Рівноваги більше немає

 

Колись були модними шахові змагання між гросмейстерами і комп’ютерами. Але в останні десять років про такі змагання не чути. Чому? Відповідь проста: жодний світовий чемпіон вже давно не здатний переграти сучасну машину із сучасною програмою. Про це воліють мовчати, хоча даний факт є одною із підстав зменшення популярності шахів. Машини знищили міф однієї із найдавніших таємниць та інтриг світу. І це лише маленький шматочок верхівки айсбергу.

Насичення, пересичення світу технікою змінює наш світ набагато фундаментальніше, аніж нам здається. Змінює давні правила гри, руйнує споконвічні рівноваги. Одна із таких рівноваг – віковічний баланс поміж силами свободи і силами контролю. Цей баланс існував відтоді, коли виникли первісні зграї високорозвинених приматів. На репресії влади у давні часи сили свободи відповідали повстаннями. Потім отці-засновники демократії придумали правові механізми забезпечення цього балансу. Сили свободи отримали право ротації влади, а сили контролю змусили усіх поважати легітимність обраних голосуванням. Здавалось, проблема вирішена. Але настала ера штучного інтелекту і нанороботів. Все знов змінилось.

Якщо бути чесними, то влада (сила контролю) ніколи не залишала спроб порушити рівновагу. Спецслужби у найдемократичніших країнах за найдемократичніших часів весело «забивали» на гласність і звітність. Але їхні можливості до пори до часу все ж таки були обмеженими. З появою супутників, здатних в реальному часі мониторити Землю з розрішенням  півміліметра на піксель, ці обмеження зникли. Випарувались.

Ніхто не гарантує нам, що, коли ми сидимо на літньому майданчику кафе, якась орбітальна штукенція не займається скануванням наших облич і звіркою їх з антитерористичною (чи, навпаки, терористичною) базою даних. Й нам все одно, як ця штукенція називається – КН-23, «Суперешелон» чи «Контроль-М-09». Головне те, що потім параметри наших ретельно відсканованих носів і вилиць осідають в досьє, сполучаються з нашими голосами, паспортами, переміщеннями, друзями і коханими. Техніка знищує головний потенціал людської свободи – здатність ставати при потребі анонімним і невидимим.

Створення мікротехніки дасть силам контролю ще одну перевагу над силами свободи. Всюдисущі мікровідеокамери, підсушки та ідентифікаційні чіпи перетворять нас на щось зовсім прозоре, немов та бридка інфузорія під окуляром мікроскопу, у якої видно усі внутрішні органи. Хтось може заперечити, що окрема особа  теж отримує технічні засоби для протистояння владі – персональні комп’ютери, до прикладу. Але це лише ілюзія. Тому що ніяка особа не здатна самотужки протистояти не тільки спецслужбі, але й, навіть, грамотно оснащеним силовикам якого-небудь скоробагатька. Для того, щоби прослуховувати приватний будинок від горища до підвалу, необхідне обладнання вартістю вісімсот доларів і чувачок в автівці, припаркованій за тридцять метрів від будівлі. Для того, щоби встановити добротну захисну систему проти такого прослуховування, потрібно біля дванадцяти тисяч доларів. Але від системи прослуховування вартістю у п’ятдесять тисяч вона не врятує. Треба ставити – як мінімум! – систему Microwave вартістю від вісімдесяти тисяч і більше.

Якщо ж вами цікавиться серйозна «контора», то й це не допоможе. Від дослідницького ока «контори» вас не врятують жодні засоби і жодна правова система. За тиждень про вас і ваші «контакти» знатимуть все, а ви нічого не відчуєте. Яка, питаюсь, після того «свобода»? Всі балачки про неї стають смішними піар-теревенями. Сили контролю знову мають тотальну перевагу. Як у давній імперії Цінь, де кожний другий був забов’язаний закладати кожного першого і навпаки. І ніяких балансів. Як у безнадійній грі в шахи між вухатим майстром спорту і суперкомпом, що пам’ятає тисячі варіантів кожної із ста мільйонів можливих партій.

Залишається розслабитись і героїчно підставити свій облуплений ніс під об’єктив розвідувального супутника. Знімай, знімай, космічна сволото…


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717