Що потрібно для виготовлення соняшникової олії

Для виробництва будь-якого продукту потрібна сировина та обладнання, а також розуміння технологічного процесу. Якщо йдеться про виготовлення соняшникової олії, неможливо обійтися без насіння соняшника, шнекового маслопреса https://tan.com.ua/equipment/shnekoviy-maslopres/ та інших видів обладнання.

Сировина для виробництва соняшникової олії

Цей вид олії виготовляється з насіння соняшника. Щоб її вихід був максимально високим, необхідно:

  1. Вибирати насіння сортів культури, що відрізняються олійністю (містять високий рівень олії).
  2. Зробити його якісну підготовку до процесу вилучення олії.

Підготовка насіння до віджиму складається з кількох етапів. Незалежно від того, яка технологія виробництва буде використовуватися надалі, насіння необхідно:

  • очистити від сміття та лушпиння;
  • довести відсоток його вологості до 6%;
  • подрібнити.

Тільки насіння, яке пройшло всі ці етапи, можна вважати сировиною, готовою до відправлення на лінію пресування.

Технологічні процеси виробництва соняшникової олії

Технологія виробництва може включати віджим, екстракцію, рафінування олії. Віджим, своєю чергою, ділиться на два типи — холодний і гарячий. Технологічний процес холодного віджиму передбачає нагрівання мезги (подрібненої сировини) до 40 градусів Цельсія з наступним пропуском сировини через шнекові преси для вилучення з неї олії.

Технологія отримання соняшникової олії методом гарячого віджиму відрізняється від холодного тільки тим, що сировина перед надходженням у прес нагрівається до вищих температур, а відповідно і значно більшим виходом олії, і значно меншими її втратами. Отриману і при холодному, і при гарячому віджимі олію можна вживати нерафінованою.

При отриманні продукту з використанням технології екстракції сировину піддають впливу органічних розчинників. Після цього жирову емульсію очищають від домішок шляхом фільтрації. Екстраговану соняшникову олію відправляють на лінію рафінції, щоб отримати чистий і якісний продукт. У ході рафінації олія проходить декілька технологічних процесів, включаючи:

  • гідратацію;
  • нейтралізацію;
  • відбілювання;
  • вінтеризацію;
  • дезодорацію.

Продукти, одержані із застосуванням різних технологій, мають різні органолептичні характеристики. Але якщо при їх виробництві виконувались певні технологічні вимоги, кожен вид харчового продукту є якісним. 

Основне обладнання для виробництва соняшникової олії

Для очищення насіння соняшника від сторонніх домішок знадобляться спеціальні сепаратори, а для відокремлення ядра від лушпиння — рушально-вієчні машини. Для розмелювання насіння потрібен вальцьовий верстат. Підігрів отриманої м'ятки здійснюється на парових або масляних жаровнях. Для віджиму олії використовують шнековий прес, а для її фільтрації — спеціальний фільтр. Для методу екстракції знадобиться якісний екстрактор.

Для розливу олії у ПЕТ знадобиться відповідний комплект обладнання. Наявність всіх перелічених видів пристроїв є обов'язковою на будь-якому олійному заводі. Для виробництва рафінованої олії також знадобиться обладнання для лінії рафінації.

Сучасні технології та інновації у виробництві соняшникової олії

Сучасні технології та інновації грають важливу роль у виробництві соняшникової олії. Вони допомагають підвищити якість продукту, зменшити втрати та покращити ефективність виробництва. Ось деякі з інноваційних підходів у галузі:

  1. Селекція нових гібридів соняшника, які мають підвищену якість насіння.
  2. Аналітика та навчання машин: Використання сучасних аналітичних інструментів та систем навчання машин дозволяє виробникам вдосконалювати процеси виробництва та прогнозувати врожаї з більшою точністю.
  3. Розвиток технологій для виробництва соняшникової олії з нульовими або низькими викидами CO2 допомагає виробникам задовольняти ринковий попит на екологічно чисту продукцію.
  4. Інноваційні технології дають можливість використовувати обробні відходи для виробництва інших продуктів, наприклад, біопалива або кормів для тварин.
  5. Вдосконалені методи вилучення олії, щоб підвищити виходи та знизити втрати.

Продукція, що випускається кожним підприємством, повинна відрізнятися високою якістю, відповідати світовим стандартам, зберігатися у безпечній упаковці із сучасних матеріалів.

Стандарти та нормативи виробництва соняшникової олії

Продукт, що надходить у продаж, має відповідати нормативам і Державним стандартам України (ДСТУ 4492:2017).

Висновки

Щоб не втратити статусу одного з основних виробників соняшникової олії у світі, необхідно постійно працювати над покращенням якості продукту, впровадженням в процес виробництва максимуму автоматизації і нових технологій, поліпшувати умови зберігання.

Рекламний матеріал


23.11.2023 1597
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

496
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5102
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1423
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1302
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2566
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3953

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

341

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1176

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1018

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

940
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

255
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10630
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

332
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

597
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5650
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1414
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

290
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

196
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

571 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1004
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

875