Загальноосвітнім школам зарано втілювати проект спільного навчання дітей з особливими потребами. Для цього заклади необхідно обладнати – пандусами, окремими кабінками у вбиральнях. Потрібен і додатковий персонал.
В Івано-Франківську діє лише один заклад, пристосований для навчання дітей з особливими потребами. Це - навчально-реабілітаційний центр.
У навчально-реабілітаційному центрі навчаються діти з вадами інтелекту та з порушенням опорно-рухового апарату. Заклад працює 10 років. Попри чималий термін діяльності Центру, основною проблемою залишається адаптація приміщення для потреб вихованців, - каже його керівник Ярослав Малюта.
У навчально-реабілітаційному центрі - 200 вихованців. Заклад надає повноцінну середню освіту. У класах по 10-ро дітей. Навчальна програма особлива, стверджує Ярослав Малюта.
Випускники Центру по можливості навчання не полишають. Стають студентами місцевих і львівських вишів. В іванофранківчанки Ганни Остапів - ДЦП. Нині вона - 11-класниця. Попри те, що дівчина багато років на інвалідному візку, учениця мріє стати дизайнером інтер’єру. Школярі Центру насправді особливі – переконують вчителі та лікарі. Попри обмежені можливості, у вихованців добре розвинута мотивація, розумова активність та відчуття індивідуальності, наголошує лікар-невролог Оксана Макось.
Влітку уряд затвердив спільне навчання дітей з особливими потребами у загальноосвітніх школах. Утім івано-франківські лікарі і вчителі переконані - класи інклюзивної освіти, де навчатимуться діти з фізичними вадами разом зі звичайними школярами - поки не на часі.