Росія без української "оборонки" як без руки - Gazeta Wyborcza

 

/data/blog/54346/2be33c7656a019dc8b64fc7432ed2f8e.jpg

 

Після рішення Президента України Петра Порошенка призупинити співпрацю з Росією в оборонній сфері у Москві замислилися над наслідками цього кроку.

 

Під загрозою зриву опинилася програма президента РФ Володимира Путіна щодо переозброєння російської армії до 2020 року, пише на своїх шпальтах авторитетне польське видання Gazeta Wyborcza.

Як зазначає часопис, Москва з обличчям "гравця в покер" намагається демонструвати незворушність у світлі цього рішення Президента України, але там, очевидно, "закралася тривога". Під час закритого засідання Держдуми Росії минулої середи міністр оборони РФ Сергій Шойгу переконував, що оборонно-промисловий комплекс (ОПК) Росії готовий самотужки заповнити прогалини після припинення співпраці з Україною у сфері оборони. "Проте багато що вказує на те, що без кооперації з українським ОПК план переозброєння російської армії до 2020 року на астрономічну суму 770 млрд дол. є під серйозною загрозою", - наголошує публіцист газети Мірослав Чех.

Автор звертає увагу на статтю російського військового експерта Володимира Воронова у щомісячному російському виданні "Совершенно секретно" за лютий цього року. У ньому експерт повідомив, що у грудні минулого року віце-прем'єр РФ Дмитро Рогозін побував на українських підприємствах ОПК у Дніпропетровську, Миколаєві, Запорожжі і Харкові. Відразу після візитів 17 грудня Путін надав Януковичу кредит на 15 млрд дол., а більшість із цих коштів мала піти саме на фінансування роботи підприємств української "оборонки" з цих міст. "Адже виявилося, що видане кілька років тому розпорядження Путіна про заміну продукції українського виробництва російськими аналогами не було виконано. Росіяни не створили власних аналогів і повернулися до кооперації з українськими фірмами", - констатує газета.

У цій статті Воронов наголосив, що без двигунів до гелікоптерів запорізького заводу "Мотор-Січ" мета Путіна щодо озброєння армії тисячею нових вертольотів не може бути реалізована. Тим часом, російська компанія, яка отримала відповідне замовлення, в 2013 році змогла виготовити не більше 50-ти двигунів. Крім того, без України Росія не може збудувати транспортні літаки Ан-70 чи Ан-124, без яких неможливо перекидати людей та озброєння на значні відстані. Російська армія також залежна від українських ракет класу "повітря-повітря" й унікальних систем управління вогнем київських заводів "Артем" та "Арсенал". Росія також цікавилася миколаївськими судноверфами з метою будівництва на них кораблів різних класів. А російські стратегічні ракети "Тополь-М" і "Булава" не можуть замінити українських ракет SS-20 дніпропетровського "Південмашу", які становлять основу стратегічних ядерних сил Росії.

Автор звертає увагу на аналіз Інституту Горшеніна з березня цього року, який на основі статті Воронова робить висновок, що масштаби оборонних замовлень Путіна свідчать про підготовку Росії до третьої світової війни. Проте експерти Інституту підкреслили, що одностороння залежність українського ОПК від російського, на чому наполягали у Москві, є "міфом", і тому Росія намагалася за будь-яку ціну зірвати підписання асоціації України з ЄС. Вони також наголосили, що географічне розташування підприємств української "оборонки" дивним чином збіглося з районами, де були найбільш відчутними сепаратистські настрої. 

Як підкреслює Gazeta Wyborcza, сепаратистські настрої у Дніпропетровську, Миколаєві, Запоріжжі і Харкові викоренено. Вони ще існують на Донбасі, але там, за незначними винятками, немає підприємств, які цікавлять росіян. Лише у Сніжному було підприємство, яке мало коопераційні зв'язки з "Мотор-Січчю", але, за свідченням місцевих жителів, російські диверсанти допомогли демонтувати і вивезти в Росію його обладнання. Путін також з квітня намагається переманити високою зарплатнею в Росію українських фахівців, зазначає газета. 

Автор статті констатує: призупинення співпраці з Росією не є безболісним кроком для українського ОПК, але йому на допомогу зі своїми замовленнями прийшла українська армія. Крім того, у травні в Києві і Дніпропетровську побувала делегація представників американської космічної галузі, яка ініціювала підписання контракту з "Південмашем" до 2020 року на суму 10 млрд дол.

 

Юрій Банахевич, Варшава, УКРІНФОРМ


24.06.2014 431 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12001 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1408
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

754
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5892
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1620
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1471

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

543

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1365

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1180

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1084
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

431
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

541
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1469
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

507
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

775
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5819
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12338
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

407
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

394
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

712 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1163