Реформа електропостачання: як будемо платити за електроенергію в 2019

З початку 2019 року український ринок електроенергії почне змінюватись, щоб працювати за європейською моделлю. Попрощаємося із монопольними обленерго – відтепер вони перетворяться на оператора системи розподілу та постачальника електроенергії, і надаватимуть відповідні послуги. Зміниться система нарахування за послуги.

Як тепер платитимемо, кому і за що – розбиралися журналісти 24 каналу.

У листопаді мешканці Києва почали отримувати нові рахунки за спожиту електроенергію, а з ними – зразок заяви договору для споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. У компанії ДТЕК Київські електромережі роз'яснили – що зміниться, як і далі користуватися електроенергією, кому платити за рахунками.

Але ці зміни універсальні і стосуватимуться не лише киян – за таким самим принципом будуть розділені усі колишні обленерго.

Що зміниться?

У липні 2019 року в Україні почне роботу новий ринок енергетики. Це передбачено Законом "Про ринок електричної енергії". Його називають "енергетичним безвізом", він має зробити ринок відкритим і створить нові можливості і вигоди для енергобізнесу і клієнтів.

Вже з 1 січня наступного року енергопослуги клієнтам надаватиме не одне обленерго, а дві різні компанії: оператор системи розподілу (ОСР) (у Києві це "ДТЕК Київські електромережі") і компанія-постачальник (для киян – "Київські енергетичні послуги").

Функції Оператора системи розподілу електроенергії:

- відповідає за якість і надійність електропостачання;
- керує системою розподілу;
- експлуатує та ремонтує лінії електропередач, підстанції та інші енергооб’єкти;
- здійснює під’єднання/від’єднання від системи розподілу (ліній);
- встановлює лічильники електроенергії й фіксує їхні показання.

Функції компанії-постачальника електроенергії:

- постачає електроенергію споживачам;
- обслуговує клієнтів із питань нарахувань та розрахунків вартості й умов оплати, коректності розрахунків за електроенергію;
- надає клієнтам додаткові послуги, наприклад, з енергоефективності.

У кожному регіоні держава вибирає одного постачальника електроенергії населенню та малому бізнесу, називається він Постачальник універсальної послуги. У Києві такий енергопостачальник – Київські енергетичні послуги.

Обленерго розділяться на 2 компанії
Усі обленерго розділяться на компанії з розподілу та постачання електроенергії

Як приєднатися?

Отже, з наступного року споживачі матимуть 2 договори – про надання послуг з розподілу і про постачання електроенергії. Кияни можуть знайти їх на офіційній сторінці "ДТЕК Київські електромережі".

Щоб переукласти договір з новою компанією, не треба особисто заповнювати і приносити бланк заяви. Держава передбачила спрощену процедуру.

Достатньо:

- користуватися послугами і своєчасно оплачувати рахунки – ви автоматично приєднаєтесь до послуг компанії-постачальника електроенергії. Але варто ознайомитися зі зразком заяви – там є інформація про зміни.
- також ознайомтеся з договором і тарифами на електроенергію, які встановила держава.

Що зміниться в рахунках?

Лише зовнішній вигляд, і то – після 1 лютого. Кожен споживач отримає загальний платіжний документ з новими реквізитами. У платіжці буде два окремих рядки: за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії.

Чи подорожчає електроенергія?

Ні. Принаймні, поки що. Поділ тарифу на 2 частини не впливає на тариф. Його встановлює і контролює держава. Але завдяки поділу послуг на постачання і розподіл – це, до слова, європейська практика – споживач чітко розумітиме, кому і за що платить (дивіться у інфографіці вище – за що відповідатиме кожна енергокомпанія).

Реформа ринку електропостачання
Як платити за електроенергію з 2019 року

Як платити і передавати покази лічильника?

Всі розрахунки проводяться через компанію-постачальника (для киян Київські енергетичні послуги). Якщо сплачуватимете через банк, інтернет-банкінг – вкажіть нові реквізити ( є на сайтах і в перших рахунках від постачальника, які будуть доставлені клієнтам в лютому 2019 року).

В системі "Особистий кабінет" ДТЕК Київські електромережі і електронних платіжних системах дані зміняться автоматично.

Покази лічильників можна передати як і раніше – через "Особистий кабінет" (це найзручніший спосіб, вважають у ДТЕК Київські електромережі), телефоном колл-центру 15-88, в онлайн-чаті на сторінці Facebook ДТЕК Київські електромережі. Але зауважте – це для киян. Для споживачів інших обленерго – актуальними будуть реквізити і контакти ваших новостворених ОСР та постачальників.


31.12.2018 1623
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

679
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

382
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14096 13
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1610
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

901
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6216

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

671

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1496

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1305

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1190
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

547
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

686
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1612
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

629
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

917
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5957
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13778
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

290
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

584
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

511
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

824 2