Про люстрацію, вибори і націоналізацію економіки народний депутат України, лідер політичної партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко розповів перебуваючи із офіціним візитом на Прикарпатті.
- Анатолію Степановичу, Ви тривалий час вели переговори із Кличком про об’єднання, чому у кінцевому результаті все ж таки прийшли до співпраці з «Батьківщиною»?
Хто вірить, що Кличко перебуває в чіткій опозиції до чинного режиму Януковича? От і вся відповідь. Об’єдналися з тими, хто справді в опозиції, хто готовий ставати в перший ряд, як це було біля Українського дому, починаючи з депутатів і захищати від Беркута, а не роздавати в цей час автографи.
- У своїй риториці Ви порівнюєте Януковича з бульдозером, який у такому аспекті механізм становить команда Ющенка і його повернення в українську політику?
А хто такий Ющенко? Забудьте це прізвище. Віктор Андрійович Ющенко відійшов в історію як президент України. Крапка. Іншого політичного майбутнього я у нього не бачу.
- Але, практично, Ющенко, свого часу, привів Вас у велику політику.
Я не хочу зараз виясняти обставини, хто більше до чого доклав зусиль: чи Гриценко до перемоги Ющенка чи Ющенко до того, що Гриценко став міністром. Важливіше інше. Що це все дає для людей. Тобто, що дало перебування Гриценка на посаді міністра оборони людям, армії, так само і перебування Ющенка на посаді президента. Очевидно, що зараз очікування майдану не справдилися. Люди, які стояли на сцені майдану посіяли розчарування своїми подальшими справами і тепер треба піднімати людей з тієї зневіри.
Віктор Ющенко, очевидно, мав у своїй політичній біографії певний позитивний результат, але фінальний період його політичної кар’єри був провалом. І це очевидно. Цей провал був зафіксований тими 5%, які обрав президент на виборах. Я вже не говорю про моральну складову цього питання. Я б інколи на місці Ющенка не тримався за державну дачу, називаючи себе опозиціонером.
- Як ви ставитесь до люстрації Комуністичної партії, Партії регіонів із забороню займати членам цих партій державні посади?
Давайте зрозуміємо мету люстрації. Те, що робили у країнах Прибалтики на момент розвалу СРСР, коли йшла декомунізація – той момент за 20 років вже пропущений.
Починати люстрацію потрібно з судів і правоохоронних органів. Як мінімум третину людей доведеться вигнати.
А загалом, люстрацію потрібно провести за двома напрямками: законність рішень, які приймались; статки. Наскільки усі судді, прокурори відповідають цим критеріям, скільки вони заробили на своїх рішеннях. Думаю, що як мінімум третина покине свої місця у владних кабінетах. А решта почнуть працювати. Ось така люстрація потрібна.
- Україна відзначається доволі великим рівнем майнового розшарування. Чи є у Вас рецепт як змінити систему впливу олігархів на українську економіку?
Якщо ми говоримо про майнове розшарування, то тут є декілька аспектів, на які б я хотів звернути увагу. По-перше, є показники стабільності суспільства, які пов’язані зі співвідношенням доходів 10% найбагатших і 10% найбідніших людей. Якщо це співвідношення 5 до 1, або менше, то країна вважається стабільною. Якщо це співвідношення 10 до 1, то все може «вибухнути» в один момент. У нашій країні точно виміряти цей показник неможливо, бо дуже велика частка тіньового сектора ,але за оцінками експертів це співвідношення сягає 40 до 1. Це означає, що національне багатство використовується і розподіляється несправедливо.
Кілька сімей контролює всю країну. І ця концентрація продовжується й надалі.
По-друге, ця концентрація не відбулася внаслідок якоїсь справедливої конкуренції, де багатшими стали ті, хто були розумніші і підприємливіші. Це було зроблено злочинним шляхом, шляхом контролю влади і порушення закону на початку незалежності України. І цей процес продовжується.
Зрозуміло, що такі речі потрібно поборювати. Я особисто наполягатиму на тому, щоб те, що витворяв Бойко з його вишками, де прокуратура закриває на все очі, було повернуто державі, а усі відповідальні за це понесли відповідальність. Очевидно, що будуть запроваджені елементи націоналізації економіки.
І доводитимемо ми це у люстрованому українському суді.
- У центральних українських ЗМІ вже з’явилася інформація, що на 31 липня заплановано скликання позачергової сесії ВРУ. Чи має опозиція план дій на цю сесію?
Позачергову сесію, хтось ініціює. Очевидно, що її ініціює Янукович. Згідно закону, той хто ініціює – пропонує порядок денний. Тому це буде їхній план дій. Коли ми побачимо, що зібрано голоси, що збирається сесія з певним порядком денним, тоді ми порадимось і приймемо мудре рішення – брати у тому участь чи ні. Все залежить від того, що буде запропоновано. Зрозуміло, що якщо там будуть якісь резонансні речі, які є вкрай важливими, то ми будемо шукати засоби впливу і протидії. Якщо ж там будуть якісь чергової соціальні ініціативи, роздача бюджету, то можемо взагалі не піти. Рішення ми ще не прийняли.