Розкопки на Валах біля Палацу Потоцьких: активісти звернуться до мерії для проведення круглого столу (фото+відео)

 

 

Вчора, на Валах, розкопали пагорби для проведення водопроводу та каналізації.

 

Про це повідомила у групі Комуналка громадська діячка Марія Козакевич. За словами активістки, під час розкопок в ровах проглядалась стара цегла та два вікові камені, які поклали збоку, не знаючи що з ними робити.

 

Громадська активістка припустила, що камені можуть мати історичну цінність та їх під пагорбами може бути набагато більше. Відтак, сьогодні, 14 вересня, активісти зібрали прес-конференцію на Валах з приводу проведення тут розкопок, передає кореспондент Фіртки.

 

«Ввечері камені закопали, я попросила їх викопати назад. Також запросила фахівців, щоб визначити чи несуть вони історичну цінність. Позиція багатьох містян - зберегти цю зелену зону. Треба налагодити діалог з представниками майбутньої церкви і громади, щоб прийняти рішення», – розповіла під час зустрічі з ЗМІ Марія Козакевич.

 

Як пояснив начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак комунікації проводять до будинку садівника, який наразі знаходиться у приватній власності.

 

Ця ділянка не належить до території Палацу Потоцьких. За словами чиновника, будинок садівника – це житлова будівля, яку кілька років тому приватизували. Відтак, про незаконні розкопки мова не йде.

 

Ордер на розкопки та проведення робіт, каже Ідак, у власника є, погоджений геодезистами.

 

«Чому це викликало таке обурення? Тому що на моїй пам’яті не було такого розриття на Валах. Справа у тому, що Вали не мають охоронного статусу. Юридичних документів, що це є така зона, на якій заборонена та чи інша діяльність, немає. Тому ці роботи з нами не узгоджують», - зізнається чиновник.

 

У Франківську з цим ще непочатий край роботи.

 

«У нас в місті є брутальна традиція ігнорувати крихти того, що було колись зроблено», - каже Ідак.

 

 

З огляду на форму та розмір каменів , пояснює археолог Василь Романець, вони можуть бути частинами земляного валу або бастіону з казематами, який знаходиться під руїнами кафе ”Казка”.

 

«Ми знаємо, що міська влада зараз бореться за те, щоб отримати Палац Потоцьких у комунальну власність. Адже це дуже перспективне культурне і мистецьке місце. Наше бачення, що і Вали, і сам Палац варто розглядати в комплексі», - зазначає Марія Козакевич.

 

За словами Козакевич, активісти звернуться до міського голови Івано-Франківська, щоб ініціювати проведення круглого столу з фахівцями, представниками влади та громади.

 

«Збереження зеленої території та історичної спадщини має бути насправді спільним інтересом усіх містян. Для усіх нас це велика відповідальність. Ми бачимо, що вже знайшли частинку Станіславської фортеці – це історичні артефакти. Щоб не зруйнувати зараз ще більшу частину, яка знаходиться під кафе «Казка» ми маємо розуміти нашу відповідальність перед нащадками та предками. Тому що у всьому світі такі речі бережуть, вивчають і пишаються ними, оскільки це  туристична привабливість міста. Тому, щоб її зберегти маємо знайти спільну мову», - резюмувала активістка. 

 

 

 

 


14.09.2017 1237 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1015
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2763
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

957
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3066 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2322
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15055
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

802
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

365
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

368
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1098