Романтичний «Сент-Міклош» — Чинадіївський замок середньовічного кохання Ілони Зріні (фото)

 

Закарпаття відоме не лише своєю неймовірно красивою природою. Тут дуже багато історико-архітектурних пам’яток, зокрема замків. Замок у містечку Чинадієво не є найпопулярнішим з них. Та той, хто сюди завітає, зрозуміє, що «Сент-Міклош» — одна з найвизначніших і найцікавіших пам’яток Закарпаття. Вона має свою неповторну атмосферу, свою ауру, свій шарм.

Приїхавши сюди, зупиніться на кілька хвилин біля входу. Залишивши за дверима усі свої турботи та метушливі думки, ви ступите на поріг легенди. І хранителі замкових таємниць великодушно запросять вас у Середньовіччя.

Переміщаючись з кімнати у кімнату, ви ступатимете по рипучих сходинках, присипаних пилом часу, який так і лежатиме тут, відтворюючи сліди щораз нових відвідувачів. Цей пил пам’ятатиме покоління і епохи, які будували, руйнували і відновлювали…

Історія замку починається…

Історія замку починається із XIV століття та магната Переньї, який, власне, і заклав кам’яні стіни. Він мав на меті збудувати невелике укріплення для охорони дороги. Спочатку фортеця була одноповерховою.
Замок, який постане у Чинадієво, багаторазово перебудовуватиметься, аж доки набуде в остаточному вигляді рис романських оборонних споруд.

Тоді землі, на яких стояла споруда, називались Сент-Міклоською домінією і належали до Королівства Угорського.
Сама назва Сент-Міклош є давньою угорською назвою містечка і пов’язана з ім’ям святого Миколи, під опікою якого був тутешній феодальний маєток.

У 1574 р. Чинадіївську домінію купив Михайло Телегді за 22 тисячі форинтів. (До слова, стільки у наш час коштує одна пляшка хорошого вина).Разом з цим у його володіння перйшов і замок.

Протягом 1703 – 1711 років «Сент-Міклош» відіграватиме свою роль у визвольній війні угорців проти Габсбурського королівства. Тут часто переховувались сім’ї повсталих феодалів і неодноразово бували лідери народного руху. Зокрема, Ференц ІІ Ракоці. Він відомий, як людина, яка боролась за незалежність Угорщини. У цьому замку він провів свою останню ніч перед вигнанням. На жаль, тривала війна все ж завершилась поразкою угорських повстанців.

Через деякий час замок «Сент-Міклош» дістався, закономірно, угорському магнату — графу Шенборну фон Бухгейму. Тому самому, чиї красиві володіння досі дивують відвідувачів на території сучасного санаторію «Карпати».

Спальня Ілони Зріні

Господарів у Чинадієвському замку було багато. Але найцікавішою постаттю серед них була Ілона Зріні. Політична діячка, відома, як хоробра захисниця замку Паланок, єдина у світі жінка за всю історію людства, нагороджена грамотою атнаме.Така нагорода видавалась турецьким султаном лише чоловікам за мужність. «Ця жінка послана Аллахом тим невірним псам, щоб показати, як треба воювати і захищати» — сказав султан, який нагородив Зріні.

Чинадієвський замок увійшов в історію також як місце романтичних зустрічей Ілони з молодим графом.
Просторе приміщення із великими вікнами на другому поверсі замку — спальня Ілони Зріні. Її називають гордістю і радістю всього Чинадієвського замку. Саме тут проходили найпрекрасніші і незабутні моменти в історії кохання Ілони Зріні (на той час вже вдови) та вождем каруців Імре Текелі.

Справжнє ім’я Ілони Зріні — Хелена Зрінська. Вона була надзвичайно красивою. У ті часи про графиню писали: «шкіра її обличчя – як пелюстки троянд…». Ілона Зріні знала багато іноземних мов і чудово розбиралась у фортифікації. Крім того, вона була дуже багатою. Та нещасливою у першому шлюбі. І, ставши вдовою, віддала своє серце лідерові повстанців, молодшому від неї на 13 років.

Вся Західна Європа, затамувавши подих, стежила за тим, що відбувалося отут, на другому поверсі замку. За те, що Ілона обрала між владою і коханням друге, була жорстоко покарана. Роман із повстанцем привів її до в’язниці. Вона була пострижена у монахиню. І пізніше, вже у засланні, зустрічається зі своїм коханим. До смерті вони житимуть разом, але далеко від рідної землі.

Сучасна історія

Друга світова війна перетворила замок на тюрму і катівню. А радянські часи закидали його горами сміття і непотребу. Який потім довго доводеться вивозити.

У 2001 році художник, поет, композитор, Йосип Бартош бере цей замок в оренду. Значно відновивши приміщення, він планує організувати на його базі культурний центр. Держава, звісно ж, грошей на такі архітектурні пам’ятки практично не виділяла. Тому, аби не втратити замок, стіни і покрівля якого в будь-який момент могли зруйнуватись, доводиться шукати кошти на реконструкцію де інде. Допомогли друзі-меценати пана Йосипа, зголосилось і Міністерство охорони пам’яток Угорщини.

Найцікавішим було саме відновлення покрівлі палацу. Бартош не хотів робити її із сучасної, до прикладу, метало черепиці. А, щоб не порушувати загального середньовічного стилю, вирішив від реконструювати оригінальне покриття. У цьому допомогли місцеві цигани. Ці люди по шматочках збирали старовинну черепицю і приносили її сюди.

Сьогодні роботи з відновлення замку тривають. Кошти на них жертвують ті, хто приїжджає сюди на екскурсію. А також художники, чиї картини, висячи у кімнатах замку, продаються на «постійному благодійному аукціоні». Отож зусиллями усіх небайдужих до історичних пам’яток Закарпаття, «Сент-Міклош» відновлюється.

Таємниці замкових кімнат

Ті, хто бачив палац тільки з дороги, кажуть, що зовні він не відзначається особливою красою. Та лише ті, хто завітавши всередину, відчув його атмосферу, можуть побачити загальну гармонійність стилю і настрою тієї епохи. Отож, піднімаємось дерев’яними сходинами до вхідних дверей, за якими ховається історія…

Відразу при вході у першій кімнаті гостей замку зустрічає великий портрет Ілони Зріні у повний зріст. (Це — авторська робота Йосипа Бартоша). Освітлює кімнату велика чорна люстра. «Елена у восьми іпостасях» — таку назву має композиція, зображена на центральному елементі люстри. Річ вельми цікава і загадкова: із символістським декораціями, виготовлена у стилі, який чудово підкреслює атмосферу замку. Це теж вже сучасна робота господарів замку.

Це не все, чим може здивувати перша кімната музею. Має вона і свою темну таємницю, яку відкривають масивні чорні двері лише тим, кому не страшно… Це потаємний внутрішній перехід, з якого можна потрапити у інші кімнати. Там темно і справді моторошно, коли проходиш поміж вузьких кам’яних стін. Колись через цей тунель можна було потрапити на другий поверх і у підземелля, які вели далеко за межі замкового подвір’я.

Наступна кімната першого поверху відкриває перед відвідувачами історії всіх його господарів. Портрети магнатів, письменників, політичних діячів прикрашають стіни.

На стінах наступної зали — роботи вже сучасних художників. А також експозиції із старовинних прикрас та речей побуту скіфської культури, які були знайдені при розкопках тутешніх земель. Мабуть найцікавішою з них є старовинна підкова, яка використовувалась лише шаманами для проведення магічних ритуалів.

У центрі приміщення — масивний дерев’яний стіл із стільцями, сідаючи за який, відчуваєш себе справжнім середньовічним графом, чи графинею. Кажуть, меблі із точністю відтворюють ті, які були тут у часи Ракоці.
Це далеко не всі цікаві експонати музею. Свою історію мають і віконні вітражі, і скульптура кельтського бога, і інші предмети.

Другий поверх палацу у дещо відтворює інтер’єр першого. Тут також є шість малих кімнат і велика зала. Незвичайна арочна форма стелі вражає своєю неординарністю, а зі стін за відвідувачами спостерігають очі давніх і сучасних портретів.

Щороку на території замку проводять фестиваль середньовічної культури. А всередині, на першому поверсі, проходять концерти класичної музики. Тутешня акустика як-найкраще підходить для інструментальних мелодій.

Та найцікавіше майбутнє чекає славнозвісну кімнату другого поверху. Тут, за словами екскурсоводів, планують обладнати сучасну спальню. Кімнату, яка матиме символічне значення для пар закоханих, які щойно взяли шлюб. Вони зможуть залишатися тут на ніч. А урочисті церемонії вінчання вже проводяться у стінах «Сент-Міклош».

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Чинадійово, вул. Волошина, 53 б

GPS:
48.48528 22.83058

Контакти:
www.stmiklos.com
телефон: +380501751779

Поради бувалого мандрівника:
Двері замку відчиняються щодня 0 8:00 та зачиняються о 18:00.
Плата за екскурсії тут здійснюється через скриньку благодійних пожертв на відбудову пам’ятки.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

CHinadievskiy-zamok-Ukraina

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

91582151

91582154

Чинадіївський_Замок

image

13_2_635472631771219218

62ced46e03

на другому поверсі

на другому поверсі

Ілона зріні з дітьми на роботі художника Madarász Viktor «Zrínyi Ilona vizsgálóbírái előtt» (1859)

Ілона зріні з дітьми на роботі художника Madarász Viktor «Zrínyi Ilona vizsgálóbírái előtt» (1859)

IMG_0852

Йосип Бартош сам проводить екскурсії

Йосип Бартош сам проводить екскурсії

у замку відбувається концерт

у замку відбувається концерт

вінчання у "Сент-Міклош"

вінчання у “Сент-Міклош”

zamok-sent-Miklos-small


27.10.2014 4539 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

320
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1392
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2531 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3628
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2967
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2143

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

612

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

462

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1630

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1795
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

283
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

500
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

799
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4979
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

355
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

876
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10123
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

507
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

258
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

370
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

397
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

718