"Проєкти набирають нового розмаху": як повномасштабна війна вплинула на міжнародні зв’язки ПНУ

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує понад 17 тисяч студентів.

Як повномасштабне російське вторгнення вплинуло на міжнародні зв’язки університету, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.

"Пандемія, війна все сповільнили, але сьогодні проєкти набирають нового розмаху. Ми розпочали співпрацю з обміну викладачами, які читають курси про Карпатський регіон.

Ми зацікавлені в обмінах студентів, в спільних наукових проєктах, тому що Карпатський регіон є надзвичайно цікавий для Європи з точки зору екології, процесів, які відбуваються.

І певною мірою це така компаративістика і для альпійського простору, і для європейських університетів", — каже Ігор Цепенда.

Зі слів ректора, наразі університет залучений до цифрового розвитку дослідницького простору ЄС.

"Так, «Горизонт Європи» — один з найпрестижніших наукових грантових проєктів, в якому беруть участь 19 університетів Європейського Союзу, і тільки ми одні з-поза меж Європейського Союзу".

  читайте також: "Цей етап вже в минулому", — ректор ПНУ про вступ до університету задля відстрочки від мобілізації

Як ділиться Ігор Цепенда, одним із важливих проєктів, де хочуть згуртувати українців, і водночас сформувати позитивний імідж України, є Міжнародний центр зустрічі студентської молоді України й Польщі у Микуличині.

"Війна, на жаль, зупинила його завершення, але ми докладаємо зусиль для того, щоб цей процес розпочався. Фактично ми формуємо нове бачення ролі таких центрів, тому що традиційно вони були в Німеччині та Франції після Другої світової війни.

Пізніше це було в Німеччині і Польщі. Говорили про проблеми, про негативні наслідки, й молодь почала розуміти історію минулого, чому їхні батьки і діди допустили помилки, думали над тим, як їх уникнути. Ми входимо вже в елемент Карпатського діалогу.

Хочемо сформувати ці «Карпатські діалоги», на це вже є досить добра платформа, тому що впродовж 17 років в Яремче відбуваються зустрічі експертів України і Польщі, які згуртовують велику кількість експертів з українсько-польського боку, роздумують про процеси, які відбуваються в українсько-польських відносинах.

На цій основі ми починаємо формувати діалог, який має розширитися саме на регіон Карпат. Вже зараз сформований «Колегіум Карпатікум» — унікальна інституція, яка об'єднує університети Вишеградської групи, Румунії і України. Символічною штаб-квартирою визначено також обсерваторію на горі Піп Іван".

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


07.01.2025 2739
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

668
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31712 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1469
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665