Профілактичне дослідження кишківника – тільки для категорії 45+?

Для середньостатистичного читача не є новиною факт про актуальність онкопрофоглядів. Щорічне обстеження молочних залоз та огляд у гінеколога для жінок. Дослідження простати для усіх чоловіків, пальпація щитоподібної залози, пальпація нижньої третини прямої кишки, обстеження меланом – знайомі нам процедури, які щороку рятують мільйони життів завдяки ранньому виявленню проблеми. 

Пригадуєте, як минулого року президент США Дж. Байден йшов у відпустку для проведення онкопрофогляду – діагностичної колоноскопії? Тоді медійники роздули цей факт, як щось за межами реального, щось комедійне або ж сенсаційне… Але варто запитати себе: «Можливо у цьому є крапля логіки?»

Лікарі медичного центру Оксфорд Медікал ендоскопіст Грибик Ірина Богданівна та хірург-проктолог Гуралюк Тетяна Тарасівна допоможуть прояснити ситуацію щодо актуальності теми новоутворень товстого кишківника та особливостей профілактичного дослідження!

«На жаль, більшість пацієнтів негативно ставляться до процедури колоноскопії, як профілактичного обстеження» - зауважує Ірина Грибик. «Звісно, частково їх можна зрозуміти, адже сама процедура є не з найприємніших і потребує доволі складної підготовки».

«Але, мусимо нагадати, що одним із завдань лікаря є просвітницька робота», - зазначає Тетяна Гуралюк, - «тому кожен лікар повинен ознайомити пацієнта із актуальними статистичними даними щодо онкозахворюваності, зважити разом із пацієнтом усі «за» і «проти», та все-таки переконати пройти профогляд усіх пацієнтів, що входять до групи ризику».

Кілька слів про колоректальний рак

Зі згоди однієї із пацієнток хочемо познайомити вас з її історією. Приємна жіночка, назвімо її Л. Л нещодавно відзначила своє 65-річчя у колі рідних, вона з гордістю називає себе бабусею зі стажем, і незабаром хоче познайомитися зі своїми правнуками. Останні кілька тижнів Л відмічає слабкість, часті запаморочення, зовні помітно бліда. «А що ще хотіти у такому віці, та й у спеку?» - віджартовується Л. Похід до лікаря – річ непотрібна для Л, що вже казати про колоноскопію.

Дякувати Богу та внучці пацієнтки, ми провели для Л повне обстеження: базовий пакет аналізів, відеогастроскопію, огляд у проктолога, колоноскопію. Виявлено новоутворення кишківника, у ділянці сигмоподібної кишки, з нерівними контурами. Попередній діагноз – колоректальний рак. Очікуємо підтвердження гістологічного дослідження біоптату, взятого під час колоноскопії. Записались на КТ. Скерували Л на консультацію онкохірурга. 

І знаєте, цей випадок завершиться хепі-ендом, адже Л вчасно звернулась до лікарів Ірини Богданівни та Тетяни Тарасівни, незважаючи на зовсім неспецифічні симптоми. 

А тепер уявіть, скільки схожих випадків діагностуються на критично пізніх термінах…

Щороку колоректальний рак діагностують у 1,8 млн. пацієнтів. Щороку близько 900 тис. пацієнтів помирають внаслідок пізно діагностованого колоректального раку.

Колоректальний рак – це група захворювань, що характерні розвитком злоякісних новоутворень товстого кишківника, починаючи від сліпої кишки і завершуючи нижньою третиною прямої кишки.

Колоректальний рак за частотою діагностованих випадків посідає 3-місце серед загальної структури онкозахворюваності. В Україні ситуація діагностики колоректального раку, на жаль, досить сумна, адже наразі у нас не запроваджена обов’язкова профілактична колоноскопія особам з групи ризику.

Хто, власне входить до групи ризику?

Лікарі зазначають, що посилаючись на сучасні рекомендації, до групи пацієнтів, яким необхідне щорічне профілактичне дослідження товстого кишківника є:

  • всі особи віком від 40 років;
  • пацієнти із діагностованими поліпами кишківника;
  • пацієнти з обтяженою спадковістю (діагностовано випадки онкології у близьких родичів);
  • діагностовані запальні процеси кишківника;
  • випадки системного сімейного поліпоматозу серед членів родини або синдрому Лінча.

«Поширеним стереотипом серед наших пацієнтів є твердження, що профілактична колоноскопія необхідна тільки пацієнтам старшого віку» - зазначає Ірина Грибик. Розбиває цей міф сумна статистика колоректального раку у юних осіб. Дівчина 23 років, яка впевнено йде на шляху до завершення магістратури, мріє про аспірантуру, чоловік 35 років, який роками досягав підвищення на омріяну посаду, військовослужбовець 32 роки, який чекає зустрічі із первістком… 

Коли варто позачергово звернутись до лікаря?

«До мене часто звертаються нажахані пацієнти, які виявивши кров у калі, вважають, що їх геморой перетворився на рак.» - Розповідає проктолог Тетяна Гуралюк. – «В мене для таких випадків завжди є дві новини: хороша і невтішна. Хороша новина у тому, що геморой НІКОЛИ не переростає у рак. Погана у тому, що кровотеча не завжди свідчить про геморой…»

Причину кровотечі ми шукаємо разом із колегами ендоскопістами. Інколи причиною є анальна тріщина, інколи поліп прямої кишки, але інколи ми виявляємо колоректальний рак. 

Пацієнти вважають, що рак проявляється вираженою симптоматикою: різке схуднення, болі, сильна слабкість, критично низькі показники гемоглобіну і тд.

Насправді, рак – це рідкісна паскуда, яка на ранніх термінах (найбільш сприятливих для пацієнта) не виказує себе симптоматично. 

В багатьох випадках – симптомів немає жодних, тому ми повинні звертати увагу на групи ризику, описані вище. Терміново звернутися до лікаря варто у випадку появи крові у калі, при появі відрази до їжі, що водночас супроводжується слабкістю, блідістю. Ми ознайомимося із скаргами та анамнезом і сформуємо індивідуальний план обстежень.

Які рекомендовані обстеження варто здійснити для онкопрофогляду?

Потреба у широкому спектрі досліджень не завжди виправдана. Ми рекомендуємо проводити для початку базові обстеження, і спираючись на результати, більш глибоко досліджувати проблему.

Базовими обстеженнями є:

  • загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, огляд у сімейного лікаря;
  • УЗД ОЧП;
  • для жінок – огляд у гінеколога + відеокольпоскопія, для чоловіків – огляд в уролога + пальпація передміхурової залози;
  • огляд у лікаря проктолога, пальцеве дослідження прямої кишки, відеоаноскопія, за потреби – ректороманоскопія;
  • при показах – діагностична колоноскопія (що ми особисто рекомендуємо проводити як мінімум щороку).
  • онкомаркери – ТІЛЬКИ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЛІКАРЯ!

Ми сподіваємося, що ця стаття спонукає бодай одну людину пройти профогляд. Пацієнти із діагностованим колоректальним раком часто кажуть: «Якби я знав, я б звернувся раніше». Тепер ви знаєте. Тепер це ваш обов’язок, в першу чергу, перед собою. Піклуйтесь про своє здоров’я, а ми з радістю надамо професійну медичну допомогу! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


21.09.2022 7451
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269