Руйнація історичних будівель в Івано-Франківську, як втрата частки минулого

 

Брак коштів на капітальний ремонт. Така причина того, що у центрі Івано-Франківська на голови людей валяться будинки. Руйнація більшості споруд, зведених за часів Австро-Угорської імперії, неминуча.Три пані зайшли причепуритися до магазину косметики, та замість цього на них обвалилася стеля. Свідки кажуть: жінки дивом вижили.Іронія в тім, що на другому поверсі, який упав, міститься міське управління з упорядкування. Наглядачів за ним одразу переселили. Зруйнований будинок - історична спадщина. Звели його ще за Австро-Угорщини, інформують «Вiкна.UA».Михайло Головатий, краєзнавець:
Будинок цінний, він найдавніший не тільки на цій вулиці, а і у середмісті. Споруджений у 1827 році приватним власником, його ініціали є на кованій решітці - Шмайєр Рейєр, Штрайх.Причину обвалу вивчала спеціальна комісія. І дійшла висновку: споруда завалилася від старості.Зіновій Фітель, заступник івано-франківського міського голови:
На першому поверсі є арочка, над нею була стінка на другому поверсі, будинок з 1827 року. Певний період часу пройшов, арочка розсипалася, стіна також обрушилася, і два перекриття обрушилося.
Місцеві краєзнавці кажуть: без реставрації така ж доля чекає щонайменше на півтисячу франківських старих будинків.Василь Романюк, краєзнавець:
У нас це стало епідемією, багато історичних споруд просто валяться на очах, люди ідуть і не знають, чи вернуться. Це у нас стало традицією.

 

А це костел 18 сторіччя. Тут розташував свої фонди Художній музей. Туристи, щоб його відвідати, стоять у чергах. Гостям показують скульптури Пінзеля та унікальні ікони. Та працівники музею бояться: храм може будь-якої миті зруйнуватися.Владислав Симчич, працівник музею:
Подивіться, що робиться - стіна відпадає. На реставрацію треба 2 мільйони.Краєзнавці кажуть: давні споруди занедбують зумисне. Австро-угорська нерухомість - кістка в горлі будівельним компаніям. Адже розкинулася в середмісті, де ціна за сотку землі на чорному ринкові може сягати й 20 тисяч доларів.Михайло Головатий, краєзнавець:
Буває, що свідомо запускають будинки, щоб на їх місці збудувати нове.Василь Романюк, краєзнавець:
Так на Гаркуші був завалений будинок, а поставили дев'ятиповерховий, там гарні орнаменти були на фасаді…Зараз у владних кабінетах вирішують, що ж робити зі старожитньою нерухомістю. Арифметика підказує: дешевше звести нове, ніж уберегти давнє.Зіновій Фітель, заступник івано-франківського міського голови:
Реставрація - це зовсім інша форма роботи, це відновлення, відтворення, може бути на 20-30 процентів дорожче.Для реставрації середмістя франківська влада сподівається на допомогу з держбюджету. Тим часом у зруйнованій історичній споруді вже почали розбирати дах. Місто втрачає часточку свого минулого.

 

Нагадаємо, за два місяці Франківськові виповниться 350.

 

 

Читайте також:

Юрій Щочкін: Обвал будинку в Івано-Франківську – це не надзвичайна ситуація

Будинок, що обвалився у Івано-Франківську не входив до переліку аварійних (список)


16.02.2012 1369 0
Коментарі (0)

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1699 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1126
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4886
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13951 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3284 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3116

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

776

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2241

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2257

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2810
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1224
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1030
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

818
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

423
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

407
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

750
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

705
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21683
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

699 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

522
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

976
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

861