Штучний інтелект розв'язав проблему, яку вчені пів століття обдумували

Деміс Хассабіс, генеральний директор Alphabet, дослідницької групи Google DeepMind, на саміті Google Future of Go у Китаї 23 травня 2017 року


DeepMind, що належить міжнародному конгломерату компаній Alphabet, розробив програмне забезпечення для штучного інтелекту, яке може точно передбачити структуру, в яку білки згорнуться за лічені дні - таким чином вирішилася 50-річна "велика проблема", яка може відкрити шлях для кращого розуміння захворювань та розробки препаратів.

У кожній живій клітині всередині тисячі різних білків, які підтримують її життя і здоров’я. Прогнозувати форму, в яку згорнеться білок, важливо, оскільки це визначає їх функцію, і майже всі захворювання, включаючи рак та деменцію, пов’язані з функціонуванням білків.

"Білки - це найкрасивіші, чудові структури, і здатність точно передбачити, як вони трансформуються, насправді є дуже, дуже складною і вимагає роботи багатьох людей протягом багатьох років", - сказала професор Дам Джанет Торнтон з Європейського інституту біоінформатики.
Британська дослідницька лабораторія DeepMind “AlphaFold” AI система була включена в конкурс, який організований групою під назвою CASP (Critical Assessment for Structure Prediction). Це громадська експериментальна організація, яка має на меті пришвидшити розв'язання однієї проблеми: як обчислити тривимірну структуру білкових молекул.
CASP, який спостерігає за прогресом у цій галузі протягом 25 років, порівнює заявки на участь у конкурсі з "експериментальним золотим стандартом". У понеділок він заявив, що система AlphaFold DeepMind досягла неперевершеного рівня точності прогнозування структури білка.
"DeepMind стрибнув уперед", - сказав професор Джон Молт, який є головою CASP, під час пресдзвінка перед анонсом. "Великий виклик у галузі інформатики, який розв'язували впродовж 50 років, значною мірою вирішено".
Моулт додав, що існують "незначні наслідки, що стосуються розробки лікарських засобів", і в новій галузі білкового дизайну.
Маючи близько 1000 співробітників і майже не заробляючи, DeepMind став дорогою компанією для підтримки Alphabet (розробників Google). Однак він став одним із лідерів у світових перегонах щодо новацій у розробках ШІ поряд з такими, як Facebook AI Research, Microsoft та OpenAI.
З проривом привітав керівник Google Сундар Пічай у Twitter.

Співзасновник та головний виконавчий директор DeepMind Деміс Хассабіс заявив:
«Кінцевим баченням DeepMind завжди було створення загального ШІ, а потім його використання, щоб допомогти нам краще зрозуміти навколишній світ, значно прискоривши темпи наукових відкриттів.»
Компанія, яку Google придбав у 2014 році за 600 мільйонів доларів, відома тим, що створює системи штучного інтелекту (ШІ), які можуть грати в такі ігри, як Space Invaders та старовинну китайську настільну гру Go. Однак вона завжди заявляла, що хоче мати більший науковий вплив.
"Ігри - чудовий майданчик для ефективної розробки та тестування загальних алгоритмів, які ми одного дня сподівались перенести в реальні домени, як наукові проблеми", - сказав Хассабіс. "Ми вважаємо, що AlphaFold є першим підтвердженням цієї тези. Зараз ці алгоритми стають досить зрілими та досить потужними, щоб застосовуватись до справді складних наукових проблем".
DeepMind також взяв участь у змаганні за складання білка CASP у 2018 році. Хоча його результати на той час були вражаючими, Джон Джампер, керівник AlphaFold у DeepMind, сказав, що команда знає, що це певний спосіб з виробництва чогось, що має "справді сильну біологічну значимість, або конкурентоспроможності експерименту".
Цього року змагання були не простими, але Джампер сказав, що DeepMind три місяці працював, не досягнувши жодного прогресу. "Ми б там сиділи та хвилювались, чи не вичерпали ми дані?", - він сказав.
Навіть коли наближався кінцевий термін змагань, Джампер та його команда все ще хвилювались, що вони могли допустити помилки.
"Завжди може бути помилка, яка закрадається в системи машинного навчання", - сказав він.
Але їх зусилля, здається, дали свої результати.
"Ми справді думаємо, що ми створили систему, яка забезпечує правильну та дієву інформацію для експериментальних біологів", - сказав він. “Причина, по якій у вас є структура, полягає в тому, щоб зрозуміти щось про світ природи, а потім задати ще більше питань. Ми вважаємо, що ми створили систему, яка дійсно допоможе людям у цьому ".
за матеріалами CNBC


01.12.2020 1242
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

585
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1783 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1100 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

530
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6877 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11331 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

308

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1039

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1091

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1084
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

250
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1056
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

822
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

701
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2919
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4416
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18413
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

278
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

330
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

640
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

741