Руслан Марцінків ексклюзивно: про вибори, очікування від президента, нового голову ОДА та господарку

Фіртка поспілкувалася з міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим.

В ексклюзивному інтерв’ю очільник міста розповів про роботу над створенням ОТГ, будівництво моста, співпрацю з новопризначеним головою ОДА, коли у місто прийдуть нові інвестори і які завдання він ставить перед новообраним народним депутатом від Івано-Франківська та які перспективи у міста загалом.


Руслане Романовичу, розпочнемо з політики. Ваша однопартійця Оксана Савчук стала народним депутатом. Чи не шкода місту втрачати такого досвідченого політика?


Мати свого народного депутата – це насправді додаткові можливості для міста. Звичайно, що я співпрацюватиму з усіма депутатами і тими, які обрані з інших політичних сил, але Оксана Савчук буде депутатом, який постійно підніматиме питання міста у ВРУ, формуватиме думку про місто. Ми ставимо завдання зробити депутатську групу «Друзі Івано-Франківська». Івано-Франківськ – понад усе.

Але зараз ми усі чекаємо законодавчих процедур, щоб вона «повноцінно» стала народним депутатом. Щодо  роботив місті, то Оксана і далі її продовжуватиме на округах.


Вона єдиний депутат від ВО Свобода у парламенті, чи буде її робота ефективною?


Якщо депутат грамотний, то він навіть один знайде можливості реалізуватися у парламенті.


В якому комітеті ВРУ бачите Оксану Савчук?


Ми б хотіли у бюджетний. Якщо не бюджетний, то у комітет місцевого самоврядування – реформи. З точки зору інтересів міста, нас цікавлять ці дві сфери.


Місце секретаря міської ради вакантне. Кого зараз бачите у ньому?


Є декілька кандидатур, але ще кінцевого рішення не прийняв. Секретар міської ради точно буде зі «Свободи», але точно не мій двоюрідний брат. Це буде людина середнього віку.

 

«Все змінюється дуже динамічно, тому треба бути готовим …»


Вже є новопризначений голова івано-Франківської ОДА. Недавно ви спільно оглянули стратегічні об’єкти міста. Які враження від спілкування? Чи були знайомі раніше?


Ми бачилися з Денисом Шмигалем на різних форумах, але щоб були добре знайомі, то ні. Перші враження від спілкування з головою ОДА – позитивні. Людина щось хоче зробити. Ми можемо мати різні політичні позиції, але щодо господарки області і міста – у нас спільні інтереси.

Ми на об’їзді подивилися три важливих об’єкти для міста – міст, Центральну міську лікарню, де оперують на відкритому серці, де є хороший кардіологічний центр і нам важливо отримати ангіограф. Ми готові працювати по державній програмі співфінансування, адже в Івано-Франківську на сьогодні виконують понад 90% таких операцій з усієї області. І не справедливо, коли ангіограф передавали в інші міста, де мало операцій, а це обладнання мало б бути у нас.

І третє, що ми дивилися, – це спортивна інфраструктура. Такі об’єкти, як стадіон, басейн, палац спорту – ми, маючи купу поточних проблем, не можемо дозволити собі будувати. Так, робота з утримання йде, але щось більше без державної підтримки зробити не можна.

Виглядає, що розуміння зі сторони голови ОДА наших проблемних питань є. І я, як очільник міста, звертаюся до законно обраної влади, з інтересами громади та сподіваюся, що буде підтримка.

А загалом, у країні все змінюється дуже динамічно, тому треба бути готовим до змін.

 

«Громада Вовчинця поки що очікує…»


Активно ведете роботу щодо створення Івано-Франківської ОТГ. Як успіхи?


Черніїв і Підлужжя вже прийняли рішення про приєднання до Івано-Франківської ОТГ. На найближчій сесії міська рада прийме рішення про їх приєднання. Потім подаємо на висновок ОДА. Спочатку хочемо пройти процедуру з цими двома селами. Підлужжя і Черніїв нам відкриває можливості територіально говорити з іншими селами.

Є ще ті громади, які з нами підписали угоду про партнерство і висловили бажання рухатися вперед. Це Чукалівка, Підпечари, Узин, Добровляни та Колодіївка. Ще є села, які мають намір долучитися – Братківці, Березівка, Радча, Драгомирчани.


Як заохочуєте сільські громади до діалогу, що обіцяєте? Чим для Івано-Франківська вигідно об’єднання?


Селам ми обіцяємо розвиток інфраструктури. Для міста – це важливі інвестиційні зони, це землі для розвитку промисловості, залучення інвесторів. Черніїв для нас стратегічний, бо там наш водозабір. На жаль, нам не вдалося втримати Загвіздя і Угринів, маємо проблему з Рибним.

Подивимося, як далі буде йти реформа і як виконуватиметься перспективний план. Поки що мова йде про добровільне об’єднання. Ми ж рухаємося поступово.


Найбільше дискусій було навколо приєднання Вовчинця. Зараз ви це приміське село не згадуєте… Яка тут ситуація?


Поки що питання приєднання Вовчинця затихло. Я розумію усі села у тому плані, що вони думають, чи варто приєднуватися. У них зараз непогані бюджети. Але, створення ОТГ – це вимога часу.

Громада Вовчинця поки що очікує чіткості у законодавстві та урядових ініціатив. Станом на сьогодні є статус-кво. Тобто Вовчинець фактично входить до складу міської ради, але має всі повноваження щодо розпорядження землею, податками, крім ПДФО.

Поки що Івано-Франківська об’єднана громада формується без Вовчинця. Ми йдемо шляхом добровільного об'єднання.


Плануєте балотуватися на голову Івано-Франківської ОТГ?


Планую, а там час покаже як воно буде.

 

«… Ми шукаємо кредити»


А тепер до господарки. Відбувся тендер на з’єднання Північного та Південного бульварів. Коли очікувати початку робіт?


Відбувся тендер. Вже є переможець. Тепер чекаємо 10 днів чи не буде оскарження результатів тендеру - така процедура, згідно з законодавством. Далі нас очікує підписання угоди. Думаю, до 2-3 тижнів мали б початися роботи.

Проблема була у тому, що ми робили роботи по старому проекту УКБ. Він застарів за ці роки. Тому ми повністю переробили проект, зробили експертизу. За цей час вели переговори з орендарями, які мають там торгові точки. В принципі, нам вдалося з частиною орендарів вже домовитися, але люди завжди думають, що то не сьогодні треба, а завтра або колись, тому процес і затягується.

Є домовленість, пішли на зустріч тому, що дали оренду їм в іншому місці. В принципі, великих проблем не бачу. Єдина проблема є у тому, що у цій ситуації дорога – це не тільки асфальт, але й мережі – потрібно міняти каналізацію, трубопровід, а ще є демонтаж МАФів і так далі.

Але якщо все добре піде, то до кінця листопада–грудня дорожнє корито, а можливо і верхній шар буде зроблено.


А як із фінансуванням?


У бюджеті є графа для видатків на будівництво. Насправді, зараз є проблема у недофінансуванні освіти та охорони здоров’я  і ті гроші, які б ми могли давати на розвиток, мусимо перекидати на ці галузі.

Тому ми шукаємо кредити. Зараз, якщо вдасться отримати ще один кредит, над залученням якого активно працюємо, то це нам дозволить максимально пришвидшити роботи щодо об'єднання бульварів і по мосту.

 

«Ув’язуватися у такий проект, було ризиком для міста, але комусь треба було стати і почати робити...»


Ви згадали про міст. Дуже багато непорозумінь навколо вартості робіт. На початках озвучувалися одні суми, зараз мова йде про інші…


Щодо моста, який будується, я не бачу проблем. Єдина проблема – це фінансування. Полотно вже дотягається, є питання у розв’язці. Нагадаю, що міст складається з трьох частин – сам міст, розв’язка і під’їзна дорога. Щодо під’їзної дороги, то тут просто. Є питання з розв’язкою. Тут ми маємо проблему з тим, що обмежені або приватними, або орендованими ділянками. Розв’язка робиться в умовах реального міста.

І то, як зараз робиться, з усіх можливих варіантів, – найдешевше, що ми можемо побудувати. Маємо розуміти, що за ці роки вартість робіт зросла з об’єктивних причин. При проектуванні була одна ціна на будівельні матеріали, а зараз, до прикладу, ми купляємо спецметал за ціною 87 тис грн за одну тонну. Ми вибрали саме метал, бо бачимо, що бетонні мости не такі довговічні.

Це ще добре, що у фірми є своя техніка і вони нічого не орендують.


А як щодо тендеру на розв’язку? Він не відбувся...


Зараз буде повторно відбуватися тендер. Я ще для себе хочу зібрати технічну нараду, щоб подумати, чи можна здешевити проект.


Так виглядає, що дешевше, ніж пів мільярда міст для Івано-Франківська коштувати не буде?


Так виглядає. Але це об’єкт надзвичайно важливий. Вважаю, що у тих умовах, в яких ми зараз є, ми його будуємо правильно. Так, є проблеми з коштами, є питання відсутності досвіду у місцевих компаній у такому будівництві. В Україні спеціалізованих компаній одиниці. І треба розуміти, що цей міст вирішує проблему міста, а не області. Тому для нас він стратегічний.

Однозначно, потрібно ще один міст по вулиці Береговій і тоді проблема сполучення буде вирішена. У новому генплані є також передбачений міст на Підлужжя. Там зараз хоча б пішохідний місток зробити.

Думаю, до кінця наступного року, за умови нормального фінансування, ми б мали завершити будівництво. Теоретично, у майбутньому цей міст можна буде розшити і додати ще одну смугу руху.


Чому відразу міст не проектували на чотири смуги?


Були б корки. Є питання у дорозі з вулиці Хіміків, де дві смуги, а на мості було б чотири. Тому прийняли таке рішення.

Так, ув’язуватися у такий проект було ризиком для міста, але про це говорили роками і комусь треба було стати і почати робити. Моя ціль – завершити це велике будівництво. Але, як воно буде завершено – чи це будуть кредитні кошти, чи дійсно президент з кабміном дотримає слово і додасть грошей, чи це будуть якісь інші ресурси, то все побачимо у майбутньому.

Громада обрала мене не менеджером, а лідером на те, щоб ставити надвеликі завдання, які треба виконати.


Поки новий міст будується, наявний у дуже поганому стані. Ремонтувати збираєтеся?


У 2021 році закінчується термін придатності пасічнянського моста, який зараз є у місті. Пішохідна зона там провалюється. Ми ставимо бетонні плити. Проблема не у тому, що ми не хочемо його капітально ремонтувати. Капітальний ремонт зараз – це перекриття руху, цього допустити не можна, навіть частково.

Тому будемо пробувати у нічний час підремонтувати смуги. Чому зараз в області такі проблеми з мостами? Тому, що вони будувалися у 1970-х роках. 50 років - граничний термін експлуатації. Тому вони зараз почали масово виходити з ладу, а коштів не вистачає.


На зустрічі із президентом Володимиром Зеленським ви просили державної допомоги для будівництва моста. Чи є якісь вже кроки у цьому напрямку?


Я говорив тоді публічно з президентом. Він пообіцяв. Зараз з головою ОДА Денисом Шмигалем ми направили відповідні листи у Київ. Працюємо. Найшвидше, думаю, у бюджеті 2020 року вже зможуть передбачити ці кошти.

 

«Будівельний бізнес – це добре, але це до пори, до часу …»


Великі інвестори йдуть з міста, зокрема «Тайко Електронікс» згортає своє виробництво? У чому причина?


Як би ти не хотів, на інвесторів впливає загальноукраїнське середовище і політична ситуація. Пригадую, коли було введено військовий стан у країні попереднім президентом, то ми відразу відчули зміни. Було декілька інвесторів, які цікавилися містом і в той момент, вони передумали. Тоді проект ВО «Карпати» у Долині згорнули.

Щодо ситуації з «Тайко», то це їхня політика. Вони апелюють до того, що змінюється ринок. Я днями говорив з директором «Тайко Електронікс» Олександром Гетце, то з 1 січня має зайти німецька компанія на місце «Тайко». Робочі місця та профіль виробництва мають бути збережені. Про деталі я ще розкажу, коли вже відбудеться зустріч із німецьким інвестором.

Сесією приймемо рішення про відведення землі за «Тайко», щоб вони могли продати її наступнику.

Вважаю, що це хороше рішення у цій ситуації. Разом з тим маємо позитивну динаміку зі сторони ВО «Карпати», де запрацював проект «Шкоди» і ще далі йде набір працівників. Тобто, у нас можна працювати.


Але хочеться, щоб розвивалося у місті виробництво, а не кількість квадратних метрів…


Хороший показник того, як вдалося зберегти територію колишніх виробництв – це Арматурний завод, де роблять приватний індустріальний парк «Аркан». Ми з ними добре співпрацюємо. Зараз туди має зайти «Нова пошта».

На території, де Обленерго, є думка зробити промисловий парк. Працюємо із Промприладом. Де можемо - підставляємо плече.

На базі Локомотиворемонтного заводу один з адміністративних корпусів хочемо облаштувати під ІТ-хаб. От зараз у найближчі місяці «Інтелком» відкриває завод на ще 250 робочих місць на вулиці Хмельницького.

Місто максимально сприяє тому, щоб виробництва розвивалися. Але головна проблема зараз у тому, що у нас фактично не залишилося вільних земель. Хочемо зробити комунальний інвестиційний парк, але землі немає. І саме розвиток ОТГ дозволив би нам отримати нові зони для розвитку.

А щоб не бути голослівним, то хочу сказати, що цього року маємо ріст по ПДФО на 125%. Так само є ріст по Єдиному податку. Тобто, динаміка позитивна.

Єдиний мінус – це акциз на алкоголь і адміністративні платежі, бо почали менше виготовляти закордонних паспортів. Тому і піднімаємо питання нелегального продажу алкоголю. І мова зараз навіть не тільки про тих 50 «наливайок», але і є нелегальна торгівля з офіційних магазинів. Ми своїми силами боремося, але у нас мало повноважень. Ми отримали фактично недовиконання 6 млн грн.

Єдиний податок зріс на 25,7%. Тобто, не все так погано…

Сподіваюся, що прийде час, коли заробітчани почнуть вкладати гроші у підприємницьку діяльність, а не у квадратні метри. Але поки що є така тенденція недовіри до держави і до того, що у нас бізнес захищений перед фіскальними органами і так далі.

Думаю, що у найближчому майбутньому індустріальні та промислові парки стануть тенденцією. Підприємці розуміють, я сподіваюся, що, скажімо, будівельний бізнес – це добре, але це до пори до часу, а виробництво – це постійно.


У місто заходить «Ашан»?


Так,  у нас буде мережа «Ашан». Тут наразі триває процес оформлення документів. Є така цікавість до Івано-Франківська. Колишній завод «Позитрон», а тепер вже «Ашан» знаходяться на території Вовчинецької сільської ради і місто отримує тут тільки ПДФО. Інші платежі буде отримувати Вовчинецька сільська рада, а це ще одна можливість для розвитку села.

Також «Арсен» отримав документи на реконструкцію. Ну і загалом ми бачимо пожвавлення на цьому ринку. Це для міста не погано, бо з розвитком підприємництва зростають і надходження у бюджет.


Як місто вирішуватиме проблему зі здорожчанням електроенергії?


Заберемо з доріг, зі шкіл, з інших галузей і будемо платити за електрику. Місто сьогодні має 700 об'єктів у роботі. З нашими ресурсами ми всього осягнути не можемо.

 

«У мене просто дуже терпляча дружина»


Ви демонструєте високі темпи роботи. Таке враження, що міський голова працює у режимі онлайн 24 години на добу. І це при тому, що у вас маленька дитина… Як вдається встигати все?


У мене просто дуже терпляча дружина. Робочий день у мене починається по-різному – не пізніше 8 год ранку. Завершується у залежності від інтенсивності дня. Не раніше 19.00, а деколи й 21.00, а коли треба і 22 і 23 год.

Міський голова відповідає фактично за все. Це робота під постійним тиском. Скажімо, коли ти береш участь у сході села, то це десь 300 людей, які мають проблеми і розповідають про них. Ти мусиш вислухати, порадити, допомогти…. І це 5-7 зустрічей щонеділі. Але якось встигаємо. Де не встигаю, то відправляю заступників.

Моє завдання бути лідером громади, ставити надамбітні завдання. І є команда – менеджери, які працюють на своїх місцях. Без них не зробиш нічого. Завжди хочеться більшого. Якщо ти вимогливий до себе, то ти вимагаєш і від своїх підопічних.

Ми взяли потужний темп і люди до цього звикли і вимагають більшого, збавляти вже не можна. Хоча є міста, де все спокійніше.


Яким бачите Івано-Франківськ через 10 років?


Місто для життя, місто у якому хочеться жити. Щоб кожен, хто приїжджає сюди ззовні сказав – тут я хочу жити. А жити  означає, що тут є робота, комфортний транспорт, двори, сквери, парки, якісне дозвілля – спорт, культура, фестивалі.

Місто для життя – це наша особливість.


15.08.2019 Марія Лутчин 7024 2
Коментарі (2)

P 2019.08.27, 16:57

І ще кілька цікавих питань щодо господарки та грошей.  http://www.firtka.if.ua/blog/view/mist-svoboda-kriminal-khto-prikishenit-shtiri-sotni-liam Документи, факти, пряма мова.

Мер - мовчить...

Михайло 2019.12.11, 12:09

Вельмишановний пане Президенте. Допоможіть навести порядок на Авторинку Франківська. Спешники, злочинні угрупування захопили усю владу в області, контролюють усі сфери суспільного життя, займаючись погрозами, підпалами, відкатами. Мова йде про те, коли вони своїх людей просовують у вищі та місцеві органи влади і так домовити "колотять", перешкоджаючи розвитку міста та області. Так паркова повз авторинку коштує 30 грн. А сам в'їзд на автобазар 200 грн. Невже не можна узаконити цю діяльність і направити кошти у місцевий чи державний бюджет. Скільки б ми могли вираграти від цього. Тому ситуація потребує реального, особливого втручання з Києва. На місцевому рівні зробити нічого не можливо. Допоможіть будь-ласка пане Президенте. Де знаходиться мер, губернатор, правоохоронні органи. Невже невідомо про цей факт. Усім все добре відомо. Однак людина, яка відмовиться сплатити данину поїде з пробитими шинами чи пошкодженим автомобілем. Ось така корупція на рівному місці. Невже за скільки років не можна навести порядок, один раз і буде спокій. Допоможіть. SOS. SOS. SOS. Розішліть куди лише можна це повідомлення. Допоможіть люди добрі. Нам будувати цю державу і ми відповідальні за неї.

 

 

Вельмишановний товариш мер та губернатор області звертаємось до Вас із проханням звернути особливу увагу на чистоту міста. У м. Івано-Франківськ мало де побачиш прибиральників у спеціально облаштованій формі, припустимо «Франківськ за чистоту» Франківськ європейське місто. Воно таке собі грязненьке місто, подібно Тернополю, де таке враження що взагалі не прибирається. Особливо на такий стан справ звертають увагу приїжджі гості котрі вперше побували у Франківську. Враження не Ух ти. Хоча мер Марцінків багато робить для людей, особливо що стосується громадського транспорту, де прекрасні автобуси у яких проїзд 4 грн. Напевно жодне місто не може похвалитися такими зовні непомітними позитивами роботи. Друге на що належить звернути увагу це перейняти практику інших градоначальників стосовно облаштування території навпроти себе. Припустимо, якщо у мене є магазин з продуктами, піццерія значить це моє завдання покласти прекрасну плитку облаштувати територію навпроти себе. Недавно побачили у центрі піццерію, потоки людей нереальні, а зовні вона у страшно жахливому, забрудненому стані. Позор Франківськ. Бажання у гостей приїжджати до міста відпадає. Тому програма облаштуй територію навпроти себе повиннна стартувати негайно. Лише так нам вдасться щось змінити і зробити... В іншому випадку у разі невиконання вказівки, програми градоначальників надсилати перевірочку, робити все доя того, щоб як всередині так і назовні все було ідеально чисто, продукти не прострочені, продавці охайно прибрані, все естетично зроблено. Головне бажання, придертись можна до високовольтного стовба. Оголосити конкурс, хто найкраще облаштував територію навпроти себе... І ще, привернення особливої уваги потребує центр міста, особливо медакадемія, де комусь у скорому часі звалиться цементний осколок на голову. Максимум до чого додумались, це встановити сітку над входом. Мет повинен робити кожен день обхід території і давати вказівки що де необхідно зробити. Лише так мы наведемо порядок. Буваємо закордоном, а в себе під нічого не бачимо Чистота міста у жахливому стані. Ситуація бажає негайного втручання.

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

908
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1337
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5195
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1856

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2329 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2154
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4773
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

501
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937