Словацька освітня система: від дитячого садка до університету

Словацька система освіти має багато спільного з нашою, але водночас у ній є й відмінності. Важливо, що незважаючи на них та іншу мову, підлітки з України можуть потрапити на навчання до наших сусідів вже після 9 класу. У чому полягає особливості, яка вона, освіта у Словаччині та що країна може запропонувати учням з України? Давайте розберемося.

Початкова та середня освіта у Словаччині

У країні існує 4 освітні етапи: дитячий садок, початкова школа, середня та вища освіта. Відвідування дитячого садка не є обов'язковим, тому дітей туди віддають за бажанням та можливостями батьків, а до першого класу віддають дітей у 6-7 років. У початковій школі вони спочатку навчаються на першому ступені (з 1 по 5 клас), потім переходять до другого (з 6 по 9 клас). Після першого ступеня можна скласти додаткові іспити, щоб вступити на навчання до гімназії, або ж навчатися далі, а вже потім вибрати середню школу як приватну, так і державну, яка включає ще 4 роки освіти, в якій школярі вже готуються для складання підсумкових екзаменів та вступу до університету. Проте багато шкіл зазвичай мають кілька профілів, завдяки яким школярі вже освоюють майбутні професії і після іспитів можуть відразу йти працювати, якщо не хочуть вступати далі. Тому останні 4 роки навчання у Словаччині можна назвати профільними коледжами, хоч вони входять до шкільної системи. Загалом діти навчатимуться цілих 13 років, тому словацьким випускникам, які вступають до університетів, зазвичай 19-20 років.

Нашим учням доступна освіта в Словаччині з Free Student  вже після 9 класу школи. А саме є можливість вступити до профільної школи на 4-річну програму. У цьому є безліч переваг перед тими, хто вступає одразу до університету. По-перше, учні за 4 роки повністю адаптуються до нової країни, заводять друзів словаків, на хорошому рівні володіють мовою. По-друге, вони отримують словацький атестат, завдяки якому не потрібно складати додаткові іспити, які інколи вводять для іноземців. По-третє, школярів готують за обраним профілем, що дозволяє вибрати для вступу будь-який університет.

Вища освіта

Якщо відпускати дитину так рано в іншу країну страшно, то словацькі університети доступні для наших абітурієнтів після закінчення повної середньої освіти.

Система вищої освіти складається з трьох ступенів: бакалаврату, магістратури та докторантури. Найчастіше навчання на першому ступені триває 3 роки, на другому - 2, і в докторантурі ще три роки. Для того, щоб побудувати хорошу кар'єру, у більшості спеціальностей вистачає перших двох ступенів. Докторантуру обирають ті, хто хоче працювати в таких сферах як медицина та освіта, а також у тому випадку, якщо людина має прагнення і бажання залишитися в науці.

Сьогодні у Словаччині є понад 30 університетів, але краще обирати державні навчальні заклади та з акредитованими програмами, щоб після закінчення не було проблем із пошуком роботи та визнанням отриманого диплому. Найважливіше те, що вся вища освіта словацькою мовою є абсолютно безкоштовною для всіх студентів, у тому числі і для іноземців. При цьому освіта в Словаччині на високому рівні, оскільки дипломи визнаються в більшості країн світу, а на окремих факультетах є такі спеціальності, де студенти здобувають хороші робочі пропозиції та контракти вже на 3 курсі навчання.

Підбиваючи підсумки можна сказати одне - словацька освіта в будь-якому разі буде правильним вибором. Але перед тим як вступити на навчання до Словаччини необхідно подумати про те, який варіант буде найбільш зручний і комфортний, як для дитини, так і для її батьків.

Реклама


01.02.2024 559
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1472 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1774 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2556
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2352 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7587
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15305 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

362

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1073

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1147

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1934
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

317
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

696
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

935
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

961
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1988
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1039
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35188 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

313
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

522
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

663
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

986