«Славні» діяння «визволителів»

У двох сотнях метрів від гостинця, що веде до села Пшеничники Тисменицького району, стоїть металевий хрест, перев’язаний вишитим рушником. Це Урочище Підгородище. Раніше тут були багна. Тепер невжитки, на яких місцеві жителі створили стихійне звалище сміття, а неподалік – людські городи.

 

14 вересня 2010 року саме у цьому урочищі розкопками було зафіксовано масове поховання закатованих жертв. Як припускають дослідники, потайне захоронення, а про це свідчить спосіб поховання (людські рештки скидані в купу, або ж розкидані хаотично, дорослі і дитячі, купа черепів окремо від скелетів…) походить з часів приходу «перших совітів» 1939—1941 рр. в Західну Україну. Велика кількість дорослих останків разом із десятками дитячих черепів, у тому числі немовлят, свідчить про ще один кривавий злочин комуністичного режиму.
– Ми ведемо мову про закатоване мирне населення області, – розповідає директор музею визвольних змагань Прикарпатського краю, голова обласного «Меморіалу» Степан Каспрук. – Це масове поховання жертв комуністичного терору датується 1940 роком.

 

Припускаємо, що мотиви нищення людей були не лише політичні, а й «квартирно-матеріальні». Людей цілими сім’ями виселяли з будинків у Станіславі та інших містах області, після чого вони загадково зникали. А у їх квартири вселялися «нові господарі» нашого краю. Лише у минулому році на цьому місці ми віднайшли рештки 170 жертв, сорок з яких – дитячі. Деякі зовсім маленькі, по щелепах видно, що молочні зуби ледве прорізалися.
«Славні» діяння «визволителів»– Про те, що дане поховання – «славні справи» НКВС, свідчать і жителі села, які бачили «зелені вантажівки» з тілами. А ще незаперечним фактом є те, що у 1939-1941 рр. у Пшеничниках дислокувався гарнізон НКВС – підозріла рідкість для звичайного села, – вважає історик Василь Тимків, який очолює групу дослідників «Меморіалу».
– Після 1944 року для галицьких сіл це була звична річ, але не у 1940р. (за часів «перших совітів»). Це ще не був час національно-визвольної боротьби, – розповідає науковець. – Зі свідчень старожилів ми дізналися, що гарнізон займався похованням в’язнів зі Станіславської, Тисменицької і Тлумацької тюрем.

 

Енкаведисти привозили в село у вантажівках вбитих людей, частково серед них були і живі в’язні. Гарнізон було розміщено на території колишнього панського двору, який після війни став колгоспним обійстям. У сімдесятих роках, коли споруджували силосну яму, колгоспники натрапили на людські рештки. Та це місце одразу ж було розкопано, рештки вивезені у невідомому напрямку. А сам майданчик опинився під асфальтом. Проте, люди знають, що саме на колишньому колгоспному подвір’ї є ще, як мінімум, три місця стихійних поховань саме сорокового року. Будемо копати й там.
«Славні» діяння «визволителів»У місцевій пресі сорокових років ми знаходимо свідчення про те, що після відступу червоних у 1941 році в Станіславській тюрмі було виявлено камери до верху забиті одягом. Це дало нам відповідь на питання, чому ми не знайшли при розкопках жодних елементів одягу. Проте поміж кісток скелетів і у черепах – гаки, скоби, цвяхи, металеві стержні, діри від куль. Не важко здогадатись, що це знаряддя тортур. А людські тіла були голими, – завершує розповідь Василь Тимків.

 

На той час, коли мені довелося приїхати у Пшеничники, а було це 10 червня 2011 року, представники «Меморіалу» підняли із землі вже 502 останки. Роботи з розкопок проводити дуже тяжко, незважаючи на те, що рештки знаходяться на глибині від 90 до 35 сантиметрів, але площа складає близько 40 арів. А це у 28 разів більше, ніж у Дем’яновому Лазі.

 

 

Я продовжую спілкуватись із Степаном Каспруком.
– Наші дослідження повністю покладено на наукову основу, але я сумніваюся, що за сьогоднішньої ситуації в країні такі дослідження матимуть державну підтримку. Прикладом є урядові рішення щодо Биківні, які не сприяють правдивому вивченню історії. На Прикарпатті хоч деяке фінансування забезпечується завдяки обласній Програмі пошуку та перепоховання жертв тоталітарних режимів.
– За результатами розкопок на цьому місці ми звернулись до правоохоронних органів з пропозицією про порушення кримінальної справи. До нас виїжджали представники слідчо-оперативної групи Тисменицького райвідділу міліції. Опитували місцевих жителів, вели розмови з членами історико-просвітницького товариства «Меморіал». Це спілкування  чомусь перетворилося у допити. Зрештою, зараз перевіряються дані щодо періоду і обставин масових поховань. Проводяться медико-криміналістичні дослідження і експертиза. Після цього вирішуватиметься, чи буде порушено кримінальну справу. Я у цьому дуже сумніваюся. Це ж знову треба буде дати по пиці комуністичному режиму, – продовжує мій співрозмовник.

 

Саме питання «Чи буде розкрито правду?» не давало мені спокою дорогою до Галича. Тому я звернувся до Василя Крука, голови районної організації Конгресу Українських Націоналістів, який був моїм супутником у поїздці.
«Славні» діяння «визволителів»– Ми нарешті маємо до кінця усвідомити, що таке сталінізм, фашизм і російський шовінізм, – каже мій співрозмовник. Від історії нічого не сховаєш. Більшість нашого суспільства сьогодні ще живе ідеями соціалізму і радянським минулим, перебуває в рабській прислужливості Росії і ФСБ. Ми свого часу не провели люстрації і тому не можемо позбутися рабського синдрому. Через те й мене бере сумнів, що все буде зроблено згідно з кримінально-процесуальним правом. Чи не звинуватять членів «Меморіалу» у недозволеному проведенні розкопок, чи не підмінять останки?..

 

Я не міг не погодитись із своїм співрозмовником, адже такі поховання – це біль усього українського народу. І ми не знаємо скільки їх було і ще є на території нашого району.

 

Ті люди не були похоронені. Вони були викинуті, вивезені, висипані, чи в якийсь інший спосіб сховані з метою приховати злочин «визволителів». Загиблих потрібно перепоховати заради виконання християнського обов’язку. А суспільство має осмислити свою минувшину і задуматись над майбутнім.


Коментарі (2)

Оксана 2011.07.08, 21:10
Шановні організатори розкопок, а також місцева влада: ЧОМУ ВИ ПРО ЦЕ НЕ РОЗКАЗАЛИ НА ВСЮ УКРАЇНУ? ЧОМУ НЕ ЗАПРОСИЛИ НА МІСЦЕ РОЗКОПОК ЦЕНТРАЛЬНІ КАНАЛИ ТБ??? А тихенько розкопали, поговорили про це в місцевій пресі і заткнулися? Такі докази злочинів НКВД треба розголошувати не тільки на всю країну, а на весь світ!
Олег 2011.08.15, 12:46
Гітлер проти Сталіна-цуценятко.І свій народ Гітлер не нищив,на відміну від Сталіна.Але німцям хватає глузду не ставити памятник фюреру,а українці Сталіну поставили.Дивний народ,напевно мало його раком ставили
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

400
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1101
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2634
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2607
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2562
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

1874

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

417

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14400 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1473

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2513
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

700
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6379
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15347
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5021
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6481 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6822
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

16002
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2334
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1573
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2212
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2538
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3189