Шамраївка - це село, яке знаходиться в Сквирському районі Київської області, за 14 км від районного центру. Населення Шамраївки до 2800 осіб. Село достатньо велике має сільраду і декілька підпорядкованих до неї сіл.
За місцевим переказом походження назви села пов'язується з іменем одного з першопеселенців - Шамрою. Шамраївка виникла в кінці ХV століття вихідцями з Волині, які перейшли сюди після нападу татар в 1482 році. Після Люблінської унії землю захопили польські магнати, а зокрема Януш Острозький державний діяч Речі Посполитої засновник Острозького майорату. Шамраївці брали участь у селянсько-козацьких повстаннях на чолі Северином Наливайком та Криштофом Косинським.
"Скорбна мати"
Тривалий час село належало польській шляхті, аж до 194 році в Шамраївці відбувся бій між паволоцькими козаками на чолі з сотником Наумом та 40 польськими жовнірами під командою ротмістра. Козаки розгромили польський загін, а ротмістра і 17 жовнірів взяли у полон.
Заплава Раставиці
Влада в Шамраївці продовжувала належати козацькій старшині. В селі постійно Містився козацький гарнізон. Польський коронний гетьман Яблоновський 17 березня 1694 року в листі до фастівського полковника Семена Палія скаржився, що козаки відібрали у нього ряд маєтків, в тому числі і Шамраївку. Незабаром тут відновилася влада польських магнатів, які посилили соціальне і національне гноблення.
Водяний млин
Шамраївка та інші прилеглі села належали родині Браницьких. Сильно зросла панщина та гніт на селян. Магнати наказували досить багато роботи. У 1833 році кілька шамраївських селян подали у суд скаргу на графа Браницького, вимагаючи звільнення від кріпосної залежності. Коли ж сенат відмовив селянам у цьому, вони самочинно перестали виконувати панщину в поміщицькій економії. Щоб повернути їх до покори, був викликаний пристав з солдатами. Справа тяглася до 1840 року і закінчилася покаранням селян. Вони так і лишилися кріпаками Браницьких. на кінець XIX та початок ХХ століття населення становило до 7000 осіб з сосідськими селами так звана агломерація.
Ареал степу в лісіДекіька водяних млинів, олійня, цукровий завод така промисловість давала багато робочих місць. Завітаючи зараз в Шамраївку особливо в гарну погоду можна побачити багато цікавого на різний смак. Збереглась до нашого часу Церква Святого Спиридона Тримифунського збудована на кошти Олександри Браницької початок будівництва 1840 рік завершено будівництво в 1949 році. Спірідоновська церква мурована має одну баню. Типовий взірець провінційної класицистичної архітектури. Біля річки Роставиця зберігся і водяний млин з олійнею. Поряд з селом знаходиться дубовий та хвойний ліс в лісі знаходиться декілька карьєрів граніту один з них затоплений. Бажаючим відпочити, позбирати гриби чи половити рибу завжди буде цікаво відвідати цю місцевість.
Декілька дятлів які зустрілись в лісі
Затоплений гранітний Кар'єр
Текст та фото Маленкова Ростислава, УН