“Русский мір” помер – нехай живе Орда

 

Росія йде війною на Київ, в Росії шаленіє кров, кров загарбника, Росія прагне втопити в крові все навколо Кальміусу, як колись ординці втопили княжі дружини на Калці. Назви різні, а річка то – одна…

 

Досі Росія жила світоглядною концепцією “Русского міра”. Основою його ідентифікації була слов'янська спільність і православ'я. Відтак, більшість українців, росіян та білорусів підпадали під це тлумачення.

 

Аж ось несподіванка – такий собі “Світовий російський народний собор” ухвалює “Декларацію російської ідентифікації”, в основі котрої уже не так усе просто з релігією та слов’янами. Та ще й “просував” декларацію не хто небуть, а сам Патріарх Кирило Гундяєв, який головував на соборі.

 

А що ж тоді із самою доктриною “Русского міра”? Її що, просто кинули під ноги “кримнашу” та донецьким сепаратистам.

 

Так ось, за новою “доктриною єдності”, теперішніх росіян зліпили із слов'ян, угро-фінів і тюрків. Це вже ближче до традиційних коренів московитів – те, що становить теперішню Росію.

 

Ну і звісно, не змогли оминути важливої деталі – відмовитися від вкоріненості у Київську Русь. Адже Київська Русь завжди була європейською. Тому приналежність до Києва неминуче робить “Русскій мір” також “ніби європейським”.

 

За тлумаченнями сучасних московських, Київські князі не відзначалися державницьким розумом, а були простими узурпаторами, які поцупили владу у вікінгів. У свій же час Золота Орда забрала владу у князів, котрі незаконно нею заволоділи, і сама стала володарювати на цій території.

 

Ось таке розуміння історії у третьому тисячолітті… Все “дуже правильно” підігнано – Росії просто- напросто треба позбутися “матері міст руських”, “києвоцентризму” власної історії й ідентифікації. Це для Києва татари — нашестя, катастрофа, занепад. А для Москви падіння Києва стало початком її прийдешнього історичного тріумфу.

 

Відповідно, київські князі не впоралися з владою і Київська Русь розпалася через низькопоклонство перед європейським уявленнями про закон і право, що й призвело країну до розпаду. А навала орди Батия просто “вилікувала” Київську Русь.

 

За такого розуміння історії Росії з погляду Орди – саме те, що необхідне росіянам, аби визначити нарешті своє місце у світі й історії, перестати бути "загадкою" бодай для самих себе.

 

Прийнявши "ординське" походження як історичну даність, “Русскій мір” зможе нарешті претендувати на цілком оригінальний "цивілізаційний проект". Бо поки він натягує на себе європейські моди — це скидається на жалюгідне наслідування. А треба просто змінити традицію і звернутися до істинного коріння. Зрештою, що останнім часом робив Кремль стосовно своїх найближчих сусідів та “спільній історії”? Роздавав ярлики на княжіння. А коли в Києві збунтувалися проти ординського намісника – послав “приборкувачів”, “православних героїв”, які вбивають одновірців в ім'я торжества Орди. Огида до католиків, до речі, теж показова. А як органічно в цей проект уляглися б “кримнаш”, колонізація Далекого Сходу китайцями і навіть війна на сході України. Це завойовництво для європейської цивілізації огидно, а для Орди – похвальне прагнення повернути собі все, чесно завойоване предками.

 

Тому, хоч-не-хоч, але із цим підходом Росія і надалі залишається “недоєвропою”. І ніяке “євразійство” не врятує – Орда є Орда. Ніякі “кримнаші” та донецькі сепаратисти із російськими паспортами не врятують уже Росію. Від неї відгородився весь світ. І Путін уже встиг це нещодавно відчути.


26.11.2014 Марія Лутчин 1909 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699