Ситуація-цинізм

 

 

 

В шістдесятих минулого сторіччя, захопила уми багатьох інтелектуалів,  та й не лише,  «обуржуазненої» Франції ідеологія, що не визнавала себе такою, себто ідеологією, - ситуаціонізму (про всяк випадок, прохання, не плутати з сіонізмом)). Умисно і вимушено ухиляючись від складного і зайвого в таких випадках, а часом  просто непосильного протяжного  академічного дискурсу, варто лишень сказати, що під «ситуаціонізмом» малося на увазі формування на базі марксизму – і на базі критики марксизму зразків СРСР і маоїстського Китаю –  «нових лівих» і їх  контркультурного  явища, що проголошувало відхід від «західного способу мислення».                                

 

Епоха 60-х  в Західній Європі, в Західному Світі загалом, особливо у Франції, проходила під знаком сексуальної революції, протестів молоді проти президента де Голля і його правої політики в цілому, проти традиціоналізму в навчальній системі, проти консервативної культури на загал, апогею «франкфуртської школи» і  «Одновимірної людини», Герберта Маркузе, сходження на Олімп постмодернізму з його цікавими філософами, троцькістів і маоїстів серед «оксфордських»  хлопчиків і дівчаток, бітлів, ролінгів, хіпі, ЛСД і решти Великої Забави, що отримала відразу і згодом неоднакові підсумки.

 

 

Центральними аспектами ситуаціонізму є поняття «спектаклю» і «рекуперації».    Під «спектаклем» мається на увазі, коли, наприклад, дяпчик приходить додому з роботи, стомлений, голодний і трохи злий,  буває, ..де його там проексплуатують пів днини кляті капіталюги, ще й нахамлять, буває, ..він не береться до своєї, сто років тому улюбленої праці-відпочинку, хобі – ..деревце посадити, дровця  порубати і бла-бла.., як то дідьо Карл виписував в своєму «Капітальному» опусі, а обуває якісь китайські чи турецькі тапочки, не без етикетки, топає на кухню, завалену, в ліпшому випадку, бразильською кавою, хоча «національна приналежність» продукту значення ніякого не відіграє,  дістає з холодильника пластмасову чи скляну флєшку якоїсь коли чи пива, зручно вмощується на канапі і починає перебирати кнопками  дистанційного пульту управління (культу управління)   у пошуках годящого ТЕБЕ-шоу. Тим самим, відпахавши пів днини на одного капіталіста, він ще й збагачує інших капіталістів, дистанційно, віртуально, з якими безпосередньо ніяк не пов'язаний. Тотальний контроль неопролетарів з боку Кляси – і цьому нема ніц протидії.     Нагадаю, про це йшлося,  плюс-мінус,  п’ятдесят років тому.

 

«Рекуперація», або, «засвоєння», -  то вже така штука, ..коли «спектакль», або «тотальний капіталізм», захоплює якусь бунтарську чи революційну ідею і перетворює її на товар. Або, в наш час краще окреслити,  бренд. Приміром, так трапилося з усім відомими йменнями Че Гевари і Фіделя Кастро, які з легкістю перетворилися  в дуже пізнаваний товар. Дівчатка раптом, мовби і немовби змовившись, укрили пружні грудки  топиками  з бравим Че, а пацани ще скоріше нап’яли, футболки, фуфайки,  і взялися дружно називати себе «борцями» на двіжухах, які мало собою нагадували революції, що мали нещастя – суб’єктивна думка автора – не зі слів і понтів  відчути жителі Центральної і Південної Америки часів непримиренних  антагонізмів між державами НАТО і Варшавського Договору.

 

«Аби владарювати, спектаклю необхідно мати інструменти соціального контролю. Він спроможний рекуперувати потенційно загрозливу ситуацію завдяки своїй винахідливості: для цього він або створює заманливі альтернативи для окозамилювання, або засвоює загрозу, повертаючи її нам уже у вигляді товару».Ларі Ло.

 

Втім, облишмо це, нам ті франції і америки до пуклої лямпчоки, бо не святять ?..  Та й історія власного «ситуаціонізму» в нас налічує менше, ніж там, та й характер вона має дещо, щоб зозла не сказати – кардинально, інший. В нас бренди Че Гевари не користуються шаленим попом, в нас хіба що – дєдушків Джугашвілі і Ілліча по інший бік Дніпра. Втім, облишмо і той, другий, беріг Дніпра, бо з нашими брендами Бандери і Шухевича туди не потрапити – там ринок інший, бо конкуренція особлива. Пахлєщє, бо –  хімія, металургія…

 

А що  в нас це, переважно, ласо намащені  бренди, тими, хто крикливо величає себе патріотами, щоб свідомі українці не менш ласо їх облизали, то автор за базар відповідає вповні, і зовсім не важливо, чи повня на темному небі чи якась світла рухлива нездорова фігня..  Давно нетаємниця, що дехто навіть настільки свобідний у власній самооцінці, що майже  без проблем прихватизував бренд Б-Ш і інших воїнів – зате не заводи, як ті колишні і теперішні бандити, промосковські,  і кагебісти  !..                                                                    

 

Та потрібно, як видається авторові, бути послідовним до кінця. Коли вже дехто каже, що орієнтується на Захід, -  не завадило б наштампувати силу-силенну майочок, шортиків тощо хакі з зображенням героїв УПА, Національно-Визвольної війни 1648-1654 років, Тараса Григоровича, Липи, Міхновського і інших, та й зодягати бідних і багатих діточок-патріотів, а то можна погрішити, що справжні революціонери і ратоборці  проти халяви для українського народу ?.. Наприклад, автор статті залюбки похіпував би на туснях під скретчі, семпли якогось приміром  DJ-я PuFFoS-а чи Gortчітса в комфортабельних клубах, де багато світла, празнику і гарних кобіт, не просто так, ради свого альтер-его, а проти правої влади  лівої держави У-на і, зрозуміло,  за Все Те, що за Всім Тим.. І не посмів би після цього не назвати себе націонал-свідомим пациком, патріотом з великої букви «П»… захисником Вітчизни і революціонером, ненависником Кацапії і Неонового Совка. Ні, ні. Але де ж ті, курва, славні хлопці з минулого на моїх грудях, трусах, шкарпетках ?.. Чому я вкотре і вкотре змушений бачити лише безславних хлопців бе .. з майбутнього, які  роздають папірці з помічених палаток ?.. А ще не вечір, попри смерк.

 

 

Папірцем, перепрошую, можна підтертися, якщо, наприклад, нема бажання чи змоги купити  папір – туалетний, або, якщо раптом, так сталося, що перестав розрізняти за ознаками, стилем і функціями всякий папір. А шмаття, як-не-як, прослужить щонайменше, в спеку і мороз,  п’ять років,  - а то й десять, -   за умови, що ви вже ростете лише як особистість, не більше, і не стрімко набираєте в масі… Ну, а ми всі такі, чесніше часника ароматного, рослі і масивні – задавимо під собою лишень авторитетом голим кого треба, тільки покажіть і переконайте, і дайте часину-дві подумати..  

 

 

А може лаванди  вистачає тіко на пишномовний  і багатообіцяючий друк ? …Шкода, бо без Lave Love не буде, це аксіома не скільки шістдесятих-західних, стільки  наших-2-тисячних, конче необхідно вибивати всякими засобами засоби..: «…аби владарювати, спектаклю необхідно мати інструменти соціального контролю. Він спроможний рекуперувати…»

 

 

Спектакль мусить розщедритися, він зобов’язаний… Футболки і труси з «Бандерою» назовні, на внутрішніх частинах  з емблемами футбольного клюбу «не Карпати», «не Прикарпаття», «не Закарпаття», « не Буковина», «не Волинь» і «не Динамо» - Давай-Роздавай !  Патріоте Наполягай !!!  

 

 

Не слід, шановні, ті-хто-великі-і-малі-патріоти, раптом-якщо, якось комплексувати і драматизувати в собі, що, мовляв, наша і їхня любов до Вкраїни, то не зовсім така любов, за яку вболівав і сповідував Тарас, не слід. Бо, як ви знаєте, час точить воду, хоча не треба довго, напружено шукати таких, котрі скажуть, що каламутить, розбавляє, висушує…точить, точить. точно, точно. 

 

Як і не слід – було – при всій шляхетній повазі, мерові міста IF і його поплічникам, так лютувати і зобижатися на полум’яного чєгеварку (а я бовкнув, що Че не користується попитом*..) в місці, де революціонують , зазвичай, за кухлем пива, і, рідше після, ..пивні путчисти ..пива якості… - ситуація ситуаціонізму вимагає реклями, одначе, чуваче,  того не буде, стримаюся. Ліпше найти в щільному графіку вільну хвильку, та й полистати першу ліпшу енциклопедію чи бодай з тлумача словник – раз знаємо, що таке «кооперація», і вже не єден рік, то мус знати, що таке «рекуперація» – ген із шістдесЄтих слово, нагадаємо собі  і закріпимо собі, маршируючи  у вишиванках до постаментів. І баста.

 

Ну хіба, живучи в наш час, Віля  Шекспір не сказав би, що світ це муздрамтеатр імені І. Франка, а люди в ньому кіноактори імені Голівуду і  Болівуду  ?!?


18.11.2011 Яв Назар 967 0
14.05.2021
Вікторія Богдан

За місяць блогер-мільйонник заробляє від 10 тис доларів. Як прикарпатським блогерам вдалося досягти успіху та зібрати багатотисячну, а то й мільйонну аудиторію, дізнавалися журналісти Фіртки.

523
13.05.2021
Остап Микитюк

Часом так буває, що на нас нападають «нечитуни». В такий час головне не панікувати, розслабитись, відпочити, а тоді… глянути на свою книжкову полицю або ще краще — замовити собі щось цікавеньке в українських видавців.

683
12.05.2021
Лідія Вітранчик

Ніхто і гадки не мав, що «Прикарпаття», яке ще рік назад дивувало своїх вболівальників перемогами та досягненнями, зараз буде вести таку складну боротьбу за виживання і своє заслужене місце в лавах елітної Першої ліги.     

957
11.05.2021
Ліля Горковенко

Міський голова Руслан Марцінків став лідером серед українських мерів за кількістю заступників. В останній місяць 2020 року очільник міста зробив собі подарунок і у два рази збільшив їх штат.

1471
08.05.2021
Катерина Черкашина

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

1751
29.04.2021
Андрій Кецмур

Про пригоди впродовж дворічного робочого відрядження "Фіртка" поспілкувалася із франківцем Юрієм Войчаком - фахівцем у банківській сфері, міжнародним експертом з кредитування бізнесу. Ділимося з вами його «нотатками мандрівника» про дивний для українця світ Непалу.

3124

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

428

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

6875

Під час останнього пленарного засідання четвертої сесії Івано-Франківської обласної ради створено депутатську групу  «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050». До її складу ввійшло кілька депутатів з різних фракцій. Я стала ініціатором та головою ново

6459

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

9087
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

2815
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

3664
15.03.2021

Великий піст у 2021 році налічує 47 днів. Відомо, що у цей проміжок часу треба дуже прискіпливо ставитись до харчового раціону...

6056
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

1509
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

2003
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

1621
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

1680
10.05.2021

Активісти в Німеччині домоглися офіційного визнання нічних клубів країни культурними установами. Раніше їх класифікували як розважальні заклади нарівні з букмекерськими конторами та ігровими залами.

897
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

2389
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

2676
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

4197
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

3776 1