Психосоматика: коли хворіє тіло, причини шукайте в душі

Деякі люди дуже люблять лікуватися. Профілактика, як і боротьба з хворобою, перетворюється на справжній ритуал. Інші, навпаки, навіть чути не хочуть про медикаменти, тому що всі хвороби від нервів. Мовляв, потрібно навести лад у душі, бо цілісні особистості не хворіють


На мігрень страждають невпевнені в собі люди, схильні до самоприниження. А нежить виникає тоді, коли вам здається, що ситуація, з якою потрібно впоратись, “погано пахне”. Нежить ви накликали самі - із підсвідомого розрахунку, що неприємна людина залишить вас у спокої через страх заразитися.

Лікуйте не тіло, а душу

Не секрет, що душа і тіло тісно взаємопов’язані. Психосоматика (“психо” - душа, “сома” - тіло) якраз і намагається довести, що коли страждає душа, починає хворіти тіло. Багато вчених і представників офіційної медицини вірять, що 80% усіх хвороб -  насправді психосоматичні. Виходить, що наше самопочуття залежить від наших думок, настрою, вміння знаходити і бачити позитив, красу і насолоджуватись всім цим. Стан здоров’я пов’язаний із вмінням бути щасливим, від характеру, ставленням до успіхів та невдач на роботі, побутових негараздів.

Принцип “лікувати людину, а не хворобу” на практиці використовується дуже рідко. В сучасній медицині головним чином боряться із фізіологічними причинами хвороби, а психоемоційні фактори майже не враховуються.

Зігмунд Фрейд говорив: “ Якщо гонити проблему в двері, вона у вигляді симптому полізе через вікно. До тих пір, поки не буде поядку в психіці, симптоми лізтимуть постійно”.

Прихильники психосоматики вірять, що хвороба - це тривожний сигнал організму, покликаний відновити рівновагу в душі. Тому причини нездужання потрібно шукати не в фізичному тілі, а  на рівні енергетики, душевного хвилювання, негативних емоцій. Не можна починати лікування з кінця, коли хвороба проявила себе у вигляді болю, спазмів, високої температури. Починати варто саме з тих негативних емоцій, які ми отримуємо в сім’ї, на роботі, в школі чи транспорті.

Світлана Ріщук, лікар-невропатолог, дитячий психолог медичного центру "Альтамедика": "Багато дитячих хвороб мають психосоматичну природу"

Про те, наскільки тісно пов’язане фізичне здоров’я людини з її душевним станом, розповіла Світлана Ріщук, лікар-невропатолог та дитячий психолог медичного центру “Альтамедика”:

- Люди, які страждають на хронічні захворювання, часто впадають у відчай, тому що не можуть знайти причину недугу. Вони звертаються до різних лікарів, проходять обстеження, приймають безліч медикаментів, а результату, як і досі, немає. В таких випадках варто подумати про те, що хвороба спричинена душевним станом людини. І на психосоматичну природу таких недугів, думаю, має звертати увагу кожен лікар.

Наприклад, причини бронхіальної астми в частині випадків саме неврологічні. В моїй практиці були пацієнти з астмою, які проходили тривале і безрезультативне медикаментозне лікування. А покращення настало тільки після того, як вони отримали консультацію психоневролога і пройшли психокорекцію. Те саме можна сказати і про гіпертонію (підвищенгий тиск), яку недарма називають хворобою “невідреагованих емоцій”, деякі серцево-судинні захворювання, головні болі. Якщо людина довго носить в собі негативні емоції, відчуває постійне незадоволення собою та своїм життям, то організм рано чи пізно подасть тривожний сигнал: знайде “слабку ланку” і вразить саме там.

Якщо дитина часто хворіє, приміром, в садочку, то доцільно говорити не стільки про слабкий імунітет, скільки про психологічний стан дитини: чи вона щаслива вдома, чи комфортно їй в садочку, чого вона боїться, про що мовчить? Адже дитина чітко знає - коли я хворію, то не йду до садочку. І підсвідомо організм налаштовується на те, щоб уникнути неприємних для малюка ситуацій і бути там, де йому добре. Навіть, якщо доведеться захворіти. Тому батькам, особливо дуже зайнятим і працюючим, потрібно чим частіше розмовляти з дитиною, цікавитись її справами, пригортати, цілувати і говорити, що вони її люблять і завжди поруч.

Виникнення ряду захворювань, такі як фібріома матки, наприклад, часто не можуть пояснити і самі лікарі (те ж стосується і онкозахворювань). Ніхто не знає, звідки це взялося у здавалося б здорової людини. Тому і тут варто глянути на пацієнта, а не тільки на недуг. Щось відбувається у житті людини таке, про що “кричить” організм. Хронічний стрес, незадоволення особистим життям, роботою, собою, негативізм по відношенню до інших людей - все це сприяє тому, що людина може захворіти.

Звісно, є захворювання, спричинені виключно органічними змінами на клітинному та тканинному рівнях, гострі та невідкладні стани, які потребують термінової допомоги фахівця. Тут мова про психосоматику не йде. Хоча, прихильники цього напрямку ставлять питання: “Чому це відбувається саме з цією людиною”. Мовляв, на все є причина, і найчастіше вона криється в самій людині.

Не накопичуйте роздратування - воно спричиняє головний біль

Психосоматичний - не означає надуманий чи неіснуючий. Психосоматика намагається пояснити абсолютно різні захворювання: існує навіть список, складений у алфавітному порядку, в якому наводяться психологічні причини кожної хвороби.

Ось як, згідно цього списку, із внутрішнім станом людини пов’язані деякі поширені захворювання.

Алергія: кого ви не витримуєте? Заперечуєте власну силу. Не можете відверто виразити свій протест проти чогось. Батьки дитини-алергіка часто сперечаються, мають різні погляди на життя.

Переїдання, надмірний апетит: страх, самозахист, недовіра до життя, почуття ненависті до себе.

Втрата апетиту: заперечення права на особисте життя, сильне почуття страху.

Захворювання очей:

Близорукість - страх перед майбутнім.

Дальнозоркість - відчуття себе “не от мира сего”.

Пересихання слизової ока: злість, небажаня дивитись на світ з любов’ю, пробачати, іноді прояв зловтішності.

Мігрень: ненависть до примусу, накопичення роздратування, бажання бути досконалим в усьому, сексуальні страхи, ворожість, заздрістність. Мігрені розвиваються у людини, яка не дає собі права бути самим собою.

Ангіна: нездатність самовиразитись, злість від того, що не можете впоратись із непростою ситуацією.

Ларингіт: злість заважає говорити, людина боїться виразити свою точку зору.

Аденоїди у дітей: дитина дуже чутлива. Може передбачити події задовго до того, як вони стануться, тонко відчуває погіршення стосунків між батьками. Намагається блокувати ці передчуття, щоб не страждати. Перекрита носоглотка - ознака того, що дитина приховує свої думки та емоії, тому що боїться, що його не зрозуміють.

Проблеми з кишечником: страх позбавитися від усього, що себе віджило і стало непотрібним. Небажання забувати минуле. Підвищена дратівливість через суперечливість реальності.

Нежить, заблоковане дихання: виникає у людини, яка потрапила в складну ситуацію, розгубилася. Така людина занадто переймається кожною дрібницею, часто не знає, з чого почати. Йому навіть здається, що якась ситуація “пахне горілим”. Нежить може виникнути спеціально і з розрахунку, що якась неприємна людина залишить вас, нарешті, в спокої, так як буде боятись заразитись.

vn.20minut.ua


15.09.2018 34445
Коментарі ()

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1046
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1242
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1244
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5151
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7612 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10565 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

586

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1282

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2013

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2097
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2096
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3580
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

754
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3044
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

816
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

652
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1815
11.09.2024

Вистава "1975" зібрала в Івано-Франківському драмтеатрі міжнародну постановчу команду митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії.   

647
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

632 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

372
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1366 6
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

1223