Родинний фотоальбом містечка Отинія збере 10 тисяч знімків своїх жителів – від початку минулого сторіччя до наших днів

 

 

Колись Отинія була містечком, згодом стала селищем міського типу. До 1962 року була райцентром. Від 1946 до 1989 року називалася Отиня, а тоді повернула собі давнє ім’я – Отинія.

 

Чим ми тільки туди не діставалися у дитинстві… Перехнябленим рейсовим автобусом, у якому пахло пилюкою, бензином і курячим пір’ям; електричкою з дерев’яними твердими сидіннями й теж своїм особливим запахом; але найчастіше – мотоциклом з «коляскою». Дідо вже стояв у воротях, чекав на нас. Хоча телефонів тоді не було, щоб подзвонити й попередити, пише Високий Замок.

 

Дідо мій, 1905 року народження, був говіркішим від бабуні. А може, мав більше вільного часу на розмови. Однією з його улюблених оповідок була історія про те, як імператор Франц Йосиф приїздив до Отинії. Маленький хлопчик запам’ятав розкішні вуса вгодованих вершників, їхніх муштрованих міцних коней…

 

На початку минулого сторіччя в Отинії працював машинобудівний завод Бредта і Ко. Чи не кожен третій-четвертий дорослий отинієць працював на виробництві парових котлів, на виготовленні обладнання для броварень та винокурень. Була у місті й своя броварня. Був театр. У середмісті тулилися розмаїті крамнички, поміж них і крамниця, де продавали капелюшки та рукавички. Поляків було стільки ж, як українців, казав дідо, і стільки ж євреїв (дідо казав “жиди”, це слово за часів його молодості не мало жодного негативного забарвлення). Усі три громади, за дідовими спогадами, були приблизно в однаковій кількості, й усі між собою розумілися.

 

Жителів Отинії називають отинійці, або ж отинянці. Обидва варіанти доводилось чути. Ця плутанина виникла через те, що в радянські часи містечко називалося не Отинія, а Отиня. Спробувала я з’ясувати, як жителі містечка називають себе на своєму офіційному сайті – і вийшла на інше відкриття. Виявляється, існує потужний родинний фотоальбом жителів Отинії, і він весь час поповнюється.

 

 

Краєзнавець, ентузіаст та знавець Отинії Михайло Хавлюк кілька років тому заходився збирати фотоархів на сайті, закликав усіх поповнювати цю спільну збірку – і от вже на сайті понад три тисячі світлин.  Скомпоновані за темами: “Отинія давня”, “Дитинство”, “Весілля”, “Школа”, “Музики” і таке інше. Найдавніші фото – початку минулого сторіччя. І жодних купюр. Історія, якою вона зберігається у родинних фотоальбомах. За тими світлинами можна простежити, як змінювалися вирази облич у ту хвилину, коли люди “ставали до знимки”, – від напружених до розкутих, усміхнених.

 

Можна побачити, як змінилося середмістя, одяг, житло, весільні традиції. Фотографії промовляють до уважного глядача особливими деталями, вони часом більше здатні розповісти, аніж розлогі статті.

 

Гортала той фотоархів – й серце калатало. Пізнавала місто часів свого дитинства, коли ми приїжджали до баби та діда. Бачила молодих ровесників свого батька, бабусі та діда. Знайшла фото своїх родичів, зателефонувала їм: бачили себе? на сайті міста? Для декого це був сюрприз… Показала цю збірку мамі з татом. Вона їх розчулила. “Це ж Нуська!”, “А це хіба не цьотка Анна?” – вигукували вони, нахилившись до монітора комп’ютера. Згадували людей, які вже відійшли, річку, міст, повені…

 

Зісканую фото весілля батьків в Отинії, знимки, де баба з дідом, де родина, що збирається-з’їжджається на Зелені свята – й відішлю до тієї фотозбірні. З подякою людям, що взяли на себе піклування про великий родинний альбом отинійців. Такий би – у кожне наше містечко, у кожне селище та село.


02.06.2017 522 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1195
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

554
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

913
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1972
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3486
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2385 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

740

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

641

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

621

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

623
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10274
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1121
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5183
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

927
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2732
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1128
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

321
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

647
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

557
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

611
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

962 2