Щоб рознести газети, листоноші у Карпатах долають десятки кілометрів

Гірські Верховинський і Косівський райони Івано-Франківщини за населенням не найбільші в області. Зате серед лідерів за передплатою періодичних видань.

Звісно, можна пояснити це недоступністю Інтернету у віддалених населених пунктах. Однак горяни звикли читати, особливо люди старшого віку, інформує Фіртка з посиланням на Голос України.

Мешканець села Розтоки Косівського району Юрій Слижук — давній передплатник «Голосу України». Хоч уже немолодого віку, цікавиться життям країни, стежить за політичними процесами, любить розважальну сторінку газети. Адже в п’яти примірниках на тиждень, за невисоку ціну, є що нового почерпнути.

Листоноша в Розтоках Іван Крутчак — також уже немолодий, та кілька разів на тиждень приносить свіжу пресу. Слижуки мешкають у присілку Підпасіки. Є хати й вище від їхньої оселі, далеко в горах, туди також треба навідатися. Велосипедом гірськими стежками не розженешся, тож добирається пішки, іноді й до десятка кілометрів долати доводиться. І газети-журнали принести, і пенсію та інші соціальні виплати, й товар. Адже мають норми реалізації на місяць, і горяни замовляють покупки.

«Наш листоноша Іван Крутчак дуже відповідальний, обов’язковий, сумлінний. А головне — привітний, усміхнений. Прийде до хати — то настрій поліпшується. Новинами місцевими поділиться, а це також важливо. Адже в горах гості нечасто навідуються», — ділиться враженнями Юрій Слижук.

Краще приносити радість до осель, ніж хвороби

У сусідньому Верховинському районі — аналогічна ситуація. Начальник відділення поштового зв’язку Івано-Франківської дирекції «Укрпошти» Іван Гондурак (на знімку) розповів, що листоноші і справді здебільшого пішки долають немалі відстані до передплатників. Ще низовими вулицями в райцентрі можна і на велосипеді, а під гору, звивистими стежками, — нереально. Серед 49 працівниць — жінки переважно передпенсійного та пенсійного віку, котрі працюють задля стажу, а не зарплати.

Трудяться на половину, а то й чверть ставки, отримують на руки щонайбільше дві тисячі гривень. То де молодь погодиться на таку зарплату важко працювати? Норма реалізації товару — на 600—700 грн на місяць, то і його треба донести.

«Виконуємо важливу соціальну місію. Крім періодичних видань, листоноші приносять соціальні виплати, надають адміністративні послуги, допомагають із розрахунками за електроенергію, газопостачання. А ще віднедавна «Укрпошта» запровадила доставку ліків. Це вкрай важливо. Адже у віддалених селах немає аптек», — наголошує Іван Гондурак.

Керівник акцентує, що карантин додав складнощів до умов праці поштарів. Засоби для дезінфекції, гігієнічні рукавички та захисні маски отримують централізовано із обласної дирекції «Укрпошти». На щастя, ніхто із колег не хворів на COVID-19. Листоноші й самі дотримуються безпечної дистанції, і закликають своїх абонентів так само поводитися. Розуміння є, адже кожному важливо не інфікуватися. Краще приносити радість до осель, ніж хворобу.

До слова, Верховинське відділення поштового зв’язку розміщується в ошатному будинку із характерною для гірських районів архітектурою. Оновлений зовні та всередині, він є окрасою селища та ознакою дбайливості господарів.


29.11.2020 872
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1015
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2763
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

957
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3066 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2322
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15055
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

802
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

365
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

368
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1098