РУЙНАЦІЯ ПАМ’ЯТКИ – «ПОДАРУНОК» ДО 770-ЛІТТЯ КОЛОМИЇ

Не так давно припинилися баталії громади, інтелігенції та журналістів з міською владою щодо збереження казарми на вул. А. Чайковського, як знову знайшлися «доброчинці» з руйнації іншої пам’ятки архітектури.

Коломийські Вісти

Партеровий цегляний будинок на вулиці Романа Шухевича, 78 побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».


Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти.


Про те, що будівельні роботи архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78 почнуться ось-ось, попереджали нас у редакції ще місяць тому. Знаючи як запобігти самовільній реконструкції будинку, що є нововиявленою пам’яткою архітектури місцевого значення м. Коломиї, зараз би цього свавілля можливо не було. Але досвід приходить з часом.


Від самого початку міська влада вводила в оману як громаду, так і журналістів. Самовільні будівельні роботи на пам’ятці архітектури, які проводить Володимир Ігорович Григорчук, не розпочалися б, якби ця особа не була впевнена, що «владники» нашого міста прикриють його в разі чогось. Можливо, це було би так, але зухвала брехня вже віж початку дала поштовх до подальших дій.


Відразу як почалися будівельні роботи в архітектурній споруді на вул. Р. Шухевича, знімальна група ТРК «Рідні Медія» прибула на місце подій. Представник власника квартири №2, який переробляє дах з метою збільшення житлової площі за рахунок горища, запевнив нас, що роботи ведуться згідно з отриманими дозволами і вони лагодять лише дах. Відповідно прогнилі балки будуть замінені, а перекриють також старою дахівкою, аби не псувати автентичність споруди.

Заступник коломийського міського голови Тарас Яворський, приїхавши на об’єкт, також запевнив нас, що всі документи в порядку і якщо нам цікаво, то він може надати нам проектну документацію на реконструкцію горища цієї архітектурної споруди. Хотілося вірити, але ми таки послали інформаційний запит до Коломийської міської ради. І отримали відповідь: «Будівництво об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відділом архітектури та містобудування містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будинку №78 по вул. Романа Шухевича не видавалися, в зв’язку з тим, що неврегульований порядок їх надання відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».


Так, згідно з новим Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», погодження на окремі будівельні роботи, які проводяться на об’єктах архітектури і яким присвоєна І-ІІІ категорія, не потрібно брати у відділі архітектури, про що і запевнив нас головний архітектор м. Коломиї Віктор Мицай. Можливо, подальше журналістське розслідування можна було припинити: проект є, дозволи є, відповідь є. Нема лише на руках копії проектної документації на проведення реконструкції горища на вул. Р. Шухевича, 78.


Ось ще з відповіді: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що у будинку №78 на вул. Романа Шухевича є три квартири і належать трьом власникам». Ні, бо в цьому будинку не три квартири, як інформує Ігор Слюзар, а чотири квартири. Три квартири належать приватним особам, а ось четверта – в оренді у Коломийського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції в м. Коломиї. Самий будинок належить до комунальної власності, згідно з рішенням міської ради від 16.12.2009 р. № 2465-44/2009. Щоби розпочати будь-які будівельні роботи на цій будівлі необхідно отримати згоду мешканців квартир та згоду відповідних відділів і служб виконавчого комітету Коломийської міської ради. Звичайно, цього ніхто не робив.


Знову інформаційний запит і відповідь на нього: «…проектна документація на капітальний ремонт даху житлового приміщення по вул. Р. Шухевича, 78 розроблена приватним підприємством «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД», місцезнаходження – проспект Грушевського, 119, м. Коломия. Пропонуємо Вам звернутися у вищевказане приватне підприємство». А це вже цікаво.


Заступник міського голови Тарас Яворський, головний архітектор Віктор Мицай та представник Володимира Григорчука, який реконструює горище архітектурної споруди, запевнюють, що будівельні роботи проводяться в рамках чинного законодавства, а в той самий час міський голова Ігор Слюзар робить відписки. Частину копії проекту мені таки вдалося отримати і тоді все стало на свої місця.


Відповідно до розробленої на¬уково-проектної документації істо¬рико-архітектурного опорного плану, проекту зон охорони та визначення меж історичного ареалу м. Коломиї, згаданий об’єкт на вул. Романа Шухевича, 78 внесений до переліку нововиявлених пам’яток архітектури м. Коломиї, а тому підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини» і будь-які ремонтні, реставраційні та інші роботи мають проводитися лише за наявності науково-проектної документації і погодженого письмового дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації. Ремонтні, реставраційні роботи об’єкта на вул. Р. Шухевича, 78 проводяться без належно підготовленої та затвердженої документації: відсутність науково-проектної документації, згідно зі ст.26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДБН А.2.2-6-2008. «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об’єктів нерухомої культурної спадщини», наявний проект реконструкції даху з влаштуванням житлових кімнат на вул. Р. Шухевича, 78 у м. Коломиї Івано-Франківської обл. розроблений ПП «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД» не містить усіх необхідних документів, які дозволяли б розпочати будівельні роботи на вул. Р. Шухевича, 78, бо він є нововиявленою пам’яткою архітектури і підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини». Цей проект погоджений лише начальником відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської обл. Давидюком А. З., але згідно зі ст. 31 п. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не пройшов обов’язкової експертизи, оскільки в параграфі 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р. № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорії складності» стверджується, що до IV категорії складності належать об’єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак, які можуть призвести до втрати об’єктів культурної спадщини місцевого значення. Тому вважаю, що замовник Володимир Ігорович Григорчук, розпочавши самовільну реконструкцію архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78, нововиявленої пам’ятки архітектури м. Коломиї, порушив Закони України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Про охорону культурної спадщини» і завдав шкоди пам’ятці архітектури місцевого значення, яка належить коломийській громаді та яка може призвести до втрати об’єкта культурної спадщини місцевого значення. Володимир Ігорович Григорчук учинив самозахоплення землі, обгородивши архітектурну споруду дерев’яним парканом, забравши при цьому частину тротуару та дороги, не маючи на це відповідних дозволів.


На ще один інформаційний запит я таки отримав відповідь, яку й хотів почути від самого початку: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що науково-проектна документація та науково-дослідні роботи на реконструкцію даху нововиявленої пам’ятки на вул. Романа Шухевича, 78 відсутні».


«Тарас Яворський, перший заступник міського голови м. Коломиї, контролює та забезпечує надання дозволів на спорудження об’єктів містобудування незалежно від форм власності, надійності та безпечності будинків і споруд, керує діяльністю відділу архітектури та містобудування, земельних відносин, координує діяльність будівельних та проектних організацій», – читаємо у витязі з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


«Ігор Граділь, заступник міського голови м. Коломиї, організовує роботу з охорони, реставрації та використання пам’яток історії і культури….», – цитуємо знову уривок з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


А ось відповідь на черговий інформаційний запит за підписом І. Граділя: «Станом на 28.07.2011 року відомостей про нововиявлені пам’ятки архітектури до відділу культури і туризму міської ради не поступало.» Про що можна говорити далі, якщо чиновник самий не знає, що в Коломиї є нововиявлені пам’ятки архітектури, і їх – 122!


Тож хто за що відповідає в нашій «ратуші», до речі, яку зараз реставрують, не маючи на це дозволів? Хто припинить самовільну реконструкцію, руйнацію пам’ятки архітектури? Кого притягнуть і чи притягнуть до відповідальності? Пам’ятка архітектури зруйнована, а дій влади не видно.


P. S. На вул. В. Чорновола, 51, нововиявленої пам’ятки архітектури, також ведуться ремонтні роботи і також повністю відсутні дозволи на проведення цих робіт.


Такими темпами до кінця каденції цієї влади ми будемо мати в Коломиї з десяток зруйнованих пам’яток архітектури. Пригадується, хтось недавно стверджував, що вмиє лице Коломиї. Умиє, але хіба з брансбойлера, змивши при цьому чимало архітектурних споруд назавжди.


Євген Гапич, Коломийські Вісти


05.08.2011 Євген Гапич 1615 1
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

12114
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1488
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1088
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2111
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3636
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1373

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1752

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

543

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1176

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1341
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

572
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24289
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

530
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

498
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

652
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1538
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

707
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7260
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

650
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1678 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

642
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

553