Ще раз про популізм

 Популізм має різні форми і різне забарвлення. Він може бути правим і лівим, радикальним і ностальгійним. Але у фундаменті будь-якої з його модифікацій – задушливе панування інстинктів і стереотипів більшості над прагненнями продуктивної меншості.

Історія знову нікого нічому не вчить. Адже це вже було – за доби Леніна-Сталіна, у Третьому Райху або у Камбоджі часів Пол Пота. І завжди закінчувалося однаково – зубожінням і стражданнями тої пануючої більшості, котра чомусь вирішила, що кухонна філософія старої бабки – істина, що зійшла з неба. Ворожі будь-яким формам успіху кухарки з кухарчуками одного разу вже намагалися керувати одною шостою земної кулі. Тепер на цій території населення вимирає. І жодна еротика не здатна вилікувати надламану спадковість. А залишки продуктивної меншості й досі не можуть знайти своїх шляхів серед руїн і смітників, що залишилися від «диктатури ображеної більшості».

Ми щасливо (насправді – не дуже щасливо) пережили кілька символічних періодів популізму. Привид червоного популізму востаннє піднісся над Україною у 98-ому, коли Симоненко отримав на виборах більше третини голосів українських виборців. Після того червоний привид розвіявся, а його бліда тінь нині підзаробляє додатком до керуючої і спрямовуючої сили української модернізації. Після того популізм часто змінював партійні кольори і титульні обличчя, обираючи із принагідних переважно жіночі. Вітренко, Семенюк, Баба Параска, Леді Ю, Ганна Герман, Ірина Фаріон – рівень жіночого шарму був різним, але енергія народного прагнення знайти «просту істину», яка струмила з цих вікопомних образів, рвала і рве час і простір на дрібне політичне клаптя. Популізм, насправді, був є і буде пануючою ідеологією України. Там, де не існує еліти, безроздільно царюють імперативи і герої плебсу.

Теперішні вибори додали до царювання популізму нові нюанси і відтінки. Популізм зійшов з телеекранів і пішов у народ. Пішов разом із «зарядженими» насупленими ходаками, що розносять по квартирам потенційних виборців кольорові і чорно-білі постерки і постерчата. Популізм прикинувся бульдозерами, які терміново розкатують асфальт вулицями і доріжками, робітниками, що монтують двері у під’їздах та агітаторами, котрі нашіптують: «Тепер ми сильні! Ми їм покажемо!» Насправді ж ніякого «тепер» у нас не існує. У нас вічне «учора» і всі «актуальні» відповіді на українські питання 2010 року можна прочитати в рішеннях XXVIІ з’їзду КПУ. Й доки в нас будуть переливати з одного популістського барила до іншого, ніякого «тепер» тут не з’явиться.

Стилістично популізм тісно зв’язаний з романтикою. Країна вічного популізму одночасно є країною вічного романтизму. Романтики все ще не впевнені в існуванні української держави. Не впевнені і крапка. Вони все ще намагаються її чи то збудувати спочатку, чи то сперечаються про органічність її теперішніх кордонів. Вони не вміють рахувати гроші і не розуміють, що часи великих «політгеографічних» проектів минули. Що маємо, те маємо. Не більше й не менше. Ще, зрозуміло, можна посперечатись про острів Тузлу і кілька гектарів у дельті Дунаю, але та політгеорафічна Україна, яку намалювали Сталін у сорок п’ятому і Хрущов у п’ятдесят четвертому, скоріше за все, доживе до середини ХХІ століття. І саме цю Україну треба приводити до норми і тями. Починаючи з громадських вбиралень і закінчуючи космічною галуззю. Приводити до норми, незважаючи на те, скільки коштуватимуть гречка, капуста і бараболя. Тому що пануючі інстинкти окрім хаосу нікуди не заведуть. А «прості відповіді» ні на які питання насправді не відповідають.


Коментарі (0)

10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

936
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1241
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1513 3
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1644
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1771
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5594

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

384

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1929

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1695

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2721
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

244
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1014
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1028
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

118
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

231
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4481
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6379
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

425
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

118
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

218
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2660
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3606