Розтале відродження

 

 

 

Розтале відродження. Компроміс. Покоління nowhere-menів.

 

Ми говоримо мемами, виголошуємо слогани і вимагаємо всього і негайно. Нам здається, що на все інше бракує часу, тож ми задоволені тим, що хтось робить роботу за нас. Роботу думати.

 

Найпопулярніший різновид читання тепер – гострі цитати, скомпільовані з фото чи карикатурами.

 

Цитати видатних людей; чиїсь мотто, які забуваються так само швидко, як напис на пачці “куріння вбиває”.

 

Закрив, поклав у кишеню, дихай глибше.

 

Я стаю таким самим, і мене це лякає.

 

Зачекінився. Лайкнув. У тренді.

 

Компроміс.

 

Ми плутаємо безнадійність із терпінням; беззмістовність з толерантністю, відсутність сподівань - з терпимістю.

 

Перебільшую? Звичайно. Ми ж усі на цих шпальтах – видатні гравці у «гіпербол».

 

Але справжній пророк апріорі не може бути популярним. Так само, якщо з формули видалити якусь складову, вона втрачає не лише можливість розв’язання (що вторинне), але навіть і сам зміст.

 

Я хотів би знову копати сніг, вигрібати з-під твердої землі маленькі скам’янілі кавалки розуму і топити ними піч. Але тепер для того, щоб зігрітися, не треба рити глибоко.

 

Ми зневірились в освіті почасти тому, що вона скомпрометувала себе. З екранів на нас дивляться обличчя успішних людей, які ніде не навчались, не мають дипломів та часто навіть не можуть вимовити слова “інтелект” чи “генофонд”. Або якщо можуть, то лише по складах.

 

«Пророки епохи Амнєпоха».

 

Вони вбивають віру у те, що розум взагалі здатен це змінити. Але ще більше вбиває цю віру ілюзія доступності фундаментальних знань. Ми перестрибуємо зі слогана на слоган зі швидкістю блохи, не даючи собі шансу заглибитися у їхню суть; не долаючи шлях до них, а лише користуючись есенцією, яка потрапляє в ефір.

 

Чим пахне? Діором чи лайном? Навіть замислитися над цим, здається, немає часу.

 

“Education is not your friend. Освіта не є твоїм другом” – улюблений слоган ще однієї касти сучасних пророків, які вірять у здатність розширення свідомості не завдяки освіті, а за допомогою синтетичних засобів.

 

Ми, застаріла нація, яка, здається, вже не має часу на зволікання, експериментуємо з культурою хіппі і беремо від неї найгірше. Ті кажуть: “В житті треба спробувати все”.

 

Стрибнемо без парашута? З’їмо подвійну?..  Втім, мало хто з них говорить, що “все спробувати” може передбачати також спробу стрибнути у ядерну фізику чи навчитися віртуозній грі на скрипці. Але такий стрибок триватиме довше і вимагатиме більшого, аніж черговий експеримент зі свідомістю. Той експеримент триватиме все життя, але про це не йдеться, адже філософія “спробувати все” виключає, що будь-яке систематичне заняття дорівнює знання.

 

Така філософія свободи виявилась псевдофілософією. Про яку свободу йдеться, коли людьми, які не знають основ, набагато легше маніпулювати?

 

Родзинки, насіння, горішки, ковток, напас.

 

Трохи солоденького?

 

Доступність малих доз розуму паплюжить саму ідею видобутку. Продюсування нових думок тепер нагадує “ретвіттінг”.

 

Замість кохатися, ми згодні поїб...ся нашвидку. В прямому і переносному сенсі. 

 

Секс теж став електронною поштовою листівкою, схвальним check-in me.

 

Відповідальність і терпіння? Згода отримати не все і не одразу, замінивши це глибоким проникненням усіма органами в усі органи, включаючи мозок?

 

Це може бути боляче, але тільки так приходить розуміння.

 

Я не проти доступності мудрості чи сексу, але я проти доступності відчуття їх доступності.

 

 “Смєкаєш?”

 

(с) Джек Горобець.

 

Втім, хто я такий, щоб повчати?

 

Єдине, що відрізняє мене від тих, кого критикую: я дуже боюся швидкості, тому подорожую на велосипеді.

 

Я боюся швидкості не через страх розбитися (можливість спостерігати, злітаючи у безкінечність, намальовану власними мізками на асфальті абстракцію, не лякає мене). Єдине, чого я боюся, - проґавити щось у гонитві за темпом.

 

Я не вмію навчатися на власних помилках і так само, як більшість із нас, є хворим на «твіттер», але я ще не втратив здатності спостерігати. І те, що я бачу, вимагає негайно натиснути на гальма.

 

Есе в газеті не змінить світ, який не змінило навіть самогубство Ісуса, але мені хотілося б зробити лише одну річ: зупинитися на кілька хвилин і побачити, як бодай хтось призупинився поруч.

 

Єдине, що по-справжньому об’єднує людей, – це їхня параноя.

 

Я перестав довіряти відчуттю негайного задоволення. Я став боятися дітей, які зростають без батьків, а також дорослих жінок, які не народжують.

 

Можливо, я бачу демонів там, де їх нема. Але давайте спробуємо читати одне одному вголос доти, доки не дочитаємо весь роман до кінця.

 

Коли я бачу, як всі ми привчаємося до задоволення нашвидкуруч і втрачаємо віру у поступовість руху, мені стає моторошно.

 

Блоха-філософ стрибає зі скельця на скельце.

 

Лід тане.

 

Що там, у глибині?

 

Чий це, взагалі, проект? КДБ? ЦРУ? Мосзад? Чи може, не було ніякого проекту?..

 

М’яка, тепла трясовина, в якій захлинеться навіть творець хаосу. Квапливо борсаючись, сам диявол вже не здатний намацати під ногами твердь.


 

Олексій Бобровніков,

Галицький Кореспондент



Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1350
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2050
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

321
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

371
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

600
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2081
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

573
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1447 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517