Кореспондент «Фіртки» звернувся до народного депутата України, Секретаря Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, Романа Ткача з проханням прокоментувати ситуацію щодо можливого введення в наступному році ринку землі в Україні:
- Романе Володимировичу, ви як свого часу лобіст введення ринку землі та автор багатьох земельних законів як можете прокоментувати поточну ситуацію по реформуванню земельних відносин в Україні?
- 17-го листопада Верховною Радою України були розглянуті всі три зареєстровані законопроекти «Про ринок землі». За результатами розгляду було прийнято рішення два законопроекти за авторством народних депутатів відхилити, а Кабмінівську редакцію законопроекту відправити на доопрацювання в Комітет. Було задекларовано, що для доопрацювання проекту закону буде створена робоча група фахівців.
І є така інформація, що нова редакція законопроекту має бути розроблена групою та вийти з Комітету для її розгляду Верховною Радою України у повторному першому читанні вже у перший пленарний тиждень грудня.
- То це буде добре чи погано, на вашу думку?
- Ми мусимо розуміти, що самим законом ринок землі не введеться. Повинні бути створені інститути ринку землі, а наразі не створено нічого.
- Про що саме йдеться? Які необхідні інституції?
- До 1 січня 2012 року в Україні згідно із Земельним кодексом України діє мораторій на продаж сільськогосподарських земель.
Я зараз нагадую депутатам-регіоналам, що якщо вони введуть ринок з 1 січня 2012 року – то вони «не почують» свого Президента. В Щорічному посланні до Верховної Ради України, яке було проголошено на початку цієї сесії, Президент чітко наголосив, що мораторій може бути скасований з 1 січня 2013 року та перерахував, що для скасування мораторію необхідно реалізувати. Президентом названо близько 10-ти законів, які необхідно прийняти та десяток завдань, які необхідно виконати. Однак, завдання не виконані, закони не розроблені.
- А що станеться, якщо все-таки вольовим рішенням ринок сільськогосподарських земель з початку наступного року буде введено?
- Почнеться хаос – цього я найбільше боюся.
В чому хаос? В ЗМІ вже з’являються різні «експертні» оцінки щодо цін на землю. Так, є базові ціни, але на ринку ціна формується тільки попитом і пропозицією.
Друге. В державі не налагоджена ні система кадастру, ні система реєстрації прав. Не можна продавати те, що не обліковано, не розроблений механізм продажу, відповідні інституції. Якщо всього цього не буде, а буде просто вольове рішення, то про ніякий державний захист права власності на землю, гарантований людям Конституцією України, мова вестися не може.
Однак, є ще надія, що термін введення в дію ринку відкладуть та пропишуть в законі поетапність його введення в дію.
- Але, очевидно, що є група у владі, у Верхавній Раді, яка дуже спішить з введенням ринку?
- Чого вони поспішають? Важко зрозуміти. Можливо, хтось в цих умовах невизначеності має майновий інтерес, бажаючи скупити за копійки землю. Можливо, є психологічний якийсь страх перед Президентом, бо він пообіцяв на зустрічах з аграріями ввести ринок землі, а для його повноцінного введення на сьогодні фактично ще нічого не зроблено, а за місяць-два їх запитають про результати. Підганяти їх може і страх…