Для виробництва будь-якого продукту потрібна сировина та обладнання, а також розуміння технологічного процесу. Якщо йдеться про виготовлення соняшникової олії, неможливо обійтися без насіння соняшника, шнекового маслопреса https://tan.com.ua/equipment/shnekoviy-maslopres/ та інших видів обладнання.
Сировина для виробництва соняшникової олії
Цей вид олії виготовляється з насіння соняшника. Щоб її вихід був максимально високим, необхідно:
- Вибирати насіння сортів культури, що відрізняються олійністю (містять високий рівень олії).
- Зробити його якісну підготовку до процесу вилучення олії.
Підготовка насіння до віджиму складається з кількох етапів. Незалежно від того, яка технологія виробництва буде використовуватися надалі, насіння необхідно:
- очистити від сміття та лушпиння;
- довести відсоток його вологості до 6%;
- подрібнити.
Тільки насіння, яке пройшло всі ці етапи, можна вважати сировиною, готовою до відправлення на лінію пресування.
Технологічні процеси виробництва соняшникової олії
Технологія виробництва може включати віджим, екстракцію, рафінування олії. Віджим, своєю чергою, ділиться на два типи — холодний і гарячий. Технологічний процес холодного віджиму передбачає нагрівання мезги (подрібненої сировини) до 40 градусів Цельсія з наступним пропуском сировини через шнекові преси для вилучення з неї олії.
Технологія отримання соняшникової олії методом гарячого віджиму відрізняється від холодного тільки тим, що сировина перед надходженням у прес нагрівається до вищих температур, а відповідно і значно більшим виходом олії, і значно меншими її втратами. Отриману і при холодному, і при гарячому віджимі олію можна вживати нерафінованою.
При отриманні продукту з використанням технології екстракції сировину піддають впливу органічних розчинників. Після цього жирову емульсію очищають від домішок шляхом фільтрації. Екстраговану соняшникову олію відправляють на лінію рафінції, щоб отримати чистий і якісний продукт. У ході рафінації олія проходить декілька технологічних процесів, включаючи:
- гідратацію;
- нейтралізацію;
- відбілювання;
- вінтеризацію;
- дезодорацію.
Продукти, одержані із застосуванням різних технологій, мають різні органолептичні характеристики. Але якщо при їх виробництві виконувались певні технологічні вимоги, кожен вид харчового продукту є якісним.
Основне обладнання для виробництва соняшникової олії
Для очищення насіння соняшника від сторонніх домішок знадобляться спеціальні сепаратори, а для відокремлення ядра від лушпиння — рушально-вієчні машини. Для розмелювання насіння потрібен вальцьовий верстат. Підігрів отриманої м'ятки здійснюється на парових або масляних жаровнях. Для віджиму олії використовують шнековий прес, а для її фільтрації — спеціальний фільтр. Для методу екстракції знадобиться якісний екстрактор.
Для розливу олії у ПЕТ знадобиться відповідний комплект обладнання. Наявність всіх перелічених видів пристроїв є обов'язковою на будь-якому олійному заводі. Для виробництва рафінованої олії також знадобиться обладнання для лінії рафінації.
Сучасні технології та інновації у виробництві соняшникової олії
Сучасні технології та інновації грають важливу роль у виробництві соняшникової олії. Вони допомагають підвищити якість продукту, зменшити втрати та покращити ефективність виробництва. Ось деякі з інноваційних підходів у галузі:
- Селекція нових гібридів соняшника, які мають підвищену якість насіння.
- Аналітика та навчання машин: Використання сучасних аналітичних інструментів та систем навчання машин дозволяє виробникам вдосконалювати процеси виробництва та прогнозувати врожаї з більшою точністю.
- Розвиток технологій для виробництва соняшникової олії з нульовими або низькими викидами CO2 допомагає виробникам задовольняти ринковий попит на екологічно чисту продукцію.
- Інноваційні технології дають можливість використовувати обробні відходи для виробництва інших продуктів, наприклад, біопалива або кормів для тварин.
- Вдосконалені методи вилучення олії, щоб підвищити виходи та знизити втрати.
Продукція, що випускається кожним підприємством, повинна відрізнятися високою якістю, відповідати світовим стандартам, зберігатися у безпечній упаковці із сучасних матеріалів.
Стандарти та нормативи виробництва соняшникової олії
Продукт, що надходить у продаж, має відповідати нормативам і Державним стандартам України (ДСТУ 4492:2017).
Висновки
Щоб не втратити статусу одного з основних виробників соняшникової олії у світі, необхідно постійно працювати над покращенням якості продукту, впровадженням в процес виробництва максимуму автоматизації і нових технологій, поліпшувати умови зберігання.
Рекламний матеріал