Що співає «народна творчість» про гірських штурмовиків із Прикарпаття

Народна історіографія значно давніша за офіційні історичні хроніки. Скандинавські співаки-скальди, до прикладу, досить детально описували всі пригоди і бойові походи загонів-хірдів данських та норвезьких воїнів.

Їхні саги пережили століття до того часу, як були записані вже в християнські часи. Подібна історія й у войовничих кельтів: задовго до писемності, історії з життя ірландських воїнів-феніїв переспівували барди. І лише згодом вони були занотовані й увійшли до культурної та історичної спадщини зеленого острова. Не є винятком і Україна, де кобзарі й лірники, за умов тотальної імперської русифікації, а згодом і комуністичного терору, переказували та переспівували думи про козаків та вільний шлях української держави.


Російська загроза культурного поглинання нашої країни нікуди не поділась

Отже,  нині маємо ситуацію схожу: російська загроза військового знищення та культурного поглинання нашої країни нікуди не поділась. Шостий рік триває військове протистояння із загарбниками з РФ. І культурний фронт у цьому протистоянні не менш важливий, аніж сила зброї. Починаючи з 2014-го року з’явилося багато різноманітних культурних доробків, присвячених українському війську та подіям, пов’язаним із відбиттям ворожої агресії: книги, картини, поезії і, зокрема, пісні. Окрему частину композицій створили колишні або діючі військовослужбовці. Іншу – абсолютно цивільні люди. Така собі «народна творчість», покликана морально підтримати, зберегти пам’ять та увічнити подвиги українських захисників.

Зокрема, на Прикарпатті, де базується одна з гірсько-штурмових бригад, спеціально для воїнів одного з батальйонів цієї бригади місцевий мешканець написав близько десяти пісень. Кореспондент АрміяІnform зустрівся з автором і виконавцем у його рідному Івано-Франківську.

Автора пісень звати Анатолій Середюк. Він  очолює відділ молодіжної політики у департаменті молодіжної політики та спорту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Так би мовити, чиновник зі стажем, адже віддав цій справі понад 20 років. Втім, людина дуже легка і креативна, як кажуть французи, Noblesse oblige. Тобто становище зобов’язує: молодіжна політика не терпить консерватизму та скутості. У кабінеті, який розміщується на крайньому восьмому поверсі відомої в місті «білої хати» чимало цікавих артефактів: пластунська атрибутика, відзнаки та грамоти різноманітних молодіжних конкурсів та змагань. Але на почесному місці – щиток з емблемою «Едельвейсів».

«Сюжети для пісень брав із солдатського життя»

 – Це дорогий моєму серцю подарунок від командування батальйону, – зазначає Анатолій. – У мене там служить чимало друзів та знайомих. Загалом, історія із написанням «народних» пісень про гірських штурмовиків і почалася з того, як мої знайомі пішли служити в бригаду. Кажуть: «Анатолію, ти ж творча людина. А чому про нас досі немає якогось музичного доробку?»

Тут слід зробити відступ і розповісти, що 1994-го Анатолій Середюк  закінчив Прикарпатський університет  імені В. Стефаника, за спеціальністю «Педагогіка і методика початкового навчання і музика». Він є дипломованим  учителем музики початкових класів. Крім того, тривалий час брав участь у змаганнях студентської ліги КВК: створював, зокрема, музичні репризи для команди.

– Загалом завдання не було чимось захмарно важким, – говорить він. – Це був подарунок для земляків, створений з душею та гумором. Я усвідомлював, що є військово-музичне управління ЗСУ, яке офіційно здійснює музичне забезпечення війська. Є такі «монстри» вітчизняної рок-сцени, як Kozak System. Їхня «Подай зброю» вже стала офіційним гімном прикарпатських гірських штурмовиків «Едельвейсів». А от моїм першим доробком стали…коломийки. Ми ж на Прикарпатті, так би мовити, прабатьківщині цих народних гумористичних пісень. Тож сів, взяв гітару, аркуш паперу, «увімкнув» режим народного креативу. Вийшло досить бешкетно, але штурмовикам сподобалось. Після того, як бійці почали перекидати запис собі з мобільника на мобільник, я зрозумів, що треба продовжувати.

Автор каже, що сюжети для цих пісень брав просто із солдатського життя. Спілкуючись із друзями вдома або ж під час волонтерських поїздок на Схід. Припустимо, виходить батальйон із району ООС, його будуть зустрічати рідні й друзі. До цієї знаменної події й пишеться пісня. Або ж розповіді друзів про те, як вони били і ганяли російських окупантів на Сході України – це ж взагалі, як кажуть, окрема пісня!

Один із останніх доробків – пісня про  батальйон, яку ми пропонуємо вашій увазі:

– Хоча хлопці й охрестили її гімном батальйону, і навіть зробили відеокліп на YouTube, це, швидше, стройова пісня, – говорить автор. – Ходять наші гірські штурмовики чимало. Тож стане їм у пригоді під час вишколів. Слова прості, вчаться швидко. А музичний ряд будь-хто, знайомий із грою на гітарі на аматорському рівні, може запросто відтворити. Є лише один курйоз із текстом, який хлопці сприйняли з гумором. Я, коли писав слова, переплутав трошки геральдичних птахів. На шевроні батальйону карпатський крук, а я його охрестив орлом. Втім, комбат не розгубився і сказав, що слова про орлів – це про його бійців. На тому й вирішили зупинитись!

Та не лише піснею Анатолій Середюк допомагає своїм землякам-військовим. Івано-Франківська міська рада активно бере участь у залученні мешканців Прикарпаття на військову службу за контрактом у лавах гірсько-штурмової бригади. Зі слів начальника відділу молодіжної політики в департаменті молодіжної політики та спорту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Анатолія Середюка, незабаром на вулицях міста з’являться рекламні бігборди та банери про наше військо, які були розроблені разом із командуванням бригади.



Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1375 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1696 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2492
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2314 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7559
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15279 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

333

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1052

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1120

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1910
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

294
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

671
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

912
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3137
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

938
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1967
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1017
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35169 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

287
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

496
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

641
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

959