Рівноваги більше немає

 

Колись були модними шахові змагання між гросмейстерами і комп’ютерами. Але в останні десять років про такі змагання не чути. Чому? Відповідь проста: жодний світовий чемпіон вже давно не здатний переграти сучасну машину із сучасною програмою. Про це воліють мовчати, хоча даний факт є одною із підстав зменшення популярності шахів. Машини знищили міф однієї із найдавніших таємниць та інтриг світу. І це лише маленький шматочок верхівки айсбергу.

Насичення, пересичення світу технікою змінює наш світ набагато фундаментальніше, аніж нам здається. Змінює давні правила гри, руйнує споконвічні рівноваги. Одна із таких рівноваг – віковічний баланс поміж силами свободи і силами контролю. Цей баланс існував відтоді, коли виникли первісні зграї високорозвинених приматів. На репресії влади у давні часи сили свободи відповідали повстаннями. Потім отці-засновники демократії придумали правові механізми забезпечення цього балансу. Сили свободи отримали право ротації влади, а сили контролю змусили усіх поважати легітимність обраних голосуванням. Здавалось, проблема вирішена. Але настала ера штучного інтелекту і нанороботів. Все знов змінилось.

Якщо бути чесними, то влада (сила контролю) ніколи не залишала спроб порушити рівновагу. Спецслужби у найдемократичніших країнах за найдемократичніших часів весело «забивали» на гласність і звітність. Але їхні можливості до пори до часу все ж таки були обмеженими. З появою супутників, здатних в реальному часі мониторити Землю з розрішенням  півміліметра на піксель, ці обмеження зникли. Випарувались.

Ніхто не гарантує нам, що, коли ми сидимо на літньому майданчику кафе, якась орбітальна штукенція не займається скануванням наших облич і звіркою їх з антитерористичною (чи, навпаки, терористичною) базою даних. Й нам все одно, як ця штукенція називається – КН-23, «Суперешелон» чи «Контроль-М-09». Головне те, що потім параметри наших ретельно відсканованих носів і вилиць осідають в досьє, сполучаються з нашими голосами, паспортами, переміщеннями, друзями і коханими. Техніка знищує головний потенціал людської свободи – здатність ставати при потребі анонімним і невидимим.

Створення мікротехніки дасть силам контролю ще одну перевагу над силами свободи. Всюдисущі мікровідеокамери, підсушки та ідентифікаційні чіпи перетворять нас на щось зовсім прозоре, немов та бридка інфузорія під окуляром мікроскопу, у якої видно усі внутрішні органи. Хтось може заперечити, що окрема особа  теж отримує технічні засоби для протистояння владі – персональні комп’ютери, до прикладу. Але це лише ілюзія. Тому що ніяка особа не здатна самотужки протистояти не тільки спецслужбі, але й, навіть, грамотно оснащеним силовикам якого-небудь скоробагатька. Для того, щоби прослуховувати приватний будинок від горища до підвалу, необхідне обладнання вартістю вісімсот доларів і чувачок в автівці, припаркованій за тридцять метрів від будівлі. Для того, щоби встановити добротну захисну систему проти такого прослуховування, потрібно біля дванадцяти тисяч доларів. Але від системи прослуховування вартістю у п’ятдесять тисяч вона не врятує. Треба ставити – як мінімум! – систему Microwave вартістю від вісімдесяти тисяч і більше.

Якщо ж вами цікавиться серйозна «контора», то й це не допоможе. Від дослідницького ока «контори» вас не врятують жодні засоби і жодна правова система. За тиждень про вас і ваші «контакти» знатимуть все, а ви нічого не відчуєте. Яка, питаюсь, після того «свобода»? Всі балачки про неї стають смішними піар-теревенями. Сили контролю знову мають тотальну перевагу. Як у давній імперії Цінь, де кожний другий був забов’язаний закладати кожного першого і навпаки. І ніяких балансів. Як у безнадійній грі в шахи між вухатим майстром спорту і суперкомпом, що пам’ятає тисячі варіантів кожної із ста мільйонів можливих партій.

Залишається розслабитись і героїчно підставити свій облуплений ніс під об’єктив розвідувального супутника. Знімай, знімай, космічна сволото…


09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2398
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764