«Славні» діяння «визволителів»

У двох сотнях метрів від гостинця, що веде до села Пшеничники Тисменицького району, стоїть металевий хрест, перев’язаний вишитим рушником. Це Урочище Підгородище. Раніше тут були багна. Тепер невжитки, на яких місцеві жителі створили стихійне звалище сміття, а неподалік – людські городи.

 

14 вересня 2010 року саме у цьому урочищі розкопками було зафіксовано масове поховання закатованих жертв. Як припускають дослідники, потайне захоронення, а про це свідчить спосіб поховання (людські рештки скидані в купу, або ж розкидані хаотично, дорослі і дитячі, купа черепів окремо від скелетів…) походить з часів приходу «перших совітів» 1939—1941 рр. в Західну Україну. Велика кількість дорослих останків разом із десятками дитячих черепів, у тому числі немовлят, свідчить про ще один кривавий злочин комуністичного режиму.
– Ми ведемо мову про закатоване мирне населення області, – розповідає директор музею визвольних змагань Прикарпатського краю, голова обласного «Меморіалу» Степан Каспрук. – Це масове поховання жертв комуністичного терору датується 1940 роком.

 

Припускаємо, що мотиви нищення людей були не лише політичні, а й «квартирно-матеріальні». Людей цілими сім’ями виселяли з будинків у Станіславі та інших містах області, після чого вони загадково зникали. А у їх квартири вселялися «нові господарі» нашого краю. Лише у минулому році на цьому місці ми віднайшли рештки 170 жертв, сорок з яких – дитячі. Деякі зовсім маленькі, по щелепах видно, що молочні зуби ледве прорізалися.
«Славні» діяння «визволителів»– Про те, що дане поховання – «славні справи» НКВС, свідчать і жителі села, які бачили «зелені вантажівки» з тілами. А ще незаперечним фактом є те, що у 1939-1941 рр. у Пшеничниках дислокувався гарнізон НКВС – підозріла рідкість для звичайного села, – вважає історик Василь Тимків, який очолює групу дослідників «Меморіалу».
– Після 1944 року для галицьких сіл це була звична річ, але не у 1940р. (за часів «перших совітів»). Це ще не був час національно-визвольної боротьби, – розповідає науковець. – Зі свідчень старожилів ми дізналися, що гарнізон займався похованням в’язнів зі Станіславської, Тисменицької і Тлумацької тюрем.

 

Енкаведисти привозили в село у вантажівках вбитих людей, частково серед них були і живі в’язні. Гарнізон було розміщено на території колишнього панського двору, який після війни став колгоспним обійстям. У сімдесятих роках, коли споруджували силосну яму, колгоспники натрапили на людські рештки. Та це місце одразу ж було розкопано, рештки вивезені у невідомому напрямку. А сам майданчик опинився під асфальтом. Проте, люди знають, що саме на колишньому колгоспному подвір’ї є ще, як мінімум, три місця стихійних поховань саме сорокового року. Будемо копати й там.
«Славні» діяння «визволителів»У місцевій пресі сорокових років ми знаходимо свідчення про те, що після відступу червоних у 1941 році в Станіславській тюрмі було виявлено камери до верху забиті одягом. Це дало нам відповідь на питання, чому ми не знайшли при розкопках жодних елементів одягу. Проте поміж кісток скелетів і у черепах – гаки, скоби, цвяхи, металеві стержні, діри від куль. Не важко здогадатись, що це знаряддя тортур. А людські тіла були голими, – завершує розповідь Василь Тимків.

 

На той час, коли мені довелося приїхати у Пшеничники, а було це 10 червня 2011 року, представники «Меморіалу» підняли із землі вже 502 останки. Роботи з розкопок проводити дуже тяжко, незважаючи на те, що рештки знаходяться на глибині від 90 до 35 сантиметрів, але площа складає близько 40 арів. А це у 28 разів більше, ніж у Дем’яновому Лазі.

 

 

Я продовжую спілкуватись із Степаном Каспруком.
– Наші дослідження повністю покладено на наукову основу, але я сумніваюся, що за сьогоднішньої ситуації в країні такі дослідження матимуть державну підтримку. Прикладом є урядові рішення щодо Биківні, які не сприяють правдивому вивченню історії. На Прикарпатті хоч деяке фінансування забезпечується завдяки обласній Програмі пошуку та перепоховання жертв тоталітарних режимів.
– За результатами розкопок на цьому місці ми звернулись до правоохоронних органів з пропозицією про порушення кримінальної справи. До нас виїжджали представники слідчо-оперативної групи Тисменицького райвідділу міліції. Опитували місцевих жителів, вели розмови з членами історико-просвітницького товариства «Меморіал». Це спілкування  чомусь перетворилося у допити. Зрештою, зараз перевіряються дані щодо періоду і обставин масових поховань. Проводяться медико-криміналістичні дослідження і експертиза. Після цього вирішуватиметься, чи буде порушено кримінальну справу. Я у цьому дуже сумніваюся. Це ж знову треба буде дати по пиці комуністичному режиму, – продовжує мій співрозмовник.

 

Саме питання «Чи буде розкрито правду?» не давало мені спокою дорогою до Галича. Тому я звернувся до Василя Крука, голови районної організації Конгресу Українських Націоналістів, який був моїм супутником у поїздці.
«Славні» діяння «визволителів»– Ми нарешті маємо до кінця усвідомити, що таке сталінізм, фашизм і російський шовінізм, – каже мій співрозмовник. Від історії нічого не сховаєш. Більшість нашого суспільства сьогодні ще живе ідеями соціалізму і радянським минулим, перебуває в рабській прислужливості Росії і ФСБ. Ми свого часу не провели люстрації і тому не можемо позбутися рабського синдрому. Через те й мене бере сумнів, що все буде зроблено згідно з кримінально-процесуальним правом. Чи не звинуватять членів «Меморіалу» у недозволеному проведенні розкопок, чи не підмінять останки?..

 

Я не міг не погодитись із своїм співрозмовником, адже такі поховання – це біль усього українського народу. І ми не знаємо скільки їх було і ще є на території нашого району.

 

Ті люди не були похоронені. Вони були викинуті, вивезені, висипані, чи в якийсь інший спосіб сховані з метою приховати злочин «визволителів». Загиблих потрібно перепоховати заради виконання християнського обов’язку. А суспільство має осмислити свою минувшину і задуматись над майбутнім.


Коментарі (2)

Оксана 2011.07.08, 21:10
Шановні організатори розкопок, а також місцева влада: ЧОМУ ВИ ПРО ЦЕ НЕ РОЗКАЗАЛИ НА ВСЮ УКРАЇНУ? ЧОМУ НЕ ЗАПРОСИЛИ НА МІСЦЕ РОЗКОПОК ЦЕНТРАЛЬНІ КАНАЛИ ТБ??? А тихенько розкопали, поговорили про це в місцевій пресі і заткнулися? Такі докази злочинів НКВД треба розголошувати не тільки на всю країну, а на весь світ!
Олег 2011.08.15, 12:46
Гітлер проти Сталіна-цуценятко.І свій народ Гітлер не нищив,на відміну від Сталіна.Але німцям хватає глузду не ставити памятник фюреру,а українці Сталіну поставили.Дивний народ,напевно мало його раком ставили
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2426
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19536
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1642
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

491
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739