Змерзлі носи та червоні щоки, помаранчеві стяги та стрічки, національні прапори – тисячі дорослих, старих та молодих людей з усієї України, стоячи на Майдані Незалежності співають «Разом нас багато, нас не подолати!». Ця ж пісня лунає з вуличних колонок, гучномовців та динаміків машин.
Пісня «Разом нас багато» була написана гуртом «Ґринджоли» у Івано-Франківську наступного дня після початку «Помаранчевої революції» , і їй вистачило доби, щоб облетіти всю Україну та стати гімном тих, хто підтримував Віктора Ющенка, кандидата у президенти від опозиції.
З цією піснею «Ґринджоли» об’їздили всю країну, з нею ж представляли Україну на музичному конкурсі Євробачення, фінал якого відбувся 21 травня 2005 року у Києві. Заспівавши злегка перероблений, аполітичний варіант свого хіта, колектив посів одне із останніх місць — що стало символічним передбаченням долі лідерів Майдану і самого гурту. Коли стихла хвиля загального невдоволення самим фактом вибору «Ґринджол» як представника від країни, про гурт забули.
Сім років потому, виявляється, колектив «Ґринджоли» існує, хоча і в зміненому складі.
Як зізнається Роман Калин, вокаліст «Ґринджол», автор пісні «Разом нас багато» та, власне, єдиний, хто залишився у групі з оригінального складу, колектив перебуває у такому собі замороженому стані, не виступаючи та не створюючи нових пісень.
«Хочете - запрошуйте, - посміхається Калин. - Мені це не цікаво, але ми можемо виступати».
Автор «помаранчевого гімну» живе у Івано-Франківську, займаючись записом та аранжуванням інших музикантів. Також Калин допомагає місцевій радіостанціі «Дзвони» - малобюджетній релігійній станції, створеній на кошти жертводавців, за словами музиканта, чи не єдиній, яка транслює виключно український продукт.
Схожою справою займається і Роман Костюк, який разом із Калином ще на початку 1990-х заснував «Ґринджоли». Щоправда, на відміну від напарника, до гурту він жодного відношення більше не має.
«Так, це історія, це супер, але сьогодні «Ґринджоли» нікому не потрібні, - пояснює Костюк. – Я не бачу там перспективи руху чи розвитку, а з музикою я і досі не розлучився».
Обидва співзасновники «Ґринджол» згадують події та атмосферу «Помаранчевої революції» із теплом та ностальгією – жоден із них не шкодує, що брав у ній участь.
«Те, що потім коїлось – то вже політика і популізм, - говорить Костюк. - А перші місяці... Нічого поганого в серці не тримаю, маю лише чисті спогади. Люди тоді стали на захист країни, ми думали про майбутнє та дітей, а політики думали про свої гроші та користь».
Калин зізнався, що в ідеї, за яку вийшли люди, а саме, що «ми є люди, а не тупа маса», він не розчарувався і навіть «далі був би готовий вийти і підтримувати цю ідею». Проте, говорить він, це станеться лише тоді, коли з нього знову «робили би болвана». Наразі у нього все добре – працює, «нормально заробляє».
«Якщо хочеш щось мати –треба важко працювати. Хто працює, той щось має», - заявляє він.
Костюк питання, чи вийде він «на майдан» знову, взагалі відкидає.
«Нової революції не буде. Про це багато говорять, але її не буде, - пояснює Костюк. – Ті, хто зробили революцію, побачили, що ті, кого вони вибрали,нічим не краще. Потрібні десятки років, щоб знову визріла революція, а ми, українці, дуже терплячий народ».
Проте, на думку Костюка, пісня «Разом нас багато» і досі актуальна в Україні.
«Люди повинні разом триматись. Будь-що ми можемо зробити лише разом, - говорить він. -Кращого лозунгу придумати неможливо».
Щоправда, за все своє існування «помаранчевий гімн» приніс авторам лише $300. Як розказав Калин, компанія, з якою «Ґринджоли» підписали контракт на тиражування та просування треку, просто його «кинула», скориставшись «наївністю та довірливістю Івано-Франківських хлопців» та привласнивши більшу частину коштів.
Для Андрія Даховського, президента компанії Universal Ukraine, такий відгук Калина виявився повною несподіванкою.
"Ми мали гарні робочі стосунки, поки мали контракт, - сказав він. - Після його завершення навіть підтримували хороші неробочі стосунки".
Провальний виступ на Євробаченні теж, виявляється, був ідеєю компанії.
«У контракті був один цікавий пункт - гурт не міг відмовлятись від жодних концертів, які пропонує компанія», - згадує Калин, додаючи, що у разі порушення цього пункту «Ґринджоли» мали б заплатити штраф у розмірі 25 000 євро.
До програшу обидва ставляться із байдужістю – головне, говорять музиканти, - ставлення до пісні людей, які тоді днями мерзли на Майдані.
«Я пісню вигадав за 15 хвилин, - згадує Калин. – Мелодію придумав, а текст я не вигадував – це все були слова, які і так лунали на майдані, я їх лише впорядкував».