Слова Учня

Час від часу доля підкидує нам чудові знайомства. Вони ніби бонуси, які компенсують нам тисячі годин примусового виробничого спілкування з людьми сірими та нецікавими. Нещодавно я отримав черговий такий «бонус». Зовсім несподівано, перебуваючи з друзями у засніженому карпатському загумінку. На турбазі із сумнівним сервісом, задимленою колибою й викопним гардеробом замість рецепції.

Ми пили в барі текілу, Gluhwein і ґрейпфрутовий сік, дівчата сушили взуття на химерному обігрівачі і сперечалися щодо слова «глетчер». Дівчина Т. вважала, що «глетчер» - це синонім льодовика, а дівчина Н. стверджувала, що цим словом позначають геологічну мішанину криги і великого каміння. Раптом поряд із нашим столом виник бородань у товстезному яскраво-червоному светрі і дав вичерпну консультацію щодо глетчерів. Щодо глетчерів взагалі і глетчерів швайцарських. Щодо ще якихось неймовірно екзотичних і підступних глетчерів, що їх запам’ятати завадила суміш текіли з глінтвейном.

Ми прийняли ерудованого бороданя до свого кола. Він здивував нас, назвавшись учнем Джона Еберта, людини-легенди, прообраза багатьох персонажів голівудівських блокбастерів. У сімдесяті Еберт був особистим охоронцем президентів Форда і Картера, захистив право на три «чорні пояси», сертифіковані у Китаї, Кореї та Японії. Вивчав дихальні практики разом із дивовижними Леонардом Орром та Реймондом Моуді, чотири роки працював в Індії поряд із Матір’ю Терезою, отримав ступінь Майстра йоги «Yoga Nidra» і щире захоплення тисяч учнів і послідовників. Мені було відомо, що Еберт живе у Росії, але я вперше бачив того, хто бачив Еберта. Й не тільки бачив, але й – як він переконував наше тепле текілове товариство – спромігся потрапити на закриті тренінги Майстра, доступні лише для посвячених.

Того вечора ми вирішили слухати Учня так, як слухають лише Майстра. Можливо це було рішення не стільки наших інтелектів, скільки наших сердець, добрих від доброго алкоголю. Ми дозволили Учневі безборонно говорити про речі вищого плану, чого не дозволено в жодних традиціях Сходу і Заходу. Ми не намагалися знайти в його словах суперечності і помилки. Ми не зважали на огріхи у термінах і мовних зворотах. Наші дівчата авансували його казання найсексуальнішими посмішками. Нам сподобалася гра в чемних неофітів, таких собі «свіжих апостолів» заїжджого вчителя. Дехто з нас згадав давні часи...

Учень Еберта сказав нам, що Світло знаходиться поряд із Темрявою і ми погодилися з цією банальною правдою. Ми погодилися навіть з тим, що це було сказано урочисто. Він також повідомив нам, що ми живемо лише поверхнями. Він сказав, що здаватися глибокими нам допомагає либонь те, що вже накладено багато поверхонь, але ця конструкція не витримає випробування вічністю. Він запропонував нам відмовитися від накладання поверхонь й розпочати вирощувати цільний твердий кристал, якого не зруйнують пророковані випробування перед кінцем світу. Слухаючи це, я згадав афоризм Станіслава Єжі Леца: «Не сподівайтеся занадто багато від кінця світу». Зрештою, щодо кінця світу в мене є власні уявлення. Зокрема я чомусь впевнений, що в найближчі три століття цього шоу годі чекати. Ага.

Тим часом Учень вів (себто вчив) далі. Він сказав нам, що людина ніколи не є сама собою, а завше є кимось і це фатальне відчуження від себе потрібно подолати. Він запропонував нам припинити процес оцінювання навколишнього, а мислити паралельно подіям: «Бачу степ – співаю про степ, бачу верблюда – співаю про верблюда». Так, здається, відповідав кирґизький акин з анекдоту, коли туристи запитували його, про що це, власне, він співає.

Ми всі разом вирішили припинити процес оцінювання. Ми подивилися в телевізор, яким завбачливі власники турбази спорядили бар, і почали повторювати слогани політичних телереклам на зразок «Харі Рама, Харі Крішна!». Першою не витримала дівчина Т., свідомість якої зашпорталася на рекламному слогані одного з опозиційних блоків. Замість «скасувати депутатську недоторканність» вони прочитала в ритмі мантри «Скабзду Вату! Д’єбу Аську! Недо С...аніть!» і почала реготати. Чим зрозуміло, «висадила на ізмєну» усю групу тих, хто чемно і сконцентровано намагався припинити процес оцінювання.

Учень, треба віддати йому належне, реготав разом з нами. Тому ми налили йому текіли і вибачили всі згіршення його карми у всіх перевтіленнях протягом останніх трьох мільйонів років. Що було далі, розповісти важко. Особливо у такому дисциплінованому тексті, як ця есейка. Можливо, я зберуся з думками і втну відповідну текстову «шизофренію» у наступній подачі. А може й ні. Бо все ж таки поважаю Джона Еберта. Людину, в якої мали би бути ще й справжні учні.


17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3373
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11835 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2220
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2103
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3067
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5069

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

815

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1354

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1879

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1596
24.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

115
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1983
24.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

135
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9054
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

891
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

975
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20765
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

114
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

627
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

907 4
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

984 1