Схвалені в Україні вакцини проти COVID-19: які можливі побічні дії

Вакцинація – процес, який породжує безліч суперечок. Хтось вважає її єдиним шляхом подолання пандемії, інші ж називають «всесвітньою змовою». Проте, над процесом розробки та вдосконалення вакцини проти COVID-19 тисячі вчених працюють досі.

В Україні вакцинація від коронавірусу почалася три місяці тому з 24 лютого 2021 року.

Наразі в Україні схвалено такі вакцини проти COVID-19: Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Sinovac Oxford–AstraZeneca COVID-19.  

Вакцина Oxford-AstraZeneca COVID-19 під кодовою назвою AZD1222, що продається під торговими марками Covishield та Vaxzevria, є вірусною векторною вакциною для профілактики COVID-19.

Розроблена Оксфордським університетом та компанією AstraZeneca, її вводять внутрішньом’язово, використовуючи в якості вектора модифікований аденовірус шимпанзе ChAdOx1. Ефективність вакцини становить 76,0% при запобіганні симптоматичному COVID-19, починаючи з 22 дня після першої дози та 81,3% після другої дози.

Вакцина має хороший профіль безпеки, з побічними ефектами, включаючи біль у місці ін’єкції, головний біль та нудоту, які зазвичай проходять протягом декількох днів. Рідше може спостерігатися анафілаксія (Агентство регулювання лікарських засобів та медичних товарів Великобританії (MHRA) має 268 повідомлень із приблизно 21,2 мільйона щеплень станом на 14 квітня 2021 року).

У дуже рідкісних випадках (приблизно у 1 на 100 000 осіб) вакцина асоціюється з підвищеним ризиком утворення тромбів у поєднанні з низьким рівнем тромбоцитів у крові. За даними Європейського агентства з лікарських засобів станом на 4 квітня 2021 року, з Європейського економічного простору та Великобританії зареєстровано 222 випадки утворення тромбів, в той час, як вакцину отримали близько 34 мільйонів людей.

Найпоширеніші побічні ефекти у клінічних випробуваннях, як правило, були легкими або середніми та покращувались протягом декількох днів після щеплення.

Блювота, діарея, набряк, почервоніння в місці ін’єкції та низький рівень тромбоцитів у крові спостерігались менше, ніж у 1 із 10 осіб. Збільшення лімфатичних вузлів, зниження апетиту, запаморочення, сонливість, пітливість, біль у животі, свербіж та висип спостерігались менше ніж у 1 зі 100 людей.


Pfizer – BioNTech COVID-19

Вакцина Pfizer-BioNTech COVID-19 (тозінамеран), що продається під торговою маркою Comirnaty, є вакциною COVID-19 на основі мРНК. Дозволена для використання людям віком від 12 років для забезпечення захисту від інфекції вірусом SARS-CoV-2, який викликає COVID-19.

Німецька компанія BioNTech розробила вакцину та співпрацювала з американською компанією Pfizer для підтримки клінічних випробувань, логістики та виробництва.

У Китаї компанія BioNTech співпрацює з китайською компанією Fosun Pharma щодо розробки, збуту та розповсюдження прав, а вакцина розповсюджується як Fosun-BioNTech COVID-19. Вакцина вводиться внутрішньом’язово.

Вона складається з модифікованої нуклеозидами мРНК (modRNA), що кодує мутовану форму повної довжини спайкового білка SARS-CoV-2, який інкапсульований у наночастинки ліпідів. Вакцинація вимагає двох доз з інтервалом у три тижні.

Найпоширеніші побічні реакції:

  • головний біль;
  • болі в суглобах;
  • болі в м'язах;
  • біль у місці ін'єкції;
  • утома;
  • озноб;
  • гарячка;
  • набряк у місці ін'єкції.

Також можливі менш поширені побічні реакції.

Побічні ефекти можуть виникати частіше після другої дози вакцини.


CoronaVac

CoronaVac, також відома як вакцина Sinovac COVID-19, — це інактивована вакцина проти COVID-19, розроблена китайською компанією Sinovac Biotech. Спирається на традиційну технологію, подібну до BBIBP-CorV та BBV152, інших вакцин проти інактивованого вірусу COVID-19.

CoronaVac не потрібно заморожувати, і як вакцину, так і сировину для формулювання нових доз можна транспортувати та охолоджувати при температурі 2–8 °C, температурі, при якій зберігаються вакцини проти грипу.

Реальне дослідження мільйонів чилійців, які отримали CoronaVac, виявило її ефективність на 65% проти симптоматичного COVID-19, 87% проти госпіталізації, 90% проти госпіталізації та 86% проти смерті.

В Індонезії дані реальних досліджень показали, що 94% прищеплених медичних працівників були захищені вакциною від симптоматичної інфекції, перевершуючи результати клінічних випробувань.

Результати випробувань фази III з Бразилії раніше показали ефективність запобігання симптоматичним інфекціям на 50,7% та ефективність у профілактиці легких випадків, що потребують лікування, на 83,7%.

Ефективність проти симптоматичних інфекцій зросла до 62,3% з інтервалом 21 день і більше між дозами. Результати завершальної фази III з Туреччини, оголошені 3 березня 2021 року, показали ефективність 84%.

Політизація, питання прозорості та деякі неповні судові дані в Бразилії сприяли відсутності довіри до CoronaVac там.

CoronaVac використовується у вакцинаційних кампаніях певних країн Азії, Південної Америки, Північної Америки, та Європи. У квітні 2020 року компанія Sinovac мала виробничу потужність 2 мільярди доз на рік і виробила 300 мільйонів загальних доз.

В цей час вакцина виробляється на кількох заводах у Китаї, також заплановане закордонне виробництво в Бразилії у вересні поточного року та, як було нещодавно анонсовано, у Єгипті.

Детальніше про історію створення та механізм дії наявних вакцин читайте у матеріалі: Від А до Я: все, що потрібно знати про вакцини проти COVID-19.


Читайте також:

На скільки ефективними є вакцини, які пропонують українцям


21.05.2021 1774
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1575
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1016
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1277 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3734 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33870
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2834

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

355

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

751

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1696

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1065
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

631
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

509
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

886
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1985
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12200
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1497
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1279
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

539
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

252
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

321
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

367
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1259