Психосоматика: коли хворіє тіло, причини шукайте в душі

Деякі люди дуже люблять лікуватися. Профілактика, як і боротьба з хворобою, перетворюється на справжній ритуал. Інші, навпаки, навіть чути не хочуть про медикаменти, тому що всі хвороби від нервів. Мовляв, потрібно навести лад у душі, бо цілісні особистості не хворіють


На мігрень страждають невпевнені в собі люди, схильні до самоприниження. А нежить виникає тоді, коли вам здається, що ситуація, з якою потрібно впоратись, “погано пахне”. Нежить ви накликали самі - із підсвідомого розрахунку, що неприємна людина залишить вас у спокої через страх заразитися.

Лікуйте не тіло, а душу

Не секрет, що душа і тіло тісно взаємопов’язані. Психосоматика (“психо” - душа, “сома” - тіло) якраз і намагається довести, що коли страждає душа, починає хворіти тіло. Багато вчених і представників офіційної медицини вірять, що 80% усіх хвороб -  насправді психосоматичні. Виходить, що наше самопочуття залежить від наших думок, настрою, вміння знаходити і бачити позитив, красу і насолоджуватись всім цим. Стан здоров’я пов’язаний із вмінням бути щасливим, від характеру, ставленням до успіхів та невдач на роботі, побутових негараздів.

Принцип “лікувати людину, а не хворобу” на практиці використовується дуже рідко. В сучасній медицині головним чином боряться із фізіологічними причинами хвороби, а психоемоційні фактори майже не враховуються.

Зігмунд Фрейд говорив: “ Якщо гонити проблему в двері, вона у вигляді симптому полізе через вікно. До тих пір, поки не буде поядку в психіці, симптоми лізтимуть постійно”.

Прихильники психосоматики вірять, що хвороба - це тривожний сигнал організму, покликаний відновити рівновагу в душі. Тому причини нездужання потрібно шукати не в фізичному тілі, а  на рівні енергетики, душевного хвилювання, негативних емоцій. Не можна починати лікування з кінця, коли хвороба проявила себе у вигляді болю, спазмів, високої температури. Починати варто саме з тих негативних емоцій, які ми отримуємо в сім’ї, на роботі, в школі чи транспорті.

Світлана Ріщук, лікар-невропатолог, дитячий психолог медичного центру "Альтамедика": "Багато дитячих хвороб мають психосоматичну природу"

Про те, наскільки тісно пов’язане фізичне здоров’я людини з її душевним станом, розповіла Світлана Ріщук, лікар-невропатолог та дитячий психолог медичного центру “Альтамедика”:

- Люди, які страждають на хронічні захворювання, часто впадають у відчай, тому що не можуть знайти причину недугу. Вони звертаються до різних лікарів, проходять обстеження, приймають безліч медикаментів, а результату, як і досі, немає. В таких випадках варто подумати про те, що хвороба спричинена душевним станом людини. І на психосоматичну природу таких недугів, думаю, має звертати увагу кожен лікар.

Наприклад, причини бронхіальної астми в частині випадків саме неврологічні. В моїй практиці були пацієнти з астмою, які проходили тривале і безрезультативне медикаментозне лікування. А покращення настало тільки після того, як вони отримали консультацію психоневролога і пройшли психокорекцію. Те саме можна сказати і про гіпертонію (підвищенгий тиск), яку недарма називають хворобою “невідреагованих емоцій”, деякі серцево-судинні захворювання, головні болі. Якщо людина довго носить в собі негативні емоції, відчуває постійне незадоволення собою та своїм життям, то організм рано чи пізно подасть тривожний сигнал: знайде “слабку ланку” і вразить саме там.

Якщо дитина часто хворіє, приміром, в садочку, то доцільно говорити не стільки про слабкий імунітет, скільки про психологічний стан дитини: чи вона щаслива вдома, чи комфортно їй в садочку, чого вона боїться, про що мовчить? Адже дитина чітко знає - коли я хворію, то не йду до садочку. І підсвідомо організм налаштовується на те, щоб уникнути неприємних для малюка ситуацій і бути там, де йому добре. Навіть, якщо доведеться захворіти. Тому батькам, особливо дуже зайнятим і працюючим, потрібно чим частіше розмовляти з дитиною, цікавитись її справами, пригортати, цілувати і говорити, що вони її люблять і завжди поруч.

Виникнення ряду захворювань, такі як фібріома матки, наприклад, часто не можуть пояснити і самі лікарі (те ж стосується і онкозахворювань). Ніхто не знає, звідки це взялося у здавалося б здорової людини. Тому і тут варто глянути на пацієнта, а не тільки на недуг. Щось відбувається у житті людини таке, про що “кричить” організм. Хронічний стрес, незадоволення особистим життям, роботою, собою, негативізм по відношенню до інших людей - все це сприяє тому, що людина може захворіти.

Звісно, є захворювання, спричинені виключно органічними змінами на клітинному та тканинному рівнях, гострі та невідкладні стани, які потребують термінової допомоги фахівця. Тут мова про психосоматику не йде. Хоча, прихильники цього напрямку ставлять питання: “Чому це відбувається саме з цією людиною”. Мовляв, на все є причина, і найчастіше вона криється в самій людині.

Не накопичуйте роздратування - воно спричиняє головний біль

Психосоматичний - не означає надуманий чи неіснуючий. Психосоматика намагається пояснити абсолютно різні захворювання: існує навіть список, складений у алфавітному порядку, в якому наводяться психологічні причини кожної хвороби.

Ось як, згідно цього списку, із внутрішнім станом людини пов’язані деякі поширені захворювання.

Алергія: кого ви не витримуєте? Заперечуєте власну силу. Не можете відверто виразити свій протест проти чогось. Батьки дитини-алергіка часто сперечаються, мають різні погляди на життя.

Переїдання, надмірний апетит: страх, самозахист, недовіра до життя, почуття ненависті до себе.

Втрата апетиту: заперечення права на особисте життя, сильне почуття страху.

Захворювання очей:

Близорукість - страх перед майбутнім.

Дальнозоркість - відчуття себе “не от мира сего”.

Пересихання слизової ока: злість, небажаня дивитись на світ з любов’ю, пробачати, іноді прояв зловтішності.

Мігрень: ненависть до примусу, накопичення роздратування, бажання бути досконалим в усьому, сексуальні страхи, ворожість, заздрістність. Мігрені розвиваються у людини, яка не дає собі права бути самим собою.

Ангіна: нездатність самовиразитись, злість від того, що не можете впоратись із непростою ситуацією.

Ларингіт: злість заважає говорити, людина боїться виразити свою точку зору.

Аденоїди у дітей: дитина дуже чутлива. Може передбачити події задовго до того, як вони стануться, тонко відчуває погіршення стосунків між батьками. Намагається блокувати ці передчуття, щоб не страждати. Перекрита носоглотка - ознака того, що дитина приховує свої думки та емоії, тому що боїться, що його не зрозуміють.

Проблеми з кишечником: страх позбавитися від усього, що себе віджило і стало непотрібним. Небажання забувати минуле. Підвищена дратівливість через суперечливість реальності.

Нежить, заблоковане дихання: виникає у людини, яка потрапила в складну ситуацію, розгубилася. Така людина занадто переймається кожною дрібницею, часто не знає, з чого почати. Йому навіть здається, що якась ситуація “пахне горілим”. Нежить може виникнути спеціально і з розрахунку, що якась неприємна людина залишить вас, нарешті, в спокої, так як буде боятись заразитись.

vn.20minut.ua


15.09.2018 37909
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1104
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

408
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14261 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1644
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

926
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6273

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

692

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1518

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1321

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1204
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

565
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

704
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1624
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

642
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

932
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5975
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13899
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

308
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

604
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

534
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

848 2