Прикарпатські робітники ще жодного разу не звертались з офіційною скаргою на свого роботодавця щодо сексуальних домагань до Територіальної державної інспекції з питань праці в Івано-Франківській області.
Принаймні за останніх 7 років, поки пані Ольга Ткачівська працює на посаді начальника ТДІзПП.
Про це вона розповіла журналістам вчора, презентуючи інформаційну кампанію „Інспекція праці допоможе Вам на робочих місцях!”, яка проходитиме з вересня по листопад ц. р. та набуде всеукраїнського масштабу.
До відома: сексуальне домагання визнано однією з форм статевої дискримінації на робочо мумісці. Це будь-яка небажана поведінка сексуального характеру, через яку особа почувається скривдженою, приниженою або заляканою. Сексуальні домагання можуть складатися з: небажаних доторкань, обіймів або поцілунків; двозначних зауважень або жартів; двозначних пропозицій про те, що інтимний зв’язок міг би призвести до кар’єрногозростання на підприємстві; небажаних запрошень до сексу або настійливих вимог піти на побачення; образ сексуального характеру; малюнків, плакатів, екранних заставок, електронно-поштових повідомлень або миттєвих повідомлень явно сексуального характеру; поведінки, яка за кримінальним правом вважалася б злочином, як, наприклад, фізичний напад, непристойне оголення, замах сексуального характеру чи неподобні коментарі.
Працівникам слід порадити перш за все спробувати розв’язати проблему неформально, пояснивши – самостійно або через третю особу – що дана поведінка є небажаною, ображає їх та заважає їхній роботі. Якщо небажана поведінка продовжується, є підстави для подання скарги. Роботодавцеві слід розпочати формальну процедуру розгляду скарг, пише Бріз.
Крім того, рекомендується призначити відповідального працівника для надання порад і допомоги. Розслідування за скаргами мають проводитися неупередженими особами з делікатністю та належною повагою до прав скаржника та гаданого суб’єкта сексуальних домагань. Доцільно забезпечити розгляд таких скарг жінками та чоловіками для розгляду скарг відповідно від жінок і чоловіків, які зазнають сексуальних домагань.
Сексуальні домагання – це профспілкове питання, яке потребує серйозного й співчутливого ставлення, особливо у разі подання відповідної скарги. Профспілки повинні розробити та прийняти чіткі програмні заяви щодо нетерпимості до сексуальних домагань і вживати заходів для підвищення рівня обізнаності про цю проблему, щоб допомогти створити клімат, в якому сексуальні домагання ані прощатимуться, ані ігноруватимуться.