Штучний інтелект розв'язав проблему, яку вчені пів століття обдумували

Деміс Хассабіс, генеральний директор Alphabet, дослідницької групи Google DeepMind, на саміті Google Future of Go у Китаї 23 травня 2017 року


DeepMind, що належить міжнародному конгломерату компаній Alphabet, розробив програмне забезпечення для штучного інтелекту, яке може точно передбачити структуру, в яку білки згорнуться за лічені дні - таким чином вирішилася 50-річна "велика проблема", яка може відкрити шлях для кращого розуміння захворювань та розробки препаратів.

У кожній живій клітині всередині тисячі різних білків, які підтримують її життя і здоров’я. Прогнозувати форму, в яку згорнеться білок, важливо, оскільки це визначає їх функцію, і майже всі захворювання, включаючи рак та деменцію, пов’язані з функціонуванням білків.

"Білки - це найкрасивіші, чудові структури, і здатність точно передбачити, як вони трансформуються, насправді є дуже, дуже складною і вимагає роботи багатьох людей протягом багатьох років", - сказала професор Дам Джанет Торнтон з Європейського інституту біоінформатики.
Британська дослідницька лабораторія DeepMind “AlphaFold” AI система була включена в конкурс, який організований групою під назвою CASP (Critical Assessment for Structure Prediction). Це громадська експериментальна організація, яка має на меті пришвидшити розв'язання однієї проблеми: як обчислити тривимірну структуру білкових молекул.
CASP, який спостерігає за прогресом у цій галузі протягом 25 років, порівнює заявки на участь у конкурсі з "експериментальним золотим стандартом". У понеділок він заявив, що система AlphaFold DeepMind досягла неперевершеного рівня точності прогнозування структури білка.
"DeepMind стрибнув уперед", - сказав професор Джон Молт, який є головою CASP, під час пресдзвінка перед анонсом. "Великий виклик у галузі інформатики, який розв'язували впродовж 50 років, значною мірою вирішено".
Моулт додав, що існують "незначні наслідки, що стосуються розробки лікарських засобів", і в новій галузі білкового дизайну.
Маючи близько 1000 співробітників і майже не заробляючи, DeepMind став дорогою компанією для підтримки Alphabet (розробників Google). Однак він став одним із лідерів у світових перегонах щодо новацій у розробках ШІ поряд з такими, як Facebook AI Research, Microsoft та OpenAI.
З проривом привітав керівник Google Сундар Пічай у Twitter.

Співзасновник та головний виконавчий директор DeepMind Деміс Хассабіс заявив:
«Кінцевим баченням DeepMind завжди було створення загального ШІ, а потім його використання, щоб допомогти нам краще зрозуміти навколишній світ, значно прискоривши темпи наукових відкриттів.»
Компанія, яку Google придбав у 2014 році за 600 мільйонів доларів, відома тим, що створює системи штучного інтелекту (ШІ), які можуть грати в такі ігри, як Space Invaders та старовинну китайську настільну гру Go. Однак вона завжди заявляла, що хоче мати більший науковий вплив.
"Ігри - чудовий майданчик для ефективної розробки та тестування загальних алгоритмів, які ми одного дня сподівались перенести в реальні домени, як наукові проблеми", - сказав Хассабіс. "Ми вважаємо, що AlphaFold є першим підтвердженням цієї тези. Зараз ці алгоритми стають досить зрілими та досить потужними, щоб застосовуватись до справді складних наукових проблем".
DeepMind також взяв участь у змаганні за складання білка CASP у 2018 році. Хоча його результати на той час були вражаючими, Джон Джампер, керівник AlphaFold у DeepMind, сказав, що команда знає, що це певний спосіб з виробництва чогось, що має "справді сильну біологічну значимість, або конкурентоспроможності експерименту".
Цього року змагання були не простими, але Джампер сказав, що DeepMind три місяці працював, не досягнувши жодного прогресу. "Ми б там сиділи та хвилювались, чи не вичерпали ми дані?", - він сказав.
Навіть коли наближався кінцевий термін змагань, Джампер та його команда все ще хвилювались, що вони могли допустити помилки.
"Завжди може бути помилка, яка закрадається в системи машинного навчання", - сказав він.
Але їх зусилля, здається, дали свої результати.
"Ми справді думаємо, що ми створили систему, яка забезпечує правильну та дієву інформацію для експериментальних біологів", - сказав він. “Причина, по якій у вас є структура, полягає в тому, щоб зрозуміти щось про світ природи, а потім задати ще більше питань. Ми вважаємо, що ми створили систему, яка дійсно допоможе людям у цьому ".
за матеріалами CNBC


01.12.2020 1349
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2847
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20988
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1934
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1317 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2338
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4012

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

644

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2111

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

791

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1384
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

86
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

442
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

978
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

94
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

721
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

717
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

662
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8156
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

736 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

854
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2134 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

798