Щитоподібна залоза – це ендокринний орган, який виробляє біологічно-активні речовини (гормони), що відіграють важливу роль у регуляції обміну речовин, серцево-судинної діяльності Захворювання щитоподібної залози є поширеним явищем у нашому регіоні, що пов’язано із низьким рівнем йоду у питній воді.
Як своєчасно запідозрити порушення роботи щитоподібної залози? Які нетипові симптоми можуть стати першим сигналом про необхідність звернення до ендокринолога? Поговоримо разом із лікаркою ендокринологинею медичного центру Оксфорд Медікал – Софією Мисліборською.
«Більшість моїх профільних пацієнтів, на жаль, витрачають багато часу на непотрібні обстеження та лікування неіснуючих захворювань», - зазначає спеціалістка, - «коли першопричина насправді ховається у патології щитоподібної залози. Тиреотоксикоз, вузловий зоб, аутоімуннийтиреоїдит та багато інших станів часто спричиняють зміни, які, на перший погляд, не мали б мати нічого спільного із щитоподібною залозою».
Тому, ми щиро рекомендуємо присвятити кілька вільних хвилин вашого часу, щоб ознайомитися із цими симптомами і поділитися інформацією із близькими.
1. Відчуття клубка у горлі
Один із найбільш поширених симптомів, які виникають при вузловому ураженні щитоподібної залози і при збільшенні щитоподібної залози. Пацієнт скаржиться на постійне відчуття стороннього тіла у горлі, часту звичку ковтати слину, утруднене ковтання твердої їжі. Це виникає через те, що збільшена залоза спричиняє тиск на гортань та подразнює нервові волокна. Тому, проблему варто лікувати не з неврологом чи ЛОРом, а спочатку просто запланувати УЗД щитоподібної залози та огляд ендокринолога.
Варто також звернути увагу, що при стисненні залозою судинно-нервових пучків пацієнти можуть відчувати запаморочення, потемніння в очах, помірне утруднення дихання.
2. Неможливість контролювати вагу
Як ми й зазначали, тиреоїдні гормони впливають на регуляцію обміну речовин, розщеплення та синтез поживних речовин і тд.
Високий рівень тиреоїдних гормонів призводить до активізації всіх процесів у організмі із значними енергетичними витратами та виснаженням, через що у пацієнта відзначається надмірний апетит та стрімка втрата ваги.
При зниженні тиреоїдних гормонів пацієнти відмічають надмірну вагу, в’ялість та слабкість.
Тому, перш ніж писати у соцмережах відгук на вашого нутриціолога, спробуйте перевірити рівень гормонів щитоподібної залози і записатися на прийом до ендокринолога.
3. Брудно-сірі плями на ліктях
Симптом «брудних ліктів», тобто стоншення, сухість та надмірна пігментація на розгинальній поверхні ліктів – специфічна ознака гіпотиреозу (недостатнє вироблення гормонів щитоподібної залози).
Насправді, проблеми із шкірою часто супроводжують пацієнтів із захворюваннями щитоподібної залози. Серед найбільш поширених скарг:
- ламкість волосся та нігтів;
- сухість шкіри;
- схильність до тріщин та подразнень на шкірі;
- схильність до пігментних плям, куперозу.
Недарма косметологи часто залучають у процес догляду та лікування лікарів гінеколога та ендокринолога.
4. Прискорене серцебиття
Надмірна активність серцево-судинної системи є одним із тріади симптомів тиреотоксикозу, включно із постійно витрішкуватим поглядом та тремтінням. Як ми зазначали, мобілізуються всі системи, тому при проблемах із надмірним серцебиттям та регуляцією артеріального тиску лікар кардіолог часто скеровує пацієнта на дообстеження до ендокринолога.
Окрім описаних симптомів, пацієнти є нетерплячими, дратівливими, часто відмічають емоційні гойдалки.
5. Порушення менструального циклу
Вплив тиреоїдних гормонів на регуляцію інших ендокринних та екзокринних залоз є доволі недооціненим, адже щитоподібна залоза відповідає буквально за всі процеси розвитку та регенерації. При гіпотиреозі часто у юних дівчат та жінок відзначаються розлади менструального циклу, аменорея, ановуляція, безпліддя, схильність до мастопатії, порушення перебігу вагітності.
Тому ендокринолог і гінеколог – колеги, які відіграють рівноцінну роль у лікуванні пацієнтки, що сприяє повноцінному відновленню ї здоров’я.
Захворювання щитоподібної залози ще ніколи не були протипоказанням до вагітності, але для нормального перебігу та повноцінного розвитку малюка в утробі мами необхідно перед плануванням вагітності пройти повноцінний курс лікування і корекцію рівня тиреоїдних гормонів.
Шановні пацієнти! Ми хочемо ще звернути вашу увагу на одну з головних ознак патології щитоподібної залози, яка включає в себе аутоімунне ураження, вузловий зоб, гіперплазію і навіть злоякісний процес – це БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРЕБІГ. Саме ця ознака є найбільш підступною і небезпечною, оскільки ми втрачаємо важливий час.
Не забувайте про профілактичні огляди у лікаря, щорічне проходження УЗД – і все буде добре. Будьте здорові!
Записатися на прийом:
0673777299, 0503777299
https://ivanofrankivsk.oxford-med.com.ua/
Реклама