"Проєкт об'єднав всю Україну": івано-франківські науковці, які стали лауреатами премії Патона, розповіли про працю (ФОТО)

За роботу "Україна Соборна у боротьбі за державну незалежність 1917–1923 років" цьогоріч Національною премією України імені Бориса Патона нагородили колектив авторів, серед яких — науковці ПНУ.

В Івано-Франківську 12 грудня відбулася пресконференція з лауреатами премії. Подію відвідала журналістка Фіртки.

Так, доктор політичних наук, виконувач обов’язків ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда підкреслив, Національна премія імені Бориса Патона — це найвища державна нагорода у сфері науки, яка визнає видатні досягнення у науковій та інноваційній діяльності.

"Відзначили вісім дослідників, які реалізовували разом ще з 250 істориками України, важливу тему, присвячену "Україна соборна в боротьбі за державну незалежність 1917-1923 роках".

У першу чергу лідери нашого проєкту з ПНУ: професор — Микола Кугутяк, професор — Володимир Великочий, доцент — Микола Вітенко.

Так само наші колеги зі Львова — керівництво Інституту українознавства імені Крип'якевича та доцент — ОлегПавлишин — це Львівський національний університет.

Саме ці інституції були основою в реалізації цього проєкту. Ще раз підкреслюю вирізнення восьми осіб, які стали лауреатами національної премії. Це вирізнення інституцій, які взяли участь в цьому проєкті", — зауважив Ігор Цепенда.

Ігор Цепенда додає, проєкт об'єднав всю Україну.

"Проєкт не мав вузьколокальний характер. Тому що найкращі наукові центри України, Інститут історії, Інститут політичних та національних досліджень, університети брали участь в його реалізації.

Проєкт тривав десятки років. Фіналом цього стало — енциклопедія Західно-Українська Народна Республіка, потужне, чотиритомне видання. За цією працею є титанічна робота багатьох сотень українських істориків. Сама енциклопедія нараховує понад 3 200 статей.

Тут слід також згадати про покійного нашого вчителя, професора Олександра Карпенка, який в 50-х роках розпочав дослідження цієї проблематики за що був покараний", — додає Цепенда.

Зі слів Ігоря Цепенди, проєкт надзвичайно важливий з погляду самої ідеї.

"Тому що ми повертаємося до витоків, повертаємося до боротьби, яка тривала проти більшовицької росії. Це уроки нашої історії. Це те, що повинно нас вчити.

Тут треба подякувати комітету, який прийняв рішення і вирізнив нас серед багатьох проєктів. Та президенту Володимиру Зеленському за те, що надзвичайно в складний час для України він розуміє, на скільки важливою є наука. Премія була вручена в Маріїнському палаці.

Для нас і України цей проєкт — це повернення до історії, розуміння того, як боролися за душу українця різні імперії.

Для нас це зараз також актуально. Тому що росія надалі намагається боротися за українську душу, хоче розмити її, показати, що української нації, народу — немає.

Саме цей проєкт показує проте, що в складні часи ми вміємо об'єднатися і прагнемо мати українську державу", — наголосив Цепенда.

Доктор історичних наук, завідувач відділу Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Литвин зазначає, визвольні змагання, які почалися 100 років тому — тривають й досі. 

"Ми вже можемо говорити не лише про революцію 1917-1923 років, чи козацькі повстання, але й про боротьбу, яка триває донині. Ворог той самий, методи ті ж самі. Нам потрібно боротися.

Щодо нагороди. То думав, що сказати президенту  Зеленському, і зазначив одну фразу: "Історія — це теж зброя". Це зброя, яка зміцнює нашу гідність, додає внутрішньої сили й оптимізму.

Проте, сто вістоткова історія не присутня в нашому просторі. Бракує монографії аналітичної, художньої, документальної. У центральних медіа — історія присутня мало, в регіональних трохи більше, але недостатньо", — зауважив Микола Литвин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



Коментарі ()

12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

481
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2166
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1576
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1569
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1543
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1817

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1202

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1278

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2124

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2132
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18733
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

505
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

891
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

325
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9649
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

688
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7857
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29102 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

276
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

301
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2962