Шабо. Швейцарська спадщина у вині (фото)

 

Звичайно, алкоголь – бич людської цивілізації. Він загубив людських життів, мабуть, більше ніж усі війни (та і війни нерідко виникали саме через алкоголь).

 

Але, кажуть, що сучасне життя часто просто неможливе без вживання алкоголю. Воно тоді сіре і сумне. Головне не зловживати.

 

Хоча це вдається далеко не завжди і не кожному. Особливо у нашій країні. Малосвідома частина населення не може зупинитись перед алкоголем, вживаючи його все більше і більше... Але ми ж не відносимо себе до цієї частини.

 

Вживаємо алкоголь дуже помірно й, тоді, він полегшує нашу буденність. Звеселяє... Ну як же посидіти із друзями без келиха пива, або ароматного духмяного вина? Звичайно можна і без цього, сперечатись не буду. Але навіть лікарі кажуть – в помірних дозах вживання алкоголю навіть корисне. Я теж так вважаю, тому й вирішив трохи розповісти про село Шабо. Менше про село, а більше про виноробне підприємство, яке тут розташоване.

 

Сучасне Шабо – село у Білгород-Дністровському районі Одеської області. Розкинулося воно вздовж правого берега Дністровського лиману. Нині це знаний на Одещині центр виробництва вина, та відвідуваний туристами об’єкт.

 

Поселення на місці сучасного села існувало в сиву давнину. Історія не донесла його назви, але донесла відомості про вирощування у цій місцевості винограду та виробництва вина. Цим займалися ще давні греки, а пізніше генуезці та турки, які у різні часи володіли цими землями. П’ять століть тому, на місці сучасного села з’явилося татарське поселення, яке пізніше отримало назву Аша-Абаг (Нижні Сади). У 1788 році за поселенням була закріплена ця назва, але після входження Бессарабії до Російської імперії, назва дещо змінилася. Посприяли цьому швейцарські (та французько-швейцарські) переселенці, які отримали дозвіл на поселення від російського імператора.

Ймовірно у 19 столітті навіть у заможній Швейцарії жилося солодко не всім. А може просто декому хотілося внести новизну в своє сіре банківсько-сирне життя. От і вирушила група людей (франко-швейцарців) із кантона Во до глухих бесарабських степів, щоб заснувати тут свою колонію. Вони вибрали місцину на березі лиману Дністра, яка лежала якраз між «виноградарськими» 46 та 47-ю паралелями й збудували тут свої хатки. Хатки розташувалися на території татарського села Аша-Абаг, де був м’який клімат та багато садів.

Чисто випадково (а може й ні?) серед поселенців був знаний винороб-науковець-ботанік Луї Тардан. Він і посадив першу виноградну лозу класичного європейського сорту. З часом тут з’явились великі виноградники і село із татарського стало швейцарським. Важка (для франкомовних) назва Аша-Абаг трансформувалась спочатку у Шабаг, а потім у більш милозвучне для франко-швейцарського вуха Шабо. Причому місцеві екскурсоводи кажуть, що куди не постав наголос – усе буде правильно.

 

 

Офіційним днем народженням швейцарського села Шабо вважається 10 листопада 1822 року. Пізніше воно стало центром Шабської волості Аккерманського повіту Бессарабської губернії. Наприкінці 19 століття тут мешкало близько 500 осіб й село було знаним в імперії виробником вина.

В радянські часи виноробська направленість Шабо збереглася, але після Другої світової війни усі швейцарці (мабуть лякаючись спорідненості із німцями) із села виїхали. А виноградники залишились. Наскільки дбайливо доглядали їх у радянський період сказати не можу, але під час «горбачьовського» сухого закону не вирубали, а в період незалежності примножили. Тут існувало державне виноробне підприємство.

У 2003 році було створено ТОВ «Промислово-торговельна компанія Шабо», яка із часом стала однією із провідних в Україні. Тут виробляють усі види алкогольної продукції на основі винограду. Продукція компанії є майже в усіх торгових точках країни.

У 2009 році на території підприємства відкрили Центр культури вина (кажуть єдиний в Україні). При ньому працює дуже цікавий музей (сам був) й дегустаційний зал. А ще варто відмітити саму територію підприємства – все просто вилизане, будівлі новенькі й цікаві, обладнання все блищить... Небагато подібних підприємств я бачив в Україні. Але довго розповідати не буду – скажуть замовна стаття. Як будете десь у Затоці, відвідайте Шабо (там не далеко) й подивіться самі. Ну а хто не зможе – для тих фотографії.

 

Текст та фото Романа Маленкова


16.01.2013 592 0
Коментарі (0)

13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

841
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1113 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3434 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33749
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2681
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3830

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

241

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

652

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1563

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

959
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

510
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

410
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

789
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12093
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1392
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1164
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1259
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

428
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

123
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

201
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

267
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1158