Романо Проді підтримує підписання Угоди про Асоціацію України з ЄС

 

Романо Проді

Колись Романо Проді сказав, що Україна має не більше шансів вступити до ЄС, ніж Нова Зеландія. Тепер він вважає, що час для підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та подальшого руху України до повноцінного членства в цій організації нарешті настав:



«Тоді було неможливо прийняти Україну. Тоді була сильна опозиція з боку Росії, і сама Україна була розділена. Україна міцно пов’язана історією, традицією з Росією. Я думаю, що тоді це було мудро. Мій уряд в 2008 році проголосував проти надання ПДЧ в НАТО Україні та Грузії, так само як і майже всі європейські країни. Але зараз ми змінили підхід, і мій наступник, я думаю, правильно, запровадив стратегію збільшення та поглиблення співробітництва з Україною».



Звичайно, для того, щоб підписати Угоду про асоціацію з ЄС в листопаді, Україні треба багато чого досягти в найкоротші терміни.



«Перша перепона – ув’язнення Тимошенко та проблеми демократії в середині країни, – нагадав колишній очільник ЄС. – Ми сподіваємося, що міністр внутрішніх справ, який опинився за ґратами, буде звільнений завдяки європейському тиску».



Згадавши про справу Тимошенко, Проді, тим не менш, уникав відповіді на питання, чи означатиме перебування Тимошенко у в’язниці наприкінці року автоматичну відмову Україні в наближенні до ЄС.



«Це – складне питання. Там багато внутрішньої та зовнішньої політики. Рішення, чи має звинувачення під собою підстави, має залишатися за суддею. Наш інтерес полягає в тому, щоб вирок був справедливим», – обережно висловився він.



Також Проді відкидає ідею тиску на українське керівництво шляхом санкцій:

"Я особисто вважаю, що санкції рідко коли працюють. Вони б’ють по найбільш вразливих верствах населення. А в даному випадку, як наслідок, ми штовхатимемо Україну – як уряд, так і виборців – в обійми Росії".



Україна, сподівається він, сама зробить правильний вибір, виходячи зі своїх національних інтересів:

«Пропозиція Росії вступити до Митного союзу є цікавою, не вимагає від України прийняття на себе жодних зобов’язань і це може статися швидко. Але в довготерміновій перспективі політичні та економічні інтереси України полягають в наближенні до Європейського Союзу».

 

Так вважає і модератор дискусії, заступник директора Інституту Карнеґі, експерт з питань Росії та Євразії Метью Рожанський.



«Я очікую, якщо Янукович повстане перед чітким вибором – Митний союз чи ЄС – він вибере асоціацію з ЄС. Але найкращим сценарієм для нього буде підписання Угоди про асоціацію у Вільнюсі і вже потім ведення переговорів щодо членства в Митному союзі. В такому випадку Путін буде змушений робити усе, аби зберегти обличчя, йти на компроміс та запропонувати Україні особливі, вигідні для неї умови членства в Митному Союзі. І Європа вже не зможе з цим сперечатися», – припускає Рожанський.



Він погодився з Романо Проді і щодо питання санкцій:

«Я проти санкцій. По-перше, вони не працюють. По-друге, якщо мова йде про певну особу і у вас є чіткі докази, що ця людина здійснила злочин, то добре, майте з нею справу як з приватною особою. Але, якщо ви намагаєтеся таким чином символічно покарати Януковича як керівника українського уряду – який, між іншим, був обраний великою кількістю голосів та залишається порівняно популярним – і вірите в те, що таким чином зможете вплинути на його поведінку після того, як ви не змогли вплинути шляхом заохочень, –  то це глупо. Ви просто ізолюєте країну і штовхатимете Україну до власних найгірших інстинктів – до скачування в таке пострадянське існування».

А завдання ЄС, говорить Рожанський, полягає у зворотному – наближенні її до європейських стандартів. І Україні, каже він, цілком під силу виконати всі умови, які поставив перед нею ЄС для підписання у листопаді Угоди про асоціацію:

«Брюссель висунув три основні умови. По-перше, це – розв’язати питання вибіркового правосуддя. І ця умова спеціально була сформульована не чітко. Ім’я Тимошенко включено, але також і ім’я Луценка та інші потенційні справи. Я думаю, що це залишає достатньо місця для маневрів. Якщо Україна, наприклад, помилує Луценка та запропонує певне пом’якшення для Тимошенко чи усуне звинувачення проти неї у справі вбивства Щербаня, то цього може бути достатньо. Але, якщо Тимошенко звільнять, то цього само по собі буде достатньо, щоб вважати перший пункт виконаним.



Другий пункт – проведення демократичних виборів. Існують зауваження щодо проведення парламентських виборів у жовтні, але там не дуже великі питання, які не вплинуть на контроль Партії регіонів над Радою і для них не має сенсу цьому противитися.



І третє – реформи. І тут так само – м’які критерії. Як можна виміряти, чи були реформи активно запроваджені? Це процес, він забирає час. Будуть більше дивитися, чи демонструє Україна достатньо волі, ентузіазму до реформування. І українські лідери навчилися дуже добре виголошувати правильні зобов’язання. І в результаті все зведеться до питання: А чи зможуть європейські лідери залишити стіл переговорів, не зробивши Україні найкращу пропозицію, бо тоді виникне питання – хто втратив Україну?»



І відповідати ствердно на це питання, вважає політолог, в Європі не хоче ніхто.

 

 

Тетяна Ворожко, Голос Америки


18.03.2013 558 4
Коментарі (4)

Nikolaj 2013.03.19, 20:11
А вы слышали что с европейской темы уже начинают "спрыгивать" многие уважаемые люди?
Марта 2013.03.19, 20:23
А знаете ли вы, дорогие мои, что если подпишут соглашение с ЕС, о котором так трубят наши политики всех мастей, то первое что произойдет в стране после этого и ипервое, что почувствует рядовой потребитель- это будет повышение тарифов на электроэнергию. Сейчас наши генерирующие компании экспортируют излишки энергии за границу. Для внутреннего потребления цена на электроэнергию значительно ниже.
Natka 2013.03.19, 20:25
Именно на разнице в цене и делают бешеные деньги бизнесмены. Однако по европейским правилам продавать зарубеж газ и электроэнергию по ценам выше внутренних нельзя. Угадайте с трех раз, как поступят наши олигархи. Им же не захочется терятиь такой источник прибылей. Значит цена для нас с вами будет увеличена до уровня той по которой они продают энергию в Европу.
Тамара 2013.03.19, 20:35
Квота для Украины будет 1 миллион тонн. Вдумайтесь: В ТРИ РАЗА МЕНЬШЕ! Это во сколько же раз упадут обьемы торговли, сколько людей потеряют работу, сколько зерна сгниет на элеваторах. Ведь "лишние" 2 миллиона тонн -это те поля, которые в следующем году просто не засеют, потому что зерно некуда девать. Вот я сижу и думаю: зачем нам вдобавок к нашим проблемам еще и чужие сельхозвойны?
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10767 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1787
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1683
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2700
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4541
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3183

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

266

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1003

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1405

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1291
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1666
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1467
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1186
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

551
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

627
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1826
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1963 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20322
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

302
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

653 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

694
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1037