Словацька освітня система: від дитячого садка до університету

Словацька система освіти має багато спільного з нашою, але водночас у ній є й відмінності. Важливо, що незважаючи на них та іншу мову, підлітки з України можуть потрапити на навчання до наших сусідів вже після 9 класу. У чому полягає особливості, яка вона, освіта у Словаччині та що країна може запропонувати учням з України? Давайте розберемося.

Початкова та середня освіта у Словаччині

У країні існує 4 освітні етапи: дитячий садок, початкова школа, середня та вища освіта. Відвідування дитячого садка не є обов'язковим, тому дітей туди віддають за бажанням та можливостями батьків, а до першого класу віддають дітей у 6-7 років. У початковій школі вони спочатку навчаються на першому ступені (з 1 по 5 клас), потім переходять до другого (з 6 по 9 клас). Після першого ступеня можна скласти додаткові іспити, щоб вступити на навчання до гімназії, або ж навчатися далі, а вже потім вибрати середню школу як приватну, так і державну, яка включає ще 4 роки освіти, в якій школярі вже готуються для складання підсумкових екзаменів та вступу до університету. Проте багато шкіл зазвичай мають кілька профілів, завдяки яким школярі вже освоюють майбутні професії і після іспитів можуть відразу йти працювати, якщо не хочуть вступати далі. Тому останні 4 роки навчання у Словаччині можна назвати профільними коледжами, хоч вони входять до шкільної системи. Загалом діти навчатимуться цілих 13 років, тому словацьким випускникам, які вступають до університетів, зазвичай 19-20 років.

Нашим учням доступна освіта в Словаччині з Free Student  вже після 9 класу школи. А саме є можливість вступити до профільної школи на 4-річну програму. У цьому є безліч переваг перед тими, хто вступає одразу до університету. По-перше, учні за 4 роки повністю адаптуються до нової країни, заводять друзів словаків, на хорошому рівні володіють мовою. По-друге, вони отримують словацький атестат, завдяки якому не потрібно складати додаткові іспити, які інколи вводять для іноземців. По-третє, школярів готують за обраним профілем, що дозволяє вибрати для вступу будь-який університет.

Вища освіта

Якщо відпускати дитину так рано в іншу країну страшно, то словацькі університети доступні для наших абітурієнтів після закінчення повної середньої освіти.

Система вищої освіти складається з трьох ступенів: бакалаврату, магістратури та докторантури. Найчастіше навчання на першому ступені триває 3 роки, на другому - 2, і в докторантурі ще три роки. Для того, щоб побудувати хорошу кар'єру, у більшості спеціальностей вистачає перших двох ступенів. Докторантуру обирають ті, хто хоче працювати в таких сферах як медицина та освіта, а також у тому випадку, якщо людина має прагнення і бажання залишитися в науці.

Сьогодні у Словаччині є понад 30 університетів, але краще обирати державні навчальні заклади та з акредитованими програмами, щоб після закінчення не було проблем із пошуком роботи та визнанням отриманого диплому. Найважливіше те, що вся вища освіта словацькою мовою є абсолютно безкоштовною для всіх студентів, у тому числі і для іноземців. При цьому освіта в Словаччині на високому рівні, оскільки дипломи визнаються в більшості країн світу, а на окремих факультетах є такі спеціальності, де студенти здобувають хороші робочі пропозиції та контракти вже на 3 курсі навчання.

Підбиваючи підсумки можна сказати одне - словацька освіта в будь-якому разі буде правильним вибором. Але перед тим як вступити на навчання до Словаччини необхідно подумати про те, який варіант буде найбільш зручний і комфортний, як для дитини, так і для її батьків.

Реклама


01.02.2024 485
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

273
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

787 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2910
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33514
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2406
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3629

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

460

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1279

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

815

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

1018
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

346
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

238
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

632
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1218
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1010
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1107
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

872
13.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30254 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

991
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3972
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

552
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

580