"Шосте чуття". В Івано-Франківському театрі ляльок готують виставу для людей з порушеннями зору

Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок імені Марійки Підгірянки готує новий інклюзивний проєкт "Шосте чуття. Вистава театру відчуттів" за підтримки Українського культурного фонду.

Про це в етері Українського радіо Карпати розповіли організатори, передає Фіртка.

Виставу для людей з порушеннями зору в театрі зіграють уперше. Прем’єра експериментальної імерсивної постановки має відбутися 1 жовтня, а приготування до неї в театрі ляльок тривають зараз.

Насамперед вистава — для людей з порушеннями зору, які не можуть побачити звичайну театральну постановку, розповідає керівниця проєкту Тетяна Стефінів:

"До нас приходять слабозорі на пересічні вистави, вони сприймають усе слухом, дехто бачить лише контури, а якщо з’явиться така вистава, і вони будуть знати, що це саме для них, то це добре".

Глядачеві без порушень зору перед виставою запропонують маску для очей. Кожен глядач матиме актора, який супроводжуватиме його під час постановки.

Таким чином, якщо у звичайній постановці головними здебільшого є актори, то тут її активними учасниками стають глядачі. Їх на одному сеансі може бути три десятки.

Відчути виставу люди зможуть за допомогою слуху, нюху, смаку і дотику. Літературним матеріалом для інклюзивного проєкту "Шосте чуття. Вистава театру відчуттів" є книга львівської письменниці Катерини Міхаліциної "Хто росте в саду".

Основне завдання акторів – творити невізуальні образи так, щоб були залучені всі інші сенсорні засоби.

Під час підготовки вистави першими глядачами були діти, – розповідає актриса Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок ім. Марійки Підгірянки Оксана Заставна.

"Просто від них (дітей – ред.) йшла така енергія, такий фідбек, що ми, актори, були дуже заряджені. Вони сиділи і казали: "А як вони це роблять? А як цей дощ? А як там їжачок побіг? Я чую запах горіха! Я чую, як падає листя!" Нам було настільки цікаво – ми перед тим мали завдання: назбирати сухе листя, принести сушені гриби, горіхи, щоб глядач міг відчути пору року – осінь, наприклад", — ділиться акторка.

У липні режисерка постановки Катерина Лук’яненко провела для акторів тренінги, щоб ті мали змогу відчути, як це – бути незрячим і сприймати світ по-іншому. З пов’язками на очах актори вийшли зі стін театру на вулиці міста, у парк імені Т. Шевченка. За словами організаторів, це новий досвід, який допоможе створити театр відчуттів для глядача і з глядачем.


Читайте також:

В Івано-Франківську людям з інвалідністю допомагають підготуватися до самостійного життя (ВІДЕО)

У Франківську люди з інвалідністю зіграють виставу "Поезія за межами" (ВІДЕО)


01.08.2021 1295
Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

845
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

928
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1507
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2485 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1286
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3229

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1041

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1170

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1602

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2195
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

508
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26581 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

896
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7777
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3160
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1402
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

1064
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3649
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

484
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

558
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4465
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1197