Реформатори освіти по-коломийськи

 

/data/blog/123812/14bbe6b42918578dbd68258e35c74d8c.jpg

 

У травні 2015 року в Коломиї розпочали освітню реформу. Тоді коломийські депутати ухвалили зміни до фінансування шкіл, де кожна школа мала окремий баланс. З вересня 2015 року фінансово-економічні справи у кожній школі вів директор. Відтак з‘явився власний бухгалтер, який складав тарифікацію педагогічних працівників і відповідно видатків на утримання.

 

Суть реформи полягала в тому, що директори шкіл мали оптимізувати видатки та зменшити витрати. Залишкові кошти витратити на інші потреби – поліпшити матеріально-технічну базу школи чи просто преміювати вчителів.

 

Пізніше до освітньої реформи доєдналися дошкільні навчальні заклади – садочки.

 

«Ця реформа прописана в новому законі про середню освіту, який зараз обговорюють, ми просто запроваджуємо це на півроку швидше. Якщо затягти з реформою на цілий рік, то дефіцит бюджету буде набагато більший», – прокоментував тоді коломийський міський голова Ігор Слюзар.

 

Що з того вийшло і до чого «дореформувалися» досліджували журналісти Вільне.ІНФО.

 

Передісторія

До 2016 року всі фінансові справи коломийських шкіл та садочків вела централізована бухгалтерія управління освіти Коломийської міської ради. Тоді 17 бухгалтерів та економістів обслуговували 10 шкіл, 15 садочків та 6 позашкільних навчальних закладів. На утримання штату централізованої бухгалтерії Коломийська міськрада у 2015 році витратила 1 млн. 132 тис. гривень. На обслуговування програмного забезпечення 1С бухгалтерії витратили 4 тис. гривень.

 

Звичайно, що не все було гладко в роботі централізованої бухгалтерії, особливо в проведенні тендерів на закупівлю продуктів харчування для шкіл та садочків.

 

У квітні-червні 2011 року працівники Коломийського контрольно-ревізійного відділу провели ревізію фінансово-господарської діяльності управління освіти Коломийської міської ради за період з травня 2009-го по квітень 2011 року. Без порушень не обійшлося.

 

Тоді міський голова Ігор Слюзар висловив незадоволення роботою бухгалтерії.

 

«Центральну бухгалтерію треба розігнати разом з Вашою матеріальною групою. Тобто, ми дочекалися перевірки КРУ, щоб подивитися на роботу цих установ. Якщо виконавець навіть не звірив ціну з тендером, я думаю що йому не місце там», — звернувся голова Коломиї Ігор Слюзар до начальника відділу освіти Марії Грицан.

 

Проте, ніхто нікого тоді не розігнав. Варто зазначити, що навіть у 2015 році при проведенні реформи Коломийської освіти централізована бухгалтерія «позбулася» лише 7 робітників.

 

Вперед до реформ

Нагадаємо, в травні 2015 року виконавчий комітет коломийської міськради прийняв рішення про децентралізацію фінансування шкіл та садочків. Від цього часу фінансово-економічними питаннями освітніх закладів будуть займатися директори цих установ. Звичайно, що для ведення фінансових справ установ потрібен бухгалтер та програмне забезпечення.
Саме тут і виникли проблеми. Якщо раніше цим займалися бухгалтери централізованої бухгалтерії і знаходилися в одній будівлі, то тепер кожна школа та садочок пвинні мати свого бухгалтера. Бухгалтеру потрібне робоче місце, де є комп‘ютер з програмним забезпечення для ведення бухгалтерії – 1С Бухгалтерія.

 

Але вирішення проблеми знайшов голова міста Ігор Слюзар. Він залучив київську фірму «Бест ран Консалтинг». За даними аналітичної платформи “YouControl” керівником та засновником “Бест ран Консалтинг” є Володимир Білоус – син Михайла Білоуса, екс-заступника міського голови Коломиї. До речі, мати Володимира Білоуса Галина працює заступником головного бухгалтера централізованої бухгалтерії управління освіти Коломийської міської ради. Фірма «Бест ран Консалтинг» лише юридично має київську прописку, а фактично працює в Коломиї.

 

15896248_1337215859669611_3225061232628765233_o

Звичайно, що ніхто не проводив ні конкурсу, ні тендеру на надання послуг з впровадження та подальшого обслуговування бухгалтерської програми 1С в освітніх закладах.

 

У 2016 році з бюджету витратили загалом 3 млн. 102 тис. гривень на зарплати бухгалтерам освіти та за інформаційно-консультаційні послуги фірми «Бест ран Консалтинг».

 

Школи та садочки у 2016 році обслуговували 36 бухгалтерів, це по 1-2 в кожному освітньому закладі. Ще 10 бухгалтерів централізованої бухгалтерії управління освіти контролювали бухгалтерів шкіл та садочків. А ось фірма «Бест ран Консалтинг» за 2016 рік отримала за свої послуги 444 тис. гривень.

 

Журналісти Вільне.ІНФО поцікавилися, скільки ж за такі послуги платять інші організації.

 

Ще у грудні 2015 ми попросили фірму «Сервіс провайдер «Хмара» надіслати комерційну пропозицію, щодо обслуговування 1С бухгалтерії в освітніх закладах. Ця фірма погодилася за 65 400 гривень в рік надавати такі послуги. Але, варто зазначити, що це лише для 21 клієнта (бухгалтера). Тому множимо цю цифру на 2 і маємо 131 тис. гривень на рік. Правда є обов‘язкова умова – школи і садочки мають самостійно придбати програму 1С Бухгалтерія. Але, купуєш один раз, а користуєшся постійно.

 

Порівнюючи з іншою аудиторською фірмою, яка користується послугами 1С Бухгалтерії, то ця фірма платить 290 євро на місяць. Це приблизно 104 тис. гривень в рік.

 

«Сервер ми орендуємо. Питання в тому, що сервер наш знаходиться в Вільнюсі. З приводу ліцензійності питання досить специфічне. В нас частина ліцензій куплена аудиторами, а частину “передають в користування” самі клієнти (але це спірна схема з точки зору 1С). Питання купувати ресурс в нас не стояло, бо ціна на викуп саме такого серверу в Україні коливалась на той час від 8 до 12 тис. у.о. (строки поставки і відмінності в комплектації). Оренда обходиться нам 290 євро в місяць. В Україні то має коштувати трошки дешевше. Знаємо про ваше місто. Для освіти в 1С є окрема пропозиція. Але то індивідуально. 1С (зараз то є ТОВ “СкайЛайнСофтвер” або ДП “Єврософтпром”) розуміє фінансовий стан і готове йти на компромісні рішення», – прокоментував спеціаліст фірми, яка надає послуги з 1С бухгалтерії Сергій.

 

«У нас на сервері розміщено біля 3хх підприємств (більше трьохсот клієнтів, – редакція), для яких аудитори ведуть облік. Частина з них роздається “он-лайн”. “Зовнішніх” користувачів зареєстровано біля сотні. Коли останній раз проводили підрахунки – одночасно було 67 користувачів. Чи то є пік, чи буває більше – не скажу, я там не “живу”, а окрему систему моніторингу не писав. Сервер дуже потужний, його поточне навантаження десь 40% від того, що він може потягнути», – додав до свого коментаря спеціаліст фірми, яка надає послуги з 1С бухгалтерії Сергій.

 

Тобто, оптимізація витрат по-коломийські – це витратити втричі більше? Чи просто дати заробити своєму?

 

Але управління освіти Коломиї у грудні 2015 року надало відповідь, що школи тепер самостійні юридичні особи і самі вирішують з ким підписувати договори і кому платити.

15992116_1337575802966950_235145770_o

Назад до централізації

Децентралізація річ складна. У 2017 році Уряд України вирішив фінансувати з державного бюджету лише вчителів, а техпрацівників, які працюють в освітніх закладах, мають утримувати з міського бюджету.

 

Тому, впритул до Нового року 30 грудня 2016 року члени виконавчого комітету Коломийської міськради приймають рішення про централізацію освіти, а саме «з метою налагодження безперебійної роботи закладів освіти міста, упорядкування ведення бухгалтерського обліку в управлінні освіти міської ради».

 

По-простому в міському бюджеті немає 3 мільйона гривень, аби заплатити бухгалтерам шкіл та садочків зарплату.

 

Проте управління освіти готове далі платити фірмі «Бест ран Консалтинг» 380 тис. гривень в рік за «інформаційно-консультативні» послуги з 1С Бухгалтерії.

 

«Самий перехід назад, тобто згортання – 90 тис. гривень. Обслуговування на рік буде 380 тисяч гривень. Ми не готові зараз купити серверне обладнання. Ми хотіли би аби сервер був один загальний для міської ради. Таких коштів для підтримки серверу у нас просто немає», – прокоментував начальник управління освіти Любомир Бордун.

 

Проте, управління освіти не має бажання проводити конкурс або просто знайти іншу фірму з надання послуг для обслуговування 1С бухгалтерії освіти.

 

«Від інших? На даному моменті не розглядали, тому що нам добре працювати з «Бест ран Консалтинг»: вони тут на місці і відразу здійснюють підтримку. Всі можливості», – додав Любомир Бордун.

 

Варто зазначити, що з 2017 року в централізованій бухгалтерії буде працювати 20 бухгалтерів, які будуть обслуговувати 10 шкіл, 15 садочків та 6 гуртків. Тобто, це 20 користувачів 1С Бухгалтерії. За логікою, якщо раніше міськрада платила 444 тис. гривень за 46 користувачів – 9,65 тис. гривень за одного, то за 20 користувачів мало би платити 193 тис. гривень.

 

Звідки ж цифра 380 тисяч гривень? Можливо тому, що Володимир Білоус близький до Ігоря Слюзара та балотувався на місцевих виборах від «Самопомочі»? Варто зазначити, що Любомир Бордун також депутат Коломийської міськради від «Самопомочі», а перший заступник міського голови Коломиї Сергій Коцюр є керівником Коломийського осередку партії «Самопоміч».

 

Проте 26 бухгалтерів шкіл та садочків будуть звільнені і поповнять ряди безробітних.

 

На централізовану бухгалтерію управління освіти Коломийська міська рада у 2017 році витратить 2 млн. 106 тис. гривень.

 

ПідСУМування

2015 рік – 17,33 працівника централізованої бухгалтерії обслуговували всі школи та садочки Коломиї за 1 млн. 136 тис. гривень заробітної плати в рік. 4 тис. гривень на рік платили за обслуговування програми 1С 7.7. Бухгалтерія.

2016 рік – 36 бухгалтерів шкіл та садочків та 10 працівників централізованої бухгалтерії обслуговували ці самі освітні заклади за 1 млн. 849 тис. гривень. та 444,84 тис. гривні взяла фірма «Бест ран Консалтинг» за програму 1С 8.2 Бухгалтерія.

2017 рік (прогноз) – 20 бухгалтерів централізованої бухгалтерії будуть обслуговувати всі освітні заклади Коломиї за 1 млн. 636 тис. гривень, а «Бест ран Консалтинг» отримає ще більше – 470 тис. гривень.

Так виглядає оптимізація та реформи в дії, по-коломийськи.

 

Євген Гапич, vilne.info


13.01.2017 Євген Гапич 3082 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1663
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1054
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1306 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3801 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33898
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2869

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

378

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

783

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1733

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1094
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1078
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

656
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

531
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2011
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12226
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1522
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1315
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

571
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

282
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

352
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

400
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1288