РУЙНАЦІЯ ПАМ’ЯТКИ – «ПОДАРУНОК» ДО 770-ЛІТТЯ КОЛОМИЇ

Не так давно припинилися баталії громади, інтелігенції та журналістів з міською владою щодо збереження казарми на вул. А. Чайковського, як знову знайшлися «доброчинці» з руйнації іншої пам’ятки архітектури.

Коломийські Вісти

Партеровий цегляний будинок на вулиці Романа Шухевича, 78 побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».


Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти.


Про те, що будівельні роботи архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78 почнуться ось-ось, попереджали нас у редакції ще місяць тому. Знаючи як запобігти самовільній реконструкції будинку, що є нововиявленою пам’яткою архітектури місцевого значення м. Коломиї, зараз би цього свавілля можливо не було. Але досвід приходить з часом.


Від самого початку міська влада вводила в оману як громаду, так і журналістів. Самовільні будівельні роботи на пам’ятці архітектури, які проводить Володимир Ігорович Григорчук, не розпочалися б, якби ця особа не була впевнена, що «владники» нашого міста прикриють його в разі чогось. Можливо, це було би так, але зухвала брехня вже віж початку дала поштовх до подальших дій.


Відразу як почалися будівельні роботи в архітектурній споруді на вул. Р. Шухевича, знімальна група ТРК «Рідні Медія» прибула на місце подій. Представник власника квартири №2, який переробляє дах з метою збільшення житлової площі за рахунок горища, запевнив нас, що роботи ведуться згідно з отриманими дозволами і вони лагодять лише дах. Відповідно прогнилі балки будуть замінені, а перекриють також старою дахівкою, аби не псувати автентичність споруди.

Заступник коломийського міського голови Тарас Яворський, приїхавши на об’єкт, також запевнив нас, що всі документи в порядку і якщо нам цікаво, то він може надати нам проектну документацію на реконструкцію горища цієї архітектурної споруди. Хотілося вірити, але ми таки послали інформаційний запит до Коломийської міської ради. І отримали відповідь: «Будівництво об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відділом архітектури та містобудування містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будинку №78 по вул. Романа Шухевича не видавалися, в зв’язку з тим, що неврегульований порядок їх надання відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».


Так, згідно з новим Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», погодження на окремі будівельні роботи, які проводяться на об’єктах архітектури і яким присвоєна І-ІІІ категорія, не потрібно брати у відділі архітектури, про що і запевнив нас головний архітектор м. Коломиї Віктор Мицай. Можливо, подальше журналістське розслідування можна було припинити: проект є, дозволи є, відповідь є. Нема лише на руках копії проектної документації на проведення реконструкції горища на вул. Р. Шухевича, 78.


Ось ще з відповіді: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що у будинку №78 на вул. Романа Шухевича є три квартири і належать трьом власникам». Ні, бо в цьому будинку не три квартири, як інформує Ігор Слюзар, а чотири квартири. Три квартири належать приватним особам, а ось четверта – в оренді у Коломийського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції в м. Коломиї. Самий будинок належить до комунальної власності, згідно з рішенням міської ради від 16.12.2009 р. № 2465-44/2009. Щоби розпочати будь-які будівельні роботи на цій будівлі необхідно отримати згоду мешканців квартир та згоду відповідних відділів і служб виконавчого комітету Коломийської міської ради. Звичайно, цього ніхто не робив.


Знову інформаційний запит і відповідь на нього: «…проектна документація на капітальний ремонт даху житлового приміщення по вул. Р. Шухевича, 78 розроблена приватним підприємством «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД», місцезнаходження – проспект Грушевського, 119, м. Коломия. Пропонуємо Вам звернутися у вищевказане приватне підприємство». А це вже цікаво.


Заступник міського голови Тарас Яворський, головний архітектор Віктор Мицай та представник Володимира Григорчука, який реконструює горище архітектурної споруди, запевнюють, що будівельні роботи проводяться в рамках чинного законодавства, а в той самий час міський голова Ігор Слюзар робить відписки. Частину копії проекту мені таки вдалося отримати і тоді все стало на свої місця.


Відповідно до розробленої на¬уково-проектної документації істо¬рико-архітектурного опорного плану, проекту зон охорони та визначення меж історичного ареалу м. Коломиї, згаданий об’єкт на вул. Романа Шухевича, 78 внесений до переліку нововиявлених пам’яток архітектури м. Коломиї, а тому підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини» і будь-які ремонтні, реставраційні та інші роботи мають проводитися лише за наявності науково-проектної документації і погодженого письмового дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації. Ремонтні, реставраційні роботи об’єкта на вул. Р. Шухевича, 78 проводяться без належно підготовленої та затвердженої документації: відсутність науково-проектної документації, згідно зі ст.26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДБН А.2.2-6-2008. «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об’єктів нерухомої культурної спадщини», наявний проект реконструкції даху з влаштуванням житлових кімнат на вул. Р. Шухевича, 78 у м. Коломиї Івано-Франківської обл. розроблений ПП «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД» не містить усіх необхідних документів, які дозволяли б розпочати будівельні роботи на вул. Р. Шухевича, 78, бо він є нововиявленою пам’яткою архітектури і підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини». Цей проект погоджений лише начальником відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської обл. Давидюком А. З., але згідно зі ст. 31 п. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не пройшов обов’язкової експертизи, оскільки в параграфі 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р. № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорії складності» стверджується, що до IV категорії складності належать об’єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак, які можуть призвести до втрати об’єктів культурної спадщини місцевого значення. Тому вважаю, що замовник Володимир Ігорович Григорчук, розпочавши самовільну реконструкцію архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78, нововиявленої пам’ятки архітектури м. Коломиї, порушив Закони України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Про охорону культурної спадщини» і завдав шкоди пам’ятці архітектури місцевого значення, яка належить коломийській громаді та яка може призвести до втрати об’єкта культурної спадщини місцевого значення. Володимир Ігорович Григорчук учинив самозахоплення землі, обгородивши архітектурну споруду дерев’яним парканом, забравши при цьому частину тротуару та дороги, не маючи на це відповідних дозволів.


На ще один інформаційний запит я таки отримав відповідь, яку й хотів почути від самого початку: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що науково-проектна документація та науково-дослідні роботи на реконструкцію даху нововиявленої пам’ятки на вул. Романа Шухевича, 78 відсутні».


«Тарас Яворський, перший заступник міського голови м. Коломиї, контролює та забезпечує надання дозволів на спорудження об’єктів містобудування незалежно від форм власності, надійності та безпечності будинків і споруд, керує діяльністю відділу архітектури та містобудування, земельних відносин, координує діяльність будівельних та проектних організацій», – читаємо у витязі з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


«Ігор Граділь, заступник міського голови м. Коломиї, організовує роботу з охорони, реставрації та використання пам’яток історії і культури….», – цитуємо знову уривок з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


А ось відповідь на черговий інформаційний запит за підписом І. Граділя: «Станом на 28.07.2011 року відомостей про нововиявлені пам’ятки архітектури до відділу культури і туризму міської ради не поступало.» Про що можна говорити далі, якщо чиновник самий не знає, що в Коломиї є нововиявлені пам’ятки архітектури, і їх – 122!


Тож хто за що відповідає в нашій «ратуші», до речі, яку зараз реставрують, не маючи на це дозволів? Хто припинить самовільну реконструкцію, руйнацію пам’ятки архітектури? Кого притягнуть і чи притягнуть до відповідальності? Пам’ятка архітектури зруйнована, а дій влади не видно.


P. S. На вул. В. Чорновола, 51, нововиявленої пам’ятки архітектури, також ведуться ремонтні роботи і також повністю відсутні дозволи на проведення цих робіт.


Такими темпами до кінця каденції цієї влади ми будемо мати в Коломиї з десяток зруйнованих пам’яток архітектури. Пригадується, хтось недавно стверджував, що вмиє лице Коломиї. Умиє, але хіба з брансбойлера, змивши при цьому чимало архітектурних споруд назавжди.


Євген Гапич, Коломийські Вісти


05.08.2011 Євген Гапич 1497 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717