"Проєкт об'єднав всю Україну": івано-франківські науковці, які стали лауреатами премії Патона, розповіли про працю (ФОТО)

За роботу "Україна Соборна у боротьбі за державну незалежність 1917–1923 років" цьогоріч Національною премією України імені Бориса Патона нагородили колектив авторів, серед яких — науковці ПНУ.

В Івано-Франківську 12 грудня відбулася пресконференція з лауреатами премії. Подію відвідала журналістка Фіртки.

Так, доктор політичних наук, виконувач обов’язків ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда підкреслив, Національна премія імені Бориса Патона — це найвища державна нагорода у сфері науки, яка визнає видатні досягнення у науковій та інноваційній діяльності.

"Відзначили вісім дослідників, які реалізовували разом ще з 250 істориками України, важливу тему, присвячену "Україна соборна в боротьбі за державну незалежність 1917-1923 роках".

У першу чергу лідери нашого проєкту з ПНУ: професор — Микола Кугутяк, професор — Володимир Великочий, доцент — Микола Вітенко.

Так само наші колеги зі Львова — керівництво Інституту українознавства імені Крип'якевича та доцент — ОлегПавлишин — це Львівський національний університет.

Саме ці інституції були основою в реалізації цього проєкту. Ще раз підкреслюю вирізнення восьми осіб, які стали лауреатами національної премії. Це вирізнення інституцій, які взяли участь в цьому проєкті", — зауважив Ігор Цепенда.

Ігор Цепенда додає, проєкт об'єднав всю Україну.

"Проєкт не мав вузьколокальний характер. Тому що найкращі наукові центри України, Інститут історії, Інститут політичних та національних досліджень, університети брали участь в його реалізації.

Проєкт тривав десятки років. Фіналом цього стало — енциклопедія Західно-Українська Народна Республіка, потужне, чотиритомне видання. За цією працею є титанічна робота багатьох сотень українських істориків. Сама енциклопедія нараховує понад 3 200 статей.

Тут слід також згадати про покійного нашого вчителя, професора Олександра Карпенка, який в 50-х роках розпочав дослідження цієї проблематики за що був покараний", — додає Цепенда.

Зі слів Ігоря Цепенди, проєкт надзвичайно важливий з погляду самої ідеї.

"Тому що ми повертаємося до витоків, повертаємося до боротьби, яка тривала проти більшовицької росії. Це уроки нашої історії. Це те, що повинно нас вчити.

Тут треба подякувати комітету, який прийняв рішення і вирізнив нас серед багатьох проєктів. Та президенту Володимиру Зеленському за те, що надзвичайно в складний час для України він розуміє, на скільки важливою є наука. Премія була вручена в Маріїнському палаці.

Для нас і України цей проєкт — це повернення до історії, розуміння того, як боролися за душу українця різні імперії.

Для нас це зараз також актуально. Тому що росія надалі намагається боротися за українську душу, хоче розмити її, показати, що української нації, народу — немає.

Саме цей проєкт показує проте, що в складні часи ми вміємо об'єднатися і прагнемо мати українську державу", — наголосив Цепенда.

Доктор історичних наук, завідувач відділу Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Литвин зазначає, визвольні змагання, які почалися 100 років тому — тривають й досі. 

"Ми вже можемо говорити не лише про революцію 1917-1923 років, чи козацькі повстання, але й про боротьбу, яка триває донині. Ворог той самий, методи ті ж самі. Нам потрібно боротися.

Щодо нагороди. То думав, що сказати президенту  Зеленському, і зазначив одну фразу: "Історія — це теж зброя". Це зброя, яка зміцнює нашу гідність, додає внутрішньої сили й оптимізму.

Проте, сто вістоткова історія не присутня в нашому просторі. Бракує монографії аналітичної, художньої, документальної. У центральних медіа — історія присутня мало, в регіональних трохи більше, але недостатньо", — зауважив Микола Литвин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



12.12.2024 4167
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12534 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1452
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

786
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5954
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1639
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1491

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

559

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1388

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1198

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1101
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

449
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

575
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1492
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

525
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

798
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5839
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12924
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

444
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

414
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

728 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1180