«Славні» діяння «визволителів»

У двох сотнях метрів від гостинця, що веде до села Пшеничники Тисменицького району, стоїть металевий хрест, перев’язаний вишитим рушником. Це Урочище Підгородище. Раніше тут були багна. Тепер невжитки, на яких місцеві жителі створили стихійне звалище сміття, а неподалік – людські городи.

 

14 вересня 2010 року саме у цьому урочищі розкопками було зафіксовано масове поховання закатованих жертв. Як припускають дослідники, потайне захоронення, а про це свідчить спосіб поховання (людські рештки скидані в купу, або ж розкидані хаотично, дорослі і дитячі, купа черепів окремо від скелетів…) походить з часів приходу «перших совітів» 1939—1941 рр. в Західну Україну. Велика кількість дорослих останків разом із десятками дитячих черепів, у тому числі немовлят, свідчить про ще один кривавий злочин комуністичного режиму.
– Ми ведемо мову про закатоване мирне населення області, – розповідає директор музею визвольних змагань Прикарпатського краю, голова обласного «Меморіалу» Степан Каспрук. – Це масове поховання жертв комуністичного терору датується 1940 роком.

 

Припускаємо, що мотиви нищення людей були не лише політичні, а й «квартирно-матеріальні». Людей цілими сім’ями виселяли з будинків у Станіславі та інших містах області, після чого вони загадково зникали. А у їх квартири вселялися «нові господарі» нашого краю. Лише у минулому році на цьому місці ми віднайшли рештки 170 жертв, сорок з яких – дитячі. Деякі зовсім маленькі, по щелепах видно, що молочні зуби ледве прорізалися.
«Славні» діяння «визволителів»– Про те, що дане поховання – «славні справи» НКВС, свідчать і жителі села, які бачили «зелені вантажівки» з тілами. А ще незаперечним фактом є те, що у 1939-1941 рр. у Пшеничниках дислокувався гарнізон НКВС – підозріла рідкість для звичайного села, – вважає історик Василь Тимків, який очолює групу дослідників «Меморіалу».
– Після 1944 року для галицьких сіл це була звична річ, але не у 1940р. (за часів «перших совітів»). Це ще не був час національно-визвольної боротьби, – розповідає науковець. – Зі свідчень старожилів ми дізналися, що гарнізон займався похованням в’язнів зі Станіславської, Тисменицької і Тлумацької тюрем.

 

Енкаведисти привозили в село у вантажівках вбитих людей, частково серед них були і живі в’язні. Гарнізон було розміщено на території колишнього панського двору, який після війни став колгоспним обійстям. У сімдесятих роках, коли споруджували силосну яму, колгоспники натрапили на людські рештки. Та це місце одразу ж було розкопано, рештки вивезені у невідомому напрямку. А сам майданчик опинився під асфальтом. Проте, люди знають, що саме на колишньому колгоспному подвір’ї є ще, як мінімум, три місця стихійних поховань саме сорокового року. Будемо копати й там.
«Славні» діяння «визволителів»У місцевій пресі сорокових років ми знаходимо свідчення про те, що після відступу червоних у 1941 році в Станіславській тюрмі було виявлено камери до верху забиті одягом. Це дало нам відповідь на питання, чому ми не знайшли при розкопках жодних елементів одягу. Проте поміж кісток скелетів і у черепах – гаки, скоби, цвяхи, металеві стержні, діри від куль. Не важко здогадатись, що це знаряддя тортур. А людські тіла були голими, – завершує розповідь Василь Тимків.

 

На той час, коли мені довелося приїхати у Пшеничники, а було це 10 червня 2011 року, представники «Меморіалу» підняли із землі вже 502 останки. Роботи з розкопок проводити дуже тяжко, незважаючи на те, що рештки знаходяться на глибині від 90 до 35 сантиметрів, але площа складає близько 40 арів. А це у 28 разів більше, ніж у Дем’яновому Лазі.

 

 

Я продовжую спілкуватись із Степаном Каспруком.
– Наші дослідження повністю покладено на наукову основу, але я сумніваюся, що за сьогоднішньої ситуації в країні такі дослідження матимуть державну підтримку. Прикладом є урядові рішення щодо Биківні, які не сприяють правдивому вивченню історії. На Прикарпатті хоч деяке фінансування забезпечується завдяки обласній Програмі пошуку та перепоховання жертв тоталітарних режимів.
– За результатами розкопок на цьому місці ми звернулись до правоохоронних органів з пропозицією про порушення кримінальної справи. До нас виїжджали представники слідчо-оперативної групи Тисменицького райвідділу міліції. Опитували місцевих жителів, вели розмови з членами історико-просвітницького товариства «Меморіал». Це спілкування  чомусь перетворилося у допити. Зрештою, зараз перевіряються дані щодо періоду і обставин масових поховань. Проводяться медико-криміналістичні дослідження і експертиза. Після цього вирішуватиметься, чи буде порушено кримінальну справу. Я у цьому дуже сумніваюся. Це ж знову треба буде дати по пиці комуністичному режиму, – продовжує мій співрозмовник.

 

Саме питання «Чи буде розкрито правду?» не давало мені спокою дорогою до Галича. Тому я звернувся до Василя Крука, голови районної організації Конгресу Українських Націоналістів, який був моїм супутником у поїздці.
«Славні» діяння «визволителів»– Ми нарешті маємо до кінця усвідомити, що таке сталінізм, фашизм і російський шовінізм, – каже мій співрозмовник. Від історії нічого не сховаєш. Більшість нашого суспільства сьогодні ще живе ідеями соціалізму і радянським минулим, перебуває в рабській прислужливості Росії і ФСБ. Ми свого часу не провели люстрації і тому не можемо позбутися рабського синдрому. Через те й мене бере сумнів, що все буде зроблено згідно з кримінально-процесуальним правом. Чи не звинуватять членів «Меморіалу» у недозволеному проведенні розкопок, чи не підмінять останки?..

 

Я не міг не погодитись із своїм співрозмовником, адже такі поховання – це біль усього українського народу. І ми не знаємо скільки їх було і ще є на території нашого району.

 

Ті люди не були похоронені. Вони були викинуті, вивезені, висипані, чи в якийсь інший спосіб сховані з метою приховати злочин «визволителів». Загиблих потрібно перепоховати заради виконання християнського обов’язку. А суспільство має осмислити свою минувшину і задуматись над майбутнім.


Коментарі (2)

Оксана 2011.07.08, 21:10
Шановні організатори розкопок, а також місцева влада: ЧОМУ ВИ ПРО ЦЕ НЕ РОЗКАЗАЛИ НА ВСЮ УКРАЇНУ? ЧОМУ НЕ ЗАПРОСИЛИ НА МІСЦЕ РОЗКОПОК ЦЕНТРАЛЬНІ КАНАЛИ ТБ??? А тихенько розкопали, поговорили про це в місцевій пресі і заткнулися? Такі докази злочинів НКВД треба розголошувати не тільки на всю країну, а на весь світ!
Олег 2011.08.15, 12:46
Гітлер проти Сталіна-цуценятко.І свій народ Гітлер не нищив,на відміну від Сталіна.Але німцям хватає глузду не ставити памятник фюреру,а українці Сталіну поставили.Дивний народ,напевно мало його раком ставили
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

418
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

711
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

547
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5463
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1451
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1334

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

380

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1214

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1052

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

969
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

283
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10660
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

362
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

631
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1446
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

340
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

242
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

898