Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує понад 17 тисяч студентів.
Як повномасштабне російське вторгнення вплинуло на міжнародні зв’язки університету, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.
"Пандемія, війна все сповільнили, але сьогодні проєкти набирають нового розмаху. Ми розпочали співпрацю з обміну викладачами, які читають курси про Карпатський регіон.
Ми зацікавлені в обмінах студентів, в спільних наукових проєктах, тому що Карпатський регіон є надзвичайно цікавий для Європи з точки зору екології, процесів, які відбуваються.
І певною мірою це така компаративістика і для альпійського простору, і для європейських університетів", — каже Ігор Цепенда.
Зі слів ректора, наразі університет залучений до цифрового розвитку дослідницького простору ЄС.
"Так, «Горизонт Європи» — один з найпрестижніших наукових грантових проєктів, в якому беруть участь 19 університетів Європейського Союзу, і тільки ми одні з-поза меж Європейського Союзу".
читайте також: "Цей етап вже в минулому", — ректор ПНУ про вступ до університету задля відстрочки від мобілізації
Як ділиться Ігор Цепенда, одним із важливих проєктів, де хочуть згуртувати українців, і водночас сформувати позитивний імідж України, є Міжнародний центр зустрічі студентської молоді України й Польщі у Микуличині.
"Війна, на жаль, зупинила його завершення, але ми докладаємо зусиль для того, щоб цей процес розпочався. Фактично ми формуємо нове бачення ролі таких центрів, тому що традиційно вони були в Німеччині та Франції після Другої світової війни.
Пізніше це було в Німеччині і Польщі. Говорили про проблеми, про негативні наслідки, й молодь почала розуміти історію минулого, чому їхні батьки і діди допустили помилки, думали над тим, як їх уникнути. Ми входимо вже в елемент Карпатського діалогу.
Хочемо сформувати ці «Карпатські діалоги», на це вже є досить добра платформа, тому що впродовж 17 років в Яремче відбуваються зустрічі експертів України і Польщі, які згуртовують велику кількість експертів з українсько-польського боку, роздумують про процеси, які відбуваються в українсько-польських відносинах.
На цій основі ми починаємо формувати діалог, який має розширитися саме на регіон Карпат. Вже зараз сформований «Колегіум Карпатікум» — унікальна інституція, яка об'єднує університети Вишеградської групи, Румунії і України. Символічною штаб-квартирою визначено також обсерваторію на горі Піп Іван".
Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: