Секрети розкрито: завдяки цифровим технологіям дослідили скам'янілий мозок найдавнішого динозавра

Модель античного Текодонтозавра, також відомого як динозавр Бристоля. Фотографія: Девід Хеджес / SWNS.com


Як свідчать дослідження, найдавніший британський динозавр був спритним та всеїдним, активно пересувався на двох задніх лапах, на відміну від його пізніших родичів бронтозаврів та диплодоків.
На зріст, як 10-річна дитина, та 1,5 метра в довжину, якщо враховувати довгий тонкий хвіст, Thecodontosaurus antiquus бродив по Землі під час тріасового періоду, більше ніж 205 мільйонів років тому, коли Британія складалася з багатьох островів, оточених теплими морями. Окрім того, що він був одним із найдавніших динозаврів, його також виявили серед перших. Його рештки знайшли у бристольському кар’єрі у 1834 р., відтоді він відомий на прізвисько „динозавр Бристоля”.
Текодонтозавр на міжнародному рівні вважається важливим видом, оскільки він забезпечує еволюційний зв’язок між першими динозаврами, які, як вважають, були двоногими хижаками розміром з кота, і колосальними заїдовими рослиноподібними зауроподами, які ходили на чотирьох товстих стовпчиках-ногах, мали довгі шиї та хвости й крихітні голови.
"Його позиція в сімейному дереві динозаврів дуже важлива, оскільки вона може допомогти нам зрозуміти еволюцію цих велетнів і те, як вони стали такими великими", - сказав Антоніо Баллелл, докторант Бристольського університету, який керував дослідженням.
Про те, що їв Текодонтозавр і як він рухався, тривалий час обговорювались, але тепер, завдяки  реконструкції його мозку, вчені припускають, що він, можливо, їв м'ясо і ходив вертикально на двох задніх лапах, як його предки, скам'янілі останки яких виявлені в Південній Америці.
Баллелл і його колеги використовували КТ для цифрового опрацювання скам'янілого черепа динозавра з навколишніх кам'яних уламків та 3D-моделювання для побудови копії його мозку та внутрішнього вуха з використанням розмірів порожнин, що залишились. Це виявило анатомічні деталі, які можна порівняти з мозком сучасних істот, таких як птахи та крокодили, а також реконструкціями мозку інших динозаврів, щоб зробити висновок про фізичні риси Текодонтозавра.
Наприклад, флокулянтні частки динозавра, розташовані в задній частині мозку і пов’язані з контролем рівноваги та рухів очей і шиї, були великими. Це дозволяє припустити, що Текодонтозавр міг ходити на двох лапах і фокусувати стійкий погляд, при цьому швидко рухатись.
"Це може свідчити про наявність спритного мозку для відстежування і захоплення здобичі, хоча морфологія зубів передбачає, що рослини були головною складовою його раціону", - сказав Баллелл. "Ми вважаємо, що острови, на яких він мешкав, були дуже щільно заселені плазунами, дрібними ссавцями, комахами та іншими членистоногими, тому вони могли бути дуже хорошим доповненням до його раціону".
Форма внутрішніх вух свідчить про те, що частота його слуху була відносно високою, що вказує на якусь соціальну складність - здатність розпізнавати різноманітні писки та сигнали різних тварин. Дослідження опубліковане в Zoological Journal of Linnean Society.
"Приємно спостерігати, як нові технології застосовуються до деяких найдавніших кісток динозаврів з Великобританії", - сказав Стів Брусатте, професор палеонтології та еволюції в Единбурзькому університеті. «Текодонтозавр був, мабуть, набагато спритнішим, ніж ми думали раніше, і, схоже, він мав чудовий баланс, міг швидко бігати й навіть міг рухатися лише на задніх кінцівках. Вражаюче відкриття, це маленька, спритна істота, з якої врешті-решт еволюціонували великі довгошиї динозаври, такі як бронтозавр та диплодок ".
за матеріалами Тhe Guardian


15.12.2020 1109
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

230
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2892
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21049
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1958
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1338 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2345

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

670

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2125

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

809

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1395
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

123
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

458
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

987
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

124
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

739
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8201
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

798 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

865
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2150 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

808