Шах і пат. Українська "євродвіжуха" стає повноцінною революцією

 

Як і передбачали розумні люди, українська "євродвіжуха" швидко переросла дитячий вік, заглянула в обличчя смерті, озброїлась, висковзнула з обіймів кандидатів у Месії і стає повноцінною революцією. Потім уже з'ясуємо, якою "консервативною", "фронтально-популістською", "право-радикальною", "національною", "антикорупційною" чи ще якоюсь. Не надто важливо.

 

Натомість важливо те, що виявилось після 22 лютого, коли ЮВТ не змогла наскоком «легкої мітингової кавалерії» оволодіти ситуацією. Виявилось, що все тільки починається. Процес ітиме на два рівні глибше, аніж 2005 року. Йтиме довго. Роками. Можливо, з перервами і паузами. Але йтиме. До повного перезавантаження якщо не системи, то політичного поля.

 

Революцію важко перетворити на суспільно-політичний інститут. Вона за визначенням не інституційна, стихійна і виламується зі всіх визначених рамок. Тому всі дії на перетворення Майдану у постійно діючий соціальний інститут реально матимуть такі наслідки:

 

1) встановлення двовладдя (можливо багатовладдя) на зразок ситуації 1917 року в Росії. Майдан у ролі рад солдатських і селянських депутатів, Олександр Турчинов в ролі Олександра Керенського, Дмитро Ярош в ролі Бориса Савінкова, Олег Тягнибок в ролі Марії Спірідонової (хто в ролі Володимира Ульянова – невдовзі зрозуміємо);

 

2) відтіснені (та напіввідтіснені) від влади опозиціонери покоління «любих друзів», сто найбагатших людей України (яким заборонили обіймати міністерські посади) та, можливо, «Батьківщина» почнуть шукати союзників не лише в Брюсселі і Москві. Далеко ходити не треба, адмінресурс у Партії регіонів та «крипторегіоналів» на Півдні та Сході України більш ніж солідний. Уже тепер помітна корпоративна солідарність чиновників. Розмови про люстрацію (лише розмови, прошу замітити!) цементують це корпоративне поле щораз міцніше. Політичні розбіжності та біографії за кілька тижнів уже не гратимуть ролі. Якщо хтось думає, що політична еліта України без бою здасть свої маєтки, заводи, гектари і торгові центри, то тим романтикам варто пити таблетки;

 

3) розмови про «екстремістів» та «войовничих євроскептиків», монопольним транслятором котрих тепер є Москва, стануть трендом для низки світових ЗМІ. Перша ластівка – реакція Угорщини (далеко не найліберальнішої країни ЄС) на скасування мовного закону.

 

У зв’язку з цим є потреба тверезого аналізу того, яким політичним (професійно-організаційним) ресурсом володіє Майдан. Публічні оцінки, які чуємо переважно від самодіяльних аналітиків, розходяться чи не діаметрально. З одного боку, нас запевняють, що Майдан є невичерпним резервуаром компетентних кадрів, здатних перекрити всі потреби країни у фахівцях-управлінцях. Як приклад називають Ольгу Богомолець. У різних варіантах – ще шість-сім прізвищ.

 

З іншого боку, згадують 2005 рік, коли Ющенко і перший «помаранчевий уряд» відправили у відставку 18 тисяч бюрократів різних рівнів, що призвело до різкого падіння рівня компетентності українських чиновників (подейкують, що саме з цього почалася невідворотна деградація вітчизняної економіки). На Прикарпатті ще тепер пам’ятають добу голів РДА з управлінським досвідом кочегарів, урядовців з фальшивими дипломами тощо.

 

І справа навіть не в Кабінеті міністрів. Для комплектації Кабміну, разом з усіма заступниками і помічниками міністрів, у Майдану фахівців вистачить. Справа у грандіозній, всюдисущій та наскрізь корумпованій багатоповерховій бюрократичній піраміді, яка живе своїм власним темним життям. За її законами (понятіями) Майдан – лише тимчасове «вітряне» утворення, яке розсіється при першому подуві дефолтного урагану.

 

У принципі, Майдан може піти шляхом більшовиків і спробувати знищити піраміду. Але у більшовиків була більш-менш струнка теорія трансформації системи, потужна партія орденського типу, блискучі тактики у керівництві та передова на той час соціальна філософія марксизму. Все це до пори до часу компенсувало брак компетентних кадрів, а Світова війна списувала «похідні втрати» свіжоспечених некомпетентних правителів у вигляді громадянської війни, мільйонів убитих та небаченої гуманітарної катастрофи. Але й при всіх цих ситуативних козирях більшовики спочатку вимушені були натиснути кнопку «терор», а відтак піти на компроміси у вигляді залучення «буржуазних спеціалістів» та НЕПу.

 

Це було сто років тому. Тепер, в епоху інтернету та «ризомних» соціальних мереж, усе змінилось. Рівень публічної відповідальності керівників незмірно зріс. Терор як інструмент політики впирається у Гаагський трибунал, а залучені «спеціалісти-менеджери» легко перетворюються на реальну владу (так зване «експертовладдя»), залишаючи тих, хто їх найняв, у ролі мітингових блазнів. Навіть якщо останні мають в руках «калашнікови». У цій ситуації роль компетентності зростає у рази і стає основним чинником успіху.

 

І жодні партії орденського типу не компенсують браку компетентності. Упс.

 

А ще руйнуванню піраміди заважає час. Піраміда хитнулась, залишилась без панциру (беркутівців), але вистояла, і тепер швидко перебудовується. Майданові поки що сприяють такі чинники, як фактична відсутність в Україні армії (що унеможливлює для піраміди «єгипетський сценарій» реінкарнації) та відсутність в опонентів чітких мобілізаційних планів, великих грошей і харизматичних вождів. Також – ПОКИ ЩО.

 

Таким чином, у Майдану тепер є два справжні вороги:

 

1) час;

 

2) древня таємниця влади, яка завжди є структурою зі своїми внутрішніми непрозорими законами.

 

Якщо згаяти час, то древня таємниця влади зробить свою чорну роботу. Тим більше, що ми достеменно не знаємо рівень «хабаростійкості» тих людей, яким Майдан доручить владу на місцях, люстрацію чиновників та управління силовими структурами. А у нової влади (перебудованої піраміди) незабаром з’являться гроші. Великі гроші. У цій ситуації піраміда-система легко переведе гру з динамічної у патову. І тоді залишиться тільки одне: закінчити гру в шахи і спробувати зіграти в «чапаєва» принагідними залишками фігур.

 
Володимир Єшкілєв,

ZAXID.NET


Коментарі (6)

txt 2014.03.12, 01:43
Володимир, нарешті ви замолвили слово ("о бедном гусаре") про революцію
tnt 2014.03.12, 12:23
Зараз в ЗМІ дуже мало аналітики - лише істеричні дописи та репортажі. Добре, що Фіртка звертається до притомних експертів. Нам усім треба думати як вийти з тої ситуації. турчинов вже фактично сказав що здає Крим. Владні крісла наповнюються новими корупціонерами. Нічого також не ясно з люстрацією. на антикорупційні структури ніхто не дає грошей, законів про люстрацію не приймають.Потрібна далекоглядна стратегія.
симпатик 2014.03.13, 07:07
1. Крим. Крим треба віддати. Населення вороже, економіка ніяка. Сьогодні Крим не наш. А завтра буде завтра. 2. Люди, які прийшли у владу не збираються радикально щось міняти. Зараз, кажуть, йде заніс бабла на вибори і в кишені. Тому лякати - так, міняти - ні. Ці люди при речені, бо нездатні. Правда й час у них не дуже.3. Але хтось має провести зміни. Швидкі, рішучі, послідовні.
стратег 2014.03.15, 12:33
Всіх майданівців в крим на захист Батьківщини бо дуже вони деребану шкодять
Виктор! 2014.03.13, 18:09
???
Віктор! 2014.03.13, 18:39
Парубій в ролі Леніна - лисий, картавить, весь з народом....:)
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1593 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3662
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5437
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1688
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2085

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

186

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

198

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

888
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

483
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

777
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2472 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

513
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

878
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4923
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

741
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

660
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

594
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

405
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

733
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

893 2