українців радянської доби знайшло свій апофеоз у «Світлиці муляровій», де пострадянська «казка давньої Галіції» знайшла собі нарешті адекватне концептуальне втілення не гірше за львівські варіанти. Але тепер, у 2013 році, домінування єврокітчевих закладів вже не виглядає доконаним фактом.

 

Поєднання цих трендів, до речі доволі органічне, на пристойному рівні якості та сервісу сталося на «Лейбовій Горі», відомій вже не тільки в Україні…

 

Разом з модою на націонал-ліберальні погляди якось непомітно, тишком-нишком «здулася» мода на «автохтонну» прикарпатську псевдоєвропейськість. Туристи, зрозуміло, на це ще ведуться (й вестимуться далі), але місцеві відвідувачі кафе, втомлені тьмяним антикваріатом та портретами у золочених рамах, шукають чогось світлішого та просторішого, на штиб піцерії «Florence» або «Пінта-пабу». Що вже й казати про переможний наступ глобалізації у вигляді «Chicken HUT»-ів та решти політкоректних та релігійно нейтральних курчат. А етніка (радше псевдоетніка) тепер презентована грузинською кухнею у «Піросмані». На кулінарно-політичному фронті, таким чином, глобалізатори відчутно потіснили вареники-крученики разом із богемно-буржуазними смаками Другої Речі Посполитої.

 

Друге десятиліття ХХІ століття у Франківську ознаменувалося відродженням в певної частини кулінарного електорату ностальгії за совком. Затюкані іноземщиною вдома і в телевізорі, обивателі все частіше згадують знамениту солянку з ресторану «Київ», чанахи в «Дністрі» і відбивні з «Карпат» часів Андропова і Горбачова. Хоча не виключено, що тут грає ключову роль вічне переконання, що в дитинстві дерева були точно вищими, а в молодості фарби – яскравішими… Публіка певного штибу не переводиться у реліктових «короваях», незважаючи на специфічний запах та пролетарські особливості інтер’єру. Радянські мотиви могли б стати концептуальною темою для цікавого ресторану, хоча історія з псевдокомуністичним баром «Че» наводить на роздуми про ті політичні настрої, які налаштовані лише на заборону.

 

Отже, на кулінарному фронті тимчасова затримка наступу глобальних брендів закінчується. Дезоорієнтація публіки у смаках грає на руку тим, хто обіцяє «зручну кулінарію». Традиції залишаються для туристів і вузького кола гурманів. Молодь, яка вихована споживати рекламоване, є достатньо вигідним грунтом для остаточної перемоги реклами і фаст-фудів.


Політологам та політтехнологам варто взяти цей факт на замітку. Адже у суперечках на тему як саме руйнуватиметься галицька архаїка багато хто був переконаним, що молоде покоління прикарпатців вибере узвар, а не «пепсі» і енергетики. Є підозра, що вони помилились.

Аналітична група Фіртка-Магус

 


Коментарі (7)

Оля 2013.05.08, 15:52
Стаття сподобалася.
КИН 2013.05.08, 22:01
МАРЯНА ВАРЦІВ ВЖЕ ЗДАЄСІ ЩОСЬ ПИСАЛА НА ФІРТЦІ СТОСОВНО ЧУЖИНСЬКИХ КНАЙП????
Роман С 2013.05.09, 13:26
Одна з найкращих статей на Фіртці за останній час, браво! Гарне відчуття ритму і смаку франківського місцевого часу!
Молоко 2013.05.09, 18:37
Геніально! Добре ще б побачити статті такого рівня про інші сфери нашого життя! Хоча ,здається ,що крім "пожрати і випити", вагомих здобутків в інших сферах суспільного життя наразі немає.
хе-хе 2013.05.09, 22:41
До Молока: здобутки є ще в сфері залякування дітей страхітливими іграшками. Подивіться на монстрів у вигляді бджіл (чи то ос), що їх встромили в центрі парку Шевченка. Діти забачивши ці страхіття плачуть і верещать. Хто таке зробив???? Ці бджоли гармонують хіба що з тим памятником, якого активно ускладнює птаство.
ter 2013.05.12, 11:03
Вчора був на "кулінарному святі". Порнографія. Майстер-кляси високої кухні на електроплитках! Якість страв, що пропонувалися в кабаках (бо то кабаки а не ресторани) - жахлива! Яка там традиція польсько-єврейської кухні, прошу пана, яка там Дарка Цвек. Технікум рулить і набива животи місцевої гопоти бикотськими тошнотіками. Франківськ - місто гімноїдів!!!!!!!!!!!!
хе-хе 2013.05.13, 11:19
підтримуюпопереднього дописувача на 1000% Моя на тому святі отруїлася
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1590 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1686
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2084

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

185

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

197

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

482
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

775
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

510
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

877
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

739
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

593
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2