Брак коштів на капітальний ремонт. Така причина того, що у центрі Івано-Франківська на голови людей валяться будинки. Руйнація більшості споруд, зведених за часів Австро-Угорської імперії, неминуча.
Три пані зайшли причепуритися до магазину косметики, та замість цього на них обвалилася стеля. Свідки кажуть: жінки дивом вижили.
Іронія в тім, що на другому поверсі, який упав, міститься міське управління з упорядкування. Наглядачів за ним одразу переселили. Зруйнований будинок - історична спадщина. Звели його ще за Австро-Угорщини, інформують «Вiкна.UA».
Михайло Головатий, краєзнавець:
Будинок цінний, він найдавніший не тільки на цій вулиці, а і у середмісті. Споруджений у 1827 році приватним власником, його ініціали є на кованій решітці - Шмайєр Рейєр, Штрайх.
Причину обвалу вивчала спеціальна комісія. І дійшла висновку: споруда завалилася від старості.
Зіновій Фітель, заступник івано-франківського міського голови:
На першому поверсі є арочка, над нею була стінка на другому поверсі, будинок з 1827 року. Певний період часу пройшов, арочка розсипалася, стіна також обрушилася, і два перекриття обрушилося.
Місцеві краєзнавці кажуть: без реставрації така ж доля чекає щонайменше на півтисячу франківських старих будинків.
Василь Романюк, краєзнавець:
У нас це стало епідемією, багато історичних споруд просто валяться на очах, люди ідуть і не знають, чи вернуться. Це у нас стало традицією.
А це костел 18 сторіччя. Тут розташував свої фонди Художній музей. Туристи, щоб його відвідати, стоять у чергах. Гостям показують скульптури Пінзеля та унікальні ікони. Та працівники музею бояться: храм може будь-якої миті зруйнуватися.
Владислав Симчич, працівник музею:
Подивіться, що робиться - стіна відпадає. На реставрацію треба 2 мільйони.
Краєзнавці кажуть: давні споруди занедбують зумисне. Австро-угорська нерухомість - кістка в горлі будівельним компаніям. Адже розкинулася в середмісті, де ціна за сотку землі на чорному ринкові може сягати й 20 тисяч доларів.
Михайло Головатий, краєзнавець:
Буває, що свідомо запускають будинки, щоб на їх місці збудувати нове.
Василь Романюк, краєзнавець:
Так на Гаркуші був завалений будинок, а поставили дев'ятиповерховий, там гарні орнаменти були на фасаді…
Зараз у владних кабінетах вирішують, що ж робити зі старожитньою нерухомістю. Арифметика підказує: дешевше звести нове, ніж уберегти давнє.
Зіновій Фітель, заступник івано-франківського міського голови:
Реставрація - це зовсім інша форма роботи, це відновлення, відтворення, може бути на 20-30 процентів дорожче.
Для реставрації середмістя франківська влада сподівається на допомогу з держбюджету. Тим часом у зруйнованій історичній споруді вже почали розбирати дах. Місто втрачає часточку свого минулого.
Нагадаємо, за два місяці Франківськові виповниться 350.
Читайте також:
Юрій Щочкін: Обвал будинку в Івано-Франківську – це не надзвичайна ситуація
Будинок, що обвалився у Івано-Франківську не входив до переліку аварійних (список)