Рада планує заборонити пластикові пакети: як це працює у світі (ІНФОГРАФІКА)

Тема захисту довкілля надто чутлива, адже поки одні вважають, що планета в небезпеці і людству треба відмовитись від частини комфорту заради очищення Землі, інші скептично ставляться до цієї ідеї.

Неоднозначно сприймається суспільством і заборона на використання пластикових пакетів. Одна справа – дискутувати щодо екології, і зовсім інша – постійно носити із собою полотняну торбинку до магазину. «Слово і діло» дослідило, які країни вже заборонили використання пластикових пакетів, які обмежили виробництво чи обклали додатковими виплатами виробників та як це питання вирішується в Україні, інформує Фіртка.

Почнемо з України. У листопаді 2019 року Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт про обмеження обігу пластикових пакетів на території України. Зауважимо, не про заборону, а про обмеження.

Йдеться про те, щоб із 2022 року заборонити продаж пакетів у супермаркетах та ресторанах, залишивши лише можливість використовувати таку упаковку для риби, м’яса та продуктів з них, а також сипких продуктів і льоду.

Натомість автори законопроєкту пропонують стимулювати попит на виробництво біорозкладних пакетів, але не тих, що зараз продаються в магазинах як біорозкладні (насправді це так звані оксорозкладні пластикові пакети, які завдають шкоди довкіллю), а вироблених із крохмалю та целюлози. Такі пакети компостуються, тому що виготовляються з органічних матеріалів.

Зазначається, що в Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки немає попиту. Якщо ж заборонити пластикові пакети, окрім користі для довкілля, зросте попит на «крохмальні» пакети, які подешевшають.

Також автори проєкту закону пропонують заборонити продаж оксорозкладних пластикових пакетів та запровадити штрафи за порушення закону (в межах від 1 700 до 8 500 грн).

Наразі законопроєкт чекає на друге читання. 

Водночас Європарламент ще в жовтні 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.

Країни ЄС вже давно напрацьовують законодавчу базу для стимулювання людей відмовитись від пластику. Деякі країни прийшли до повної або часткової заборони реалізації пакетів, інші запровадили додатковий збір з внутрішніх виробників та імпортерів або роздрібних продавців.

Є країни, які використовують додаткову фіксовану плату, що стягується зі споживачів у пунктах продажу або поєднання заборони і фінансового збору, коли, наприклад, запроваджується заборона на тонкі пластикові пакети та збір щодо міцних пластикових пакетів.

Повністю заборонено розповсюдження пластикових пакетів у більшості штатів Австралії. За порушення закону передбачений штраф 4,6 тис. доларів. У Чилі не можна продавати та виробляти такі пакети. Покарання – штраф 330 доларів.

До 10 років ув’язнення загрожує виробникам пластикових пакетів у Бангладеш, де під забороною також ввезення, розповсюдження та використання пластикових пакетів. Такі ж заборони та різні терміни ув’язнення передбачені законодавством Ботсвани, Кенії, Танзанії.

У Чехії під забороною безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів, крім продажу хлібобулочних виробів, овочів та фруктів у пакетах. Таким продавцям треба сплачувати податок 230 євро з кожної тони реалізованих пакетів.

Екологічний податок на продаж пластикових пакетів запровадили в Греції (стягується з розповсюджувачів 0,09 євро за кожний реалізований пакет), Швеції (0,03-0,66 євро за кожний реалізований пакет).

У Франції діє заборона на розповсюдження пакетів, але немає покарання за її порушення. В Італії не можна продавати та використовувати пакети, а порушникам доводиться платити 500 євро штрафу. У Бельгії не можна продавати та використовувати одноразові пакети завтовшки до 0,015 мм.

Сусідня Молдова також вже заборонила розповсюдження пластикових пакетів, а порушники мають заплатити штраф до 700 доларів (крім пакетів завтовшки до 0,015 мм).

Китай входить до десятки країн, які найбільше забруднюють планету небезпечними відходами та використовують забагато пластику. Наразі країна запровадила заборону на виробництво та розповсюдження надтонких пакетів (менш ніж 0,025 мм). Тим, хто продає такий товар, загрожує його конфіскація.


18.09.2020 1861
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

3263
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

985
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

587
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5555
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1492
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1355

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

425

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1250

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1080

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

991
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

315
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

331
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1302
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

390
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

656
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5707
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

381
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

274
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

620 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1061
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

918