Словацька освітня система: від дитячого садка до університету

Словацька система освіти має багато спільного з нашою, але водночас у ній є й відмінності. Важливо, що незважаючи на них та іншу мову, підлітки з України можуть потрапити на навчання до наших сусідів вже після 9 класу. У чому полягає особливості, яка вона, освіта у Словаччині та що країна може запропонувати учням з України? Давайте розберемося.

Початкова та середня освіта у Словаччині

У країні існує 4 освітні етапи: дитячий садок, початкова школа, середня та вища освіта. Відвідування дитячого садка не є обов'язковим, тому дітей туди віддають за бажанням та можливостями батьків, а до першого класу віддають дітей у 6-7 років. У початковій школі вони спочатку навчаються на першому ступені (з 1 по 5 клас), потім переходять до другого (з 6 по 9 клас). Після першого ступеня можна скласти додаткові іспити, щоб вступити на навчання до гімназії, або ж навчатися далі, а вже потім вибрати середню школу як приватну, так і державну, яка включає ще 4 роки освіти, в якій школярі вже готуються для складання підсумкових екзаменів та вступу до університету. Проте багато шкіл зазвичай мають кілька профілів, завдяки яким школярі вже освоюють майбутні професії і після іспитів можуть відразу йти працювати, якщо не хочуть вступати далі. Тому останні 4 роки навчання у Словаччині можна назвати профільними коледжами, хоч вони входять до шкільної системи. Загалом діти навчатимуться цілих 13 років, тому словацьким випускникам, які вступають до університетів, зазвичай 19-20 років.

Нашим учням доступна освіта в Словаччині з Free Student  вже після 9 класу школи. А саме є можливість вступити до профільної школи на 4-річну програму. У цьому є безліч переваг перед тими, хто вступає одразу до університету. По-перше, учні за 4 роки повністю адаптуються до нової країни, заводять друзів словаків, на хорошому рівні володіють мовою. По-друге, вони отримують словацький атестат, завдяки якому не потрібно складати додаткові іспити, які інколи вводять для іноземців. По-третє, школярів готують за обраним профілем, що дозволяє вибрати для вступу будь-який університет.

Вища освіта

Якщо відпускати дитину так рано в іншу країну страшно, то словацькі університети доступні для наших абітурієнтів після закінчення повної середньої освіти.

Система вищої освіти складається з трьох ступенів: бакалаврату, магістратури та докторантури. Найчастіше навчання на першому ступені триває 3 роки, на другому - 2, і в докторантурі ще три роки. Для того, щоб побудувати хорошу кар'єру, у більшості спеціальностей вистачає перших двох ступенів. Докторантуру обирають ті, хто хоче працювати в таких сферах як медицина та освіта, а також у тому випадку, якщо людина має прагнення і бажання залишитися в науці.

Сьогодні у Словаччині є понад 30 університетів, але краще обирати державні навчальні заклади та з акредитованими програмами, щоб після закінчення не було проблем із пошуком роботи та визнанням отриманого диплому. Найважливіше те, що вся вища освіта словацькою мовою є абсолютно безкоштовною для всіх студентів, у тому числі і для іноземців. При цьому освіта в Словаччині на високому рівні, оскільки дипломи визнаються в більшості країн світу, а на окремих факультетах є такі спеціальності, де студенти здобувають хороші робочі пропозиції та контракти вже на 3 курсі навчання.

Підбиваючи підсумки можна сказати одне - словацька освіта в будь-якому разі буде правильним вибором. Але перед тим як вступити на навчання до Словаччини необхідно подумати про те, який варіант буде найбільш зручний і комфортний, як для дитини, так і для її батьків.

Реклама


01.02.2024 579
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

267
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1393
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1056
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2076
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3563
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1343

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1698

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

505

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1141

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1311
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

426
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24258
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

504
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

452
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

626
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1512
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

679
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5198
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

605
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1547 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

618
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

529