Слава Богові, слова втратили сенс

 

Ніколи раніше слово не значило так багато і не важило так мало. Слова підтверджуються, виправдовуються, замінюються лише словами. Політичні обіцянки, як банкноти, (а банкноти ніщо інше, ніж своєрідні обіцянки) ніколи не бувають виконані, але виправдовуються наступними обіцянками.

 

Постійно лунають страшні звинувачення, від яких нікому не страшно. Бо слів так багато, що значать лише кількісні характеристики, а їхнє значення – не означає, бо не встигає сприйнятися. Потік паперів породжує багатство, галас породжує владу і суспільну ієрархію.

 

Спершу Слово створило світ. Згодом словом заклинали стихії. Далі слово називало річ. Потім слово означало протилежне. (Скажімо Одисея починається так: «Муза, скажи мне о том многоопытном муже…») Скажіть нині про когось «многоопытный муж» - подумають не моряк і вояк, а людина з багатим сексуальним досвідом. Муза в постромантичному контексті – лярва. Втім, так сприймають дідусі. Покоління СМС не знає ні Анабазиса Ксенофонта, ні анабазиса Швейка, тому сприйме цю фразу просто як лейбл приналежності того хто цитує – «чужий»).

 

Нині слова рівнозначні партії бас гітари. Втім без слів тема в ефемці ще можлива, а без ударника – ні. Пісня «Yellow submarine» - не про жовту субмарину. Вона не про кохання. Вона про «Yesterday». Туди можна було б вставити будь-які інші слова, підходящі за розміром, вона не стала б гіршою. Вона не означає. Вона важить і вартує. В FM потоці.

 

Слава Богові, слова втратили сенс. Інакше, нам довелося б за них відповідати. Колись інквізиція знищувала за єретичні висловлювання, бо твердження автоматично означали війну. Якщо я заперечую Святе причастя, я обов’язково буду руйнувати церкви і вішати попів. І так і робили. Мухаммад сказав «ла іллаху ілла лаху, ва мухаммад расул лаху» і впали імперії. Колись читати було небезпечно. Прочитати – означало взяти на себе зобов’язання. Прочитав «феноменологію духу» - починай насильницьке повалення ладу. Або до кінця життя страждай сумлінням. Пролистайте зараз для прикладу того Гегеля. Не виникне натхнення навіть ларьок бомбануть. Нудно. Многа букф.

 

Нині навіть Сталін не стріляв би за слова. Підозрілий той, хто мовчить. Губерман пише, що його бабуся казала йому: Гарічек, кожне твоє слово зайве. Я цілком усвідомлюю, що кожне моє слово безсенсове. Я звертаюся, не до Вас, мої любі які читають мене лише за рудиментарною звичкою читати довгі тексти і безумовно усвідомлювати безглуздість всього написаного, а до мерців, які вміли цінити дискурс – до Торквемади, Сталіна, Побєдоносцева. Наші з вами статті – це спіритичні сеанси – шахрайство.

 

Іще раз: одного Слова вистачило для створення світу. Мільйонів слів мало для обрання прем’єра. Не зміст слова, гасла, програми, а пульсація галасу породжує нові політичні і соціальні сутності. Гроші втрачають навіть фізичну суть паперу – вони дедалі більш безготівкові – електрони, що стрибають в мікропроцесорах – чиста містика, сеча сатани.

 

Багатство – це не кілограми, це не те що є, це те що прирощується, вірніше темп того, що прирощується, це функція в математичному смислі, це поганський церемоніал в смислі теологічному.

 

Те, що слова втратили сенс, а гроші вже не економіка а містика, не означає, що треба мовчати і припинити рахувати. Навпаки, просто треба не говорити, а співати і завести нарешті кредитну картку і носити її там, де раніше лежав партквиток.


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4244 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743