Що таке 5G та коли технологія з'явиться в Україні

Ще в грудні на заході Snapdragon Tech Summit 2018 компанія Qualcomm представила свій перший 5G-модем для смартфонів. Через кілька місяців багато компаній заговорили, що вже готові представити свої пристрої із підтримкою мереж п'ятого покоління.

Що таке 5G, як нова технологія вплине на розвиток мобільного інтернету та коли мережі нового покоління дійдуть до України розбиралися журналісти Техно 24.

Що таке 5G?

Це п’яте покоління мобільного зв’язку, яке прийде на зміну існуючому стандарту 4G. За прогнозами аналітиків справжній "5G бум" очікують в 2020 році, коли більшість операторів стандартизують свої мережі під новий формат. До слова, планується кілька етапів впровадження мереж п’ятого покоління: спочатку запрацює 5G NR Non stand-alone, яка використовуватиме вже існуючу мережу 4G LTE eNB, пізніше 5G отримає власні частоти.

Зауважимо, у світі існує вже усталена тенденція представляти нове покоління стільникового зв’язку через 10 років після впровадження старшого. Тож перше покоління мобільних мереж з’явилося ще на початку 1980 років. Через 10 років світові представили покращені технології – 2G. На початку 2000 років користувачі отримали доступ до швидкісного інтернету стандарту 3G, а останнє покоління швидкісного інтернету представили в 2009 році. І от через 10 років світ отримає доступ до абсолютно нових технологій 5G.

Технології 5G забезпечать вищу пропускну здатність у порівнянні з технологіями 4G, що дозволить забезпечити більшу доступність широкосмугового мобільного зв'язку, а також використання режимів device-to-device, наднадійні масштабні системи комунікації між пристроями, а також коротший час затримки, швидкість інтернету від 1 - 2 Гбіт/с, меншу витрату енергії батарей, ніж у 4G-обладнання, що сприятливо позначиться на розвитку Інтернету речей.

Що таке Інтернет речей? Це концепція обчислювальної мережі фізичних предметів ("речей"), оснащених вбудованими технологіями для взаємодії один з одним або з зовнішнім середовищем. Завдяки Інтернету речей із частини дій та операцій виключається участь людини, а це дасть змогу повністю перебудувати економічні та суспільні зв’язки.

У чому особливість нової технології?

Технологія 5G покликана вирішити одну з головних проблем попереднього покоління – високе енергоспоживання. Завдяки цьому пристрої підключені до нових мереж зможуть підтримувати функцію "завжди онлайн".

Окрім того, передбачено що нове покоління мереж забезпечить таку швидкість передачі даних, яка конкуруватиме із дротовим інтернетом.

5G
5G забезпечить швидкість передачі даних до 10 ГБ за секунду

Серед послуг, які пропонує 5G це реалізація надширокосмугового мобільного зв'язку (Extreme Mobile Broadband, eMBB) із метою передачі "тяжкого" контенту.

Хвилі міліметрового діапазону демонструють ряд переваг над частотами поточного покоління. Вони менш чутливі до перешкод у вигляді стін, перегородок і листя, володіють кращим коефіцієнтом відбивання, зберігаючи потужність сигналу і вимагають менших витрат на обладнання при розгортанні мережі.

У перспективі у технології є всі шанси не тільки зробити "Інтернет речей" доступним мейнстрімом, а й повністю замінити Wi-Fi обладнання, яке не прив'язуватиме абонента до точки доступу з обмеженим радіусом дії.

Серед основних вимог 5G: пропускна здатність мережі до 20 Гбіт/с по лінії "вниз" (тобто до абонента) і до 10 Гбіт/с у зворотному напрямку. Підтримка одночасного підключення до 1 мільйона пристроїв на квадратний кілометр. Скорочення тривалості затримки на радіоінтерфейсі до 0,5 мс (для сервісів міжмашинного зв'язку URLLC) і до 4 мс (для сервісів надширокосмугового мобільного зв'язку eMBB).

Коли 5G з’явиться в Україні?

Як зазначалося раніше, експерти прогнозують повноцінне розгортання перших 5G-мереж лише в 2020 році, а от масштабне впровадження новітніх мереж відбудеться не раніше 2025 року. Проте вже кілька світових телекомунікаційних операторів оголосили про свого готовність запустити 5G.

Huawei
Huawei оголосила про свою готовність запустити 5G

Зокрема, одним із таких став американський провайдер стільникового Verizon. До слова, саме ця компанія спільно із південнокорейським гігантом Samsung розробила смартфон із підтримкою нових мереж – Samsung Galaxy S10 5G.

У Південній Кореї планують розгорнути нові технології до Олімпійських ігор 2020. А от у Німеччині в кількох районах Гамбурга вже встановили перші станції, які стануть ядром нової мережі. До слова тестування 5G там успішно завершили ще в 2018 році. Серед країн, які перші можуть отримати доступ до мереж п’ятого покоління може опинитися і Китай. Такі висновки випливають із великої кількості анонсів смартфонів з підтримкою 5G саме для китайського ринку.

Проте чекати швидкого приходу 5G в Україну не варто. Спеціалісти навіть не називають приблизних термінів появи технології на теренах нашої країни. Проте в ході однієї із прес-конференцій Петро Порошенко зазначив, що влада активно працює над тим, аби українці якнайшвидше випробували всі переваги мереж п’ятого покоління на собі.

Зауважимо, що в п'ятницю, 17 травня, Президент України Петро Порошенко підписав указ "Про забезпечення послуг для впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку п'ятого покоління (5G)". 

"Україна – серед лідерів, і ми повинні зробити все, щоб в 2020 році стандарт 5G в Україні працював", – підкреслив Порошенко.


01.09.2019 4046 1
Коментарі (1)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

407
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

576
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1313
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2265 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1121
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3054

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

880

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1029

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1454

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2060
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26362 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

750
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

947
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2988
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1237
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

931
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1189
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1199
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

404
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4251
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1065
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1630