Штучний інтелект розв'язав проблему, яку вчені пів століття обдумували

Деміс Хассабіс, генеральний директор Alphabet, дослідницької групи Google DeepMind, на саміті Google Future of Go у Китаї 23 травня 2017 року


DeepMind, що належить міжнародному конгломерату компаній Alphabet, розробив програмне забезпечення для штучного інтелекту, яке може точно передбачити структуру, в яку білки згорнуться за лічені дні - таким чином вирішилася 50-річна "велика проблема", яка може відкрити шлях для кращого розуміння захворювань та розробки препаратів.

У кожній живій клітині всередині тисячі різних білків, які підтримують її життя і здоров’я. Прогнозувати форму, в яку згорнеться білок, важливо, оскільки це визначає їх функцію, і майже всі захворювання, включаючи рак та деменцію, пов’язані з функціонуванням білків.

"Білки - це найкрасивіші, чудові структури, і здатність точно передбачити, як вони трансформуються, насправді є дуже, дуже складною і вимагає роботи багатьох людей протягом багатьох років", - сказала професор Дам Джанет Торнтон з Європейського інституту біоінформатики.
Британська дослідницька лабораторія DeepMind “AlphaFold” AI система була включена в конкурс, який організований групою під назвою CASP (Critical Assessment for Structure Prediction). Це громадська експериментальна організація, яка має на меті пришвидшити розв'язання однієї проблеми: як обчислити тривимірну структуру білкових молекул.
CASP, який спостерігає за прогресом у цій галузі протягом 25 років, порівнює заявки на участь у конкурсі з "експериментальним золотим стандартом". У понеділок він заявив, що система AlphaFold DeepMind досягла неперевершеного рівня точності прогнозування структури білка.
"DeepMind стрибнув уперед", - сказав професор Джон Молт, який є головою CASP, під час пресдзвінка перед анонсом. "Великий виклик у галузі інформатики, який розв'язували впродовж 50 років, значною мірою вирішено".
Моулт додав, що існують "незначні наслідки, що стосуються розробки лікарських засобів", і в новій галузі білкового дизайну.
Маючи близько 1000 співробітників і майже не заробляючи, DeepMind став дорогою компанією для підтримки Alphabet (розробників Google). Однак він став одним із лідерів у світових перегонах щодо новацій у розробках ШІ поряд з такими, як Facebook AI Research, Microsoft та OpenAI.
З проривом привітав керівник Google Сундар Пічай у Twitter.

Співзасновник та головний виконавчий директор DeepMind Деміс Хассабіс заявив:
«Кінцевим баченням DeepMind завжди було створення загального ШІ, а потім його використання, щоб допомогти нам краще зрозуміти навколишній світ, значно прискоривши темпи наукових відкриттів.»
Компанія, яку Google придбав у 2014 році за 600 мільйонів доларів, відома тим, що створює системи штучного інтелекту (ШІ), які можуть грати в такі ігри, як Space Invaders та старовинну китайську настільну гру Go. Однак вона завжди заявляла, що хоче мати більший науковий вплив.
"Ігри - чудовий майданчик для ефективної розробки та тестування загальних алгоритмів, які ми одного дня сподівались перенести в реальні домени, як наукові проблеми", - сказав Хассабіс. "Ми вважаємо, що AlphaFold є першим підтвердженням цієї тези. Зараз ці алгоритми стають досить зрілими та досить потужними, щоб застосовуватись до справді складних наукових проблем".
DeepMind також взяв участь у змаганні за складання білка CASP у 2018 році. Хоча його результати на той час були вражаючими, Джон Джампер, керівник AlphaFold у DeepMind, сказав, що команда знає, що це певний спосіб з виробництва чогось, що має "справді сильну біологічну значимість, або конкурентоспроможності експерименту".
Цього року змагання були не простими, але Джампер сказав, що DeepMind три місяці працював, не досягнувши жодного прогресу. "Ми б там сиділи та хвилювались, чи не вичерпали ми дані?", - він сказав.
Навіть коли наближався кінцевий термін змагань, Джампер та його команда все ще хвилювались, що вони могли допустити помилки.
"Завжди може бути помилка, яка закрадається в системи машинного навчання", - сказав він.
Але їх зусилля, здається, дали свої результати.
"Ми справді думаємо, що ми створили систему, яка забезпечує правильну та дієву інформацію для експериментальних біологів", - сказав він. “Причина, по якій у вас є структура, полягає в тому, щоб зрозуміти щось про світ природи, а потім задати ще більше питань. Ми вважаємо, що ми створили систему, яка дійсно допоможе людям у цьому ".
за матеріалами CNBC


01.12.2020 1342
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1006
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2761
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

956
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1020
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1022 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3063 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

871

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1076
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2316
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15054
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7367
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

801
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

363
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

278
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

366
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

641
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1097