Ще один виклик для вакцини: як її розповсюдити по всьому світу

Прагнучи розробити вакцину проти Covid-19, дослідники подолали проблеми, які, як правило, змушують дослідження проєктів вакцин розтягнутися на роки, якщо не десятки років.

Якщо припустити, що одна або декілька їх експериментальних вакцин виявляються безпечними та ефективними на пізніх стадіях - це величезний подвиг сам по собі - фармацевтичні компанії та медичні працівники зіткнуться з цілим новим набором перешкод у своїх зусиллях широко розповсюдження у світі. Підготовка до щеплення 7,8 мільярда людей на планеті вже триває.


Отримання зеленого світла

Як правило, вакцина повинна показати, що вона працює під час випробувань, в яких беруть участь тисячі добровольців, перш ніж регулятори розглянуть можливість дозволити її використання поза дослідженням. Поки Китай і Росія використовують спеціальні нормативні положення для впровадження вакцин Covid до того, як вони пройшли повне тестування, дев'ять американських та європейських компаній, які займають перше місце у цій галузі, відмовились від будь-яких скорочень. Після того, як Адміністрація з питань харчових продуктів і медикаментів у США прийме рішення про запит на затвердження після завершення випробувань вакцин, може минути рік, проте Великобританія та Європейський Союз виклали швидкі варіанти через пандемію.


Виробничі перешкоди

Для проходження зразка вакцини на необхідних етапах тестування потрібно виготовити десятки або, можливо, сотні тисяч доз.

Зробити достатньо перевіреної вакцини для постачання світу в розпал світової кризи - це масштабна робота. Необхідність забезпечити достатню кількість спеціальних скляних флаконів, у яких містяться вакцини, додає завдання. Ряд компаній вже наростив виробничі потужності для своїх зразків. Оскільки кожна вакцина має свій власний виробничий процес, важливим є ступінь масового виробництва будь-якої вакцини, яка фактично перетинає фінішну лінію. З цієї причини фахівці з охорони здоров’я сподіваються, що не один із них виявиться безпечним та ефективним в короткі терміни. США вже почали накопичувати дози експериментальних вакцин за підтримки державного фінансування, регулятори ставок дадуть запуск одного чи кільком зразкам.


Транспорт та зберігання

Транспортувати вакцини з виробничих ділянок куди завгодно - величезне завдання. За однією оцінкою, режими для однодозової вакцинації через повітряний транспорт для захисту населення світу потребують місця приблизно у 8000 вантажних літаків. Масштаби та швидкість мобілізації, заплановані глобальними групами охорони здоров'я та урядами, є безпрецедентними, за словами Джана Ганді, спеціаліста з постачання в Unicef, який координує зусилля з розподілу, включаючи попередню покупку сотень мільйонів шприців. Ускладнює ситуацію й те, що при транспортуванні та зберіганні вакцини повинні зберігатися в холодильнику, а деякі з них, можливо, доведеться зберігати при температурі до мінус-112 градусів за Фаренгейтом (мінус-80 градусів за Цельсієм).

Мета полягає в тому, щоб до кінця року в бідних країнах було встановлено 65 000 холодильників для вакцин, за словами Ганді, спеціаліста некомерційної організації, яка займається збільшенням доступу до імунізації в таких регіонах.


Подвійний виклик

Більшість вакцин передбачає два прийоми, що значно ускладнює процес. Вакцина з двома ударами більш-менш подвоїла б виробничі, транспортні та холодильне забезпечення. Це означало б, що для ін’єкцій потрібно вдвічі більше голок. І оскільки деякі люди не повертаються за другою з двох доз вакцини, це ускладнить процес забезпечення імунізації достатньої кількості людей проти Covid-19, щоб зупинити його поширення. Фармацевтичні компанії Johnson & Johnson та її конкурент Merck & Co. роблять ставку на одноразові вакцини, які можуть дати їм перевагу в розподілі.


Фінансування

У заможних країнах не очікують труднощів з пошуком грошей на придбання вакцин: багато хто вже уклав угоди про купівлю. Ризик для бідних країн полягає в тому, що багаті люди монополізуватимуть постачання вакцин, як це було під час пандемії свинячого грипу 2009 року. Програма під назвою Covax, яку очолює Гаві, Об'єднання з питань інновацій щодо готовності до епідемій та Всесвітня організація охорони здоров’я мають на меті забезпечити рівномірний розподіл вакцин по всьому світу, при цьому багаті та бідні країни отримають її одночасно. Програма фінансування вакцин для країн, що розвиваються, зібрала 700 мільйонів доларів з цільового плану у 2 мільярди доларів на 2020 рік. Окрім закупівлі вакцин, країнам доведеться фінансувати мережі розподілу.

Американські чиновники заявляють, що, як передбачається, є потреба у додаткових 6 мільярдах доларів, щоб допомогти державам підготуватися. Проте, витрати на вакцинні кампанії, швидше за все, незначні у порівнянні з вартістю пандемії: за оцінками, в усьому світі 375 мільярдів доларів на місяць.


Проблеми безпеки

На тлі очікувань величезного попиту та обмеженої пропозиції існує занепокоєння, що вакцини можуть бути незаконно спрямовані. За даними Unicef, розглядається нова упаковка та технологія, включаючи штрих-коди для відстеження доз при транзиті. Злочинні організації в США вже робили контрабанду неправомірних та несанкціонованих продуктів проти Covid, включаючи засоби індивідуального захисту та тестові набори. Ставки стосовно вакцин ще більші.


Нестабільність вакцинації

Експерти в галузі охорони здоров’я розглядають вакцини, як запоруку виходу світу з пандемії, але не всі готові прийняти їх. Постійний міф про те, що вакцинування дітей становить значний ризик, підриває довіру до імунізації у багатьох країнах. У декого конкретні кампанії щодо вакцин викликали недовіру. Швидкий темп, з яким розробляються зразки, додав турбот щодо безпеки. Під час опитування в серпні близько третини американців заявили, що не планують отримувати вакцину. Кожен шостий респондент з Великобританії сказав, що однозначно або, можливо, не хотів би брати участь у червневому опитуванні. Розповсюдження вакцини може зупинити циркуляцію вірусу, встановивши так званий колективний імунітет, який досягається, коли значний відсоток громади сформував імунітет, заразившись або отримавши вакцину. Для Covid-19 відсоток, за оцінками, коливається від 55% до 82%.

за матеріалами Bloomberg


05.10.2020 2193
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1600
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1026
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1289 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3755 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33881
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2851

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

364

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

760

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1709

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1079
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

641
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

518
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

895
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1996
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12212
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1505
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1294
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

549
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

261
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

332
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

378
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1271