«Славні» діяння «визволителів»

У двох сотнях метрів від гостинця, що веде до села Пшеничники Тисменицького району, стоїть металевий хрест, перев’язаний вишитим рушником. Це Урочище Підгородище. Раніше тут були багна. Тепер невжитки, на яких місцеві жителі створили стихійне звалище сміття, а неподалік – людські городи.

 

14 вересня 2010 року саме у цьому урочищі розкопками було зафіксовано масове поховання закатованих жертв. Як припускають дослідники, потайне захоронення, а про це свідчить спосіб поховання (людські рештки скидані в купу, або ж розкидані хаотично, дорослі і дитячі, купа черепів окремо від скелетів…) походить з часів приходу «перших совітів» 1939—1941 рр. в Західну Україну. Велика кількість дорослих останків разом із десятками дитячих черепів, у тому числі немовлят, свідчить про ще один кривавий злочин комуністичного режиму.
– Ми ведемо мову про закатоване мирне населення області, – розповідає директор музею визвольних змагань Прикарпатського краю, голова обласного «Меморіалу» Степан Каспрук. – Це масове поховання жертв комуністичного терору датується 1940 роком.

 

Припускаємо, що мотиви нищення людей були не лише політичні, а й «квартирно-матеріальні». Людей цілими сім’ями виселяли з будинків у Станіславі та інших містах області, після чого вони загадково зникали. А у їх квартири вселялися «нові господарі» нашого краю. Лише у минулому році на цьому місці ми віднайшли рештки 170 жертв, сорок з яких – дитячі. Деякі зовсім маленькі, по щелепах видно, що молочні зуби ледве прорізалися.
«Славні» діяння «визволителів»– Про те, що дане поховання – «славні справи» НКВС, свідчать і жителі села, які бачили «зелені вантажівки» з тілами. А ще незаперечним фактом є те, що у 1939-1941 рр. у Пшеничниках дислокувався гарнізон НКВС – підозріла рідкість для звичайного села, – вважає історик Василь Тимків, який очолює групу дослідників «Меморіалу».
– Після 1944 року для галицьких сіл це була звична річ, але не у 1940р. (за часів «перших совітів»). Це ще не був час національно-визвольної боротьби, – розповідає науковець. – Зі свідчень старожилів ми дізналися, що гарнізон займався похованням в’язнів зі Станіславської, Тисменицької і Тлумацької тюрем.

 

Енкаведисти привозили в село у вантажівках вбитих людей, частково серед них були і живі в’язні. Гарнізон було розміщено на території колишнього панського двору, який після війни став колгоспним обійстям. У сімдесятих роках, коли споруджували силосну яму, колгоспники натрапили на людські рештки. Та це місце одразу ж було розкопано, рештки вивезені у невідомому напрямку. А сам майданчик опинився під асфальтом. Проте, люди знають, що саме на колишньому колгоспному подвір’ї є ще, як мінімум, три місця стихійних поховань саме сорокового року. Будемо копати й там.
«Славні» діяння «визволителів»У місцевій пресі сорокових років ми знаходимо свідчення про те, що після відступу червоних у 1941 році в Станіславській тюрмі було виявлено камери до верху забиті одягом. Це дало нам відповідь на питання, чому ми не знайшли при розкопках жодних елементів одягу. Проте поміж кісток скелетів і у черепах – гаки, скоби, цвяхи, металеві стержні, діри від куль. Не важко здогадатись, що це знаряддя тортур. А людські тіла були голими, – завершує розповідь Василь Тимків.

 

На той час, коли мені довелося приїхати у Пшеничники, а було це 10 червня 2011 року, представники «Меморіалу» підняли із землі вже 502 останки. Роботи з розкопок проводити дуже тяжко, незважаючи на те, що рештки знаходяться на глибині від 90 до 35 сантиметрів, але площа складає близько 40 арів. А це у 28 разів більше, ніж у Дем’яновому Лазі.

 

 

Я продовжую спілкуватись із Степаном Каспруком.
– Наші дослідження повністю покладено на наукову основу, але я сумніваюся, що за сьогоднішньої ситуації в країні такі дослідження матимуть державну підтримку. Прикладом є урядові рішення щодо Биківні, які не сприяють правдивому вивченню історії. На Прикарпатті хоч деяке фінансування забезпечується завдяки обласній Програмі пошуку та перепоховання жертв тоталітарних режимів.
– За результатами розкопок на цьому місці ми звернулись до правоохоронних органів з пропозицією про порушення кримінальної справи. До нас виїжджали представники слідчо-оперативної групи Тисменицького райвідділу міліції. Опитували місцевих жителів, вели розмови з членами історико-просвітницького товариства «Меморіал». Це спілкування  чомусь перетворилося у допити. Зрештою, зараз перевіряються дані щодо періоду і обставин масових поховань. Проводяться медико-криміналістичні дослідження і експертиза. Після цього вирішуватиметься, чи буде порушено кримінальну справу. Я у цьому дуже сумніваюся. Це ж знову треба буде дати по пиці комуністичному режиму, – продовжує мій співрозмовник.

 

Саме питання «Чи буде розкрито правду?» не давало мені спокою дорогою до Галича. Тому я звернувся до Василя Крука, голови районної організації Конгресу Українських Націоналістів, який був моїм супутником у поїздці.
«Славні» діяння «визволителів»– Ми нарешті маємо до кінця усвідомити, що таке сталінізм, фашизм і російський шовінізм, – каже мій співрозмовник. Від історії нічого не сховаєш. Більшість нашого суспільства сьогодні ще живе ідеями соціалізму і радянським минулим, перебуває в рабській прислужливості Росії і ФСБ. Ми свого часу не провели люстрації і тому не можемо позбутися рабського синдрому. Через те й мене бере сумнів, що все буде зроблено згідно з кримінально-процесуальним правом. Чи не звинуватять членів «Меморіалу» у недозволеному проведенні розкопок, чи не підмінять останки?..

 

Я не міг не погодитись із своїм співрозмовником, адже такі поховання – це біль усього українського народу. І ми не знаємо скільки їх було і ще є на території нашого району.

 

Ті люди не були похоронені. Вони були викинуті, вивезені, висипані, чи в якийсь інший спосіб сховані з метою приховати злочин «визволителів». Загиблих потрібно перепоховати заради виконання християнського обов’язку. А суспільство має осмислити свою минувшину і задуматись над майбутнім.


Коментарі (2)

Оксана 2011.07.08, 21:10
Шановні організатори розкопок, а також місцева влада: ЧОМУ ВИ ПРО ЦЕ НЕ РОЗКАЗАЛИ НА ВСЮ УКРАЇНУ? ЧОМУ НЕ ЗАПРОСИЛИ НА МІСЦЕ РОЗКОПОК ЦЕНТРАЛЬНІ КАНАЛИ ТБ??? А тихенько розкопали, поговорили про це в місцевій пресі і заткнулися? Такі докази злочинів НКВД треба розголошувати не тільки на всю країну, а на весь світ!
Олег 2011.08.15, 12:46
Гітлер проти Сталіна-цуценятко.І свій народ Гітлер не нищив,на відміну від Сталіна.Але німцям хватає глузду не ставити памятник фюреру,а українці Сталіну поставили.Дивний народ,напевно мало його раком ставили
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

623
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

497
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

989
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12435 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1530
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2904

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

188

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

292

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

782

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2180
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

215
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1363
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

739
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

292
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

427
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

514
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

827
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3523
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

319
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

508
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

803
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

1003