Щоб бути міцним тилом: напрямки розвитку економіки Івано-Франківщини

Івано-Франківська область сьогодні є тилом, який допомагає фронту. 

Щоб дізнатись про кластеризацію бізнесу та шляхи щодо розвитку області під час воєнного стану, журналістка Фіртки поспілкувалась з очільником Агенції регіонального розвитку Івано-Франківської області, членом Правління Бізнес-Асоціації Івано-Франківська Віктором Вінтоняком.


Розкажіть більше про кластеризацію бізнесу та основні напрямки, в яких можливий розвиток області надалі.


Хоча Галичина ефективна з точки зору підприємливості, але вона традиційно не полюбляє об’єднуватись — у нас не вироблена культура партнерств. Це мінус, на який важливо звернути увагу.

Цікавим напрямком розвитку економіки сьогодні є агрофудкластер. Це можуть бути, наприклад, фермерські господарства. Я вважаю, що за цим майбутнє.

Загалом метою такого кластера є об'єднання виробників та переробників різної сільськогосподарської продукції. Це у сукупності допоможе вийти на європейські ринки та допомогти отримати додаткову вартість.

Відтак, коли фермери, які нині мають підтримку з боку держави, об’єднаються у кластери — це буде потужний прорив й спосіб мати свою спеціалізацію нашої області,  вивести її на нові ринки, у тому числі — європейські.

Як на мене, сьогодні цікавим та прогресуючим є Кластер креативних індустрій, адже це те, що має основу та історію на Прикарпатті.

Зокрема, я є засновником Івано-Франківської кінокомісії. Це установа, яка допомагає знімальним група контактувати на території нашої області та популяризувати наш край, як місце для знімання різного відеоконтенту.


Як Ви бачите шляхи щодо розвитку області під час воєнного стану?


На мою думку, ефективним механізмом як підтримати бізнес є державне замовлення. Але загалом універсального рецепта немає. Держава досі не перевела економіку на «воєнні рейки».

Ми з колегами дискутували, чи варто щось стратегічно планувати в цих умовах невизначеності, але оскільки ми віримо у Збройні сили України та нашу перемогу, дійшли до висновку, що таки варто. І, за моїми спостереженнями, вдалою для нашої області є модель кластерної економіки, яка фактично вже є сервісною, адже основою економіки області є туризм.


Як, на Вашу думку, повинна розвиватись область після завершення війни, перемоги України?


Ще до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, в Івано-Франківську стартувала розробка стратегії розвитку міста, яку зокрема підтримав й міський очільник Руслан Марцінків.

Ця стратегія власне й має на меті дати відповідь, як Івано-Франківськ буде змінюватися у майбутньому, оскільки займатиметься прогнозом та реалізацією стратегічних напрямків.

Перш за все — це просторове планування, аби розуміти, як та де розвивається місто.

Для бізнесу важливий довгий горизонт планування. Зокрема, ми говоримо й про екологічність, безпеку, умови ведення бізнесу, утримання молоді завдяки створенню можливостей реалізувати себе, покращення середньої та вищої освіти, розвиток культури та мистецтва, повернення наших заробітчан.

Не менш важливими є інфраструктурні речі, такі, як аеропорт, краще сполучення з рештою міст України.

Мусимо нарешті усвідомити, що мобільність в сучасному світі багато вирішує.

Ці всі речі у сукупності є двигуном, який може підняти економіку міста на якісно інший рівень. Завдяки втіленню стратегії у реальність Івано-Франківськ може знайти своє місце на мапі усіх міст України.

Більше читайте у матеріалі: «Креативні індустрії — сучасна галузь, яка може затримати молодь в країні», — Віктор Вінтоняк про розвиток Івано-Франківської області.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Виклики та реалії: ринок праці в Івано-Франківську під час війни


02.04.2023 4162
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

640
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3249
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21348
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2131
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1611 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2490

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

445

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

286

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

883

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2288
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

299
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

578
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1126
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

282
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

899
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

872
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

779
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8363
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

455
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1310 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2305 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1014