Профілактичне дослідження кишківника – тільки для категорії 45+?

Для середньостатистичного читача не є новиною факт про актуальність онкопрофоглядів. Щорічне обстеження молочних залоз та огляд у гінеколога для жінок. Дослідження простати для усіх чоловіків, пальпація щитоподібної залози, пальпація нижньої третини прямої кишки, обстеження меланом – знайомі нам процедури, які щороку рятують мільйони життів завдяки ранньому виявленню проблеми. 

Пригадуєте, як минулого року президент США Дж. Байден йшов у відпустку для проведення онкопрофогляду – діагностичної колоноскопії? Тоді медійники роздули цей факт, як щось за межами реального, щось комедійне або ж сенсаційне… Але варто запитати себе: «Можливо у цьому є крапля логіки?»

Лікарі медичного центру Оксфорд Медікал ендоскопіст Грибик Ірина Богданівна та хірург-проктолог Гуралюк Тетяна Тарасівна допоможуть прояснити ситуацію щодо актуальності теми новоутворень товстого кишківника та особливостей профілактичного дослідження!

«На жаль, більшість пацієнтів негативно ставляться до процедури колоноскопії, як профілактичного обстеження» - зауважує Ірина Грибик. «Звісно, частково їх можна зрозуміти, адже сама процедура є не з найприємніших і потребує доволі складної підготовки».

«Але, мусимо нагадати, що одним із завдань лікаря є просвітницька робота», - зазначає Тетяна Гуралюк, - «тому кожен лікар повинен ознайомити пацієнта із актуальними статистичними даними щодо онкозахворюваності, зважити разом із пацієнтом усі «за» і «проти», та все-таки переконати пройти профогляд усіх пацієнтів, що входять до групи ризику».

Кілька слів про колоректальний рак

Зі згоди однієї із пацієнток хочемо познайомити вас з її історією. Приємна жіночка, назвімо її Л. Л нещодавно відзначила своє 65-річчя у колі рідних, вона з гордістю називає себе бабусею зі стажем, і незабаром хоче познайомитися зі своїми правнуками. Останні кілька тижнів Л відмічає слабкість, часті запаморочення, зовні помітно бліда. «А що ще хотіти у такому віці, та й у спеку?» - віджартовується Л. Похід до лікаря – річ непотрібна для Л, що вже казати про колоноскопію.

Дякувати Богу та внучці пацієнтки, ми провели для Л повне обстеження: базовий пакет аналізів, відеогастроскопію, огляд у проктолога, колоноскопію. Виявлено новоутворення кишківника, у ділянці сигмоподібної кишки, з нерівними контурами. Попередній діагноз – колоректальний рак. Очікуємо підтвердження гістологічного дослідження біоптату, взятого під час колоноскопії. Записались на КТ. Скерували Л на консультацію онкохірурга. 

І знаєте, цей випадок завершиться хепі-ендом, адже Л вчасно звернулась до лікарів Ірини Богданівни та Тетяни Тарасівни, незважаючи на зовсім неспецифічні симптоми. 

А тепер уявіть, скільки схожих випадків діагностуються на критично пізніх термінах…

Щороку колоректальний рак діагностують у 1,8 млн. пацієнтів. Щороку близько 900 тис. пацієнтів помирають внаслідок пізно діагностованого колоректального раку.

Колоректальний рак – це група захворювань, що характерні розвитком злоякісних новоутворень товстого кишківника, починаючи від сліпої кишки і завершуючи нижньою третиною прямої кишки.

Колоректальний рак за частотою діагностованих випадків посідає 3-місце серед загальної структури онкозахворюваності. В Україні ситуація діагностики колоректального раку, на жаль, досить сумна, адже наразі у нас не запроваджена обов’язкова профілактична колоноскопія особам з групи ризику.

Хто, власне входить до групи ризику?

Лікарі зазначають, що посилаючись на сучасні рекомендації, до групи пацієнтів, яким необхідне щорічне профілактичне дослідження товстого кишківника є:

  • всі особи віком від 40 років;
  • пацієнти із діагностованими поліпами кишківника;
  • пацієнти з обтяженою спадковістю (діагностовано випадки онкології у близьких родичів);
  • діагностовані запальні процеси кишківника;
  • випадки системного сімейного поліпоматозу серед членів родини або синдрому Лінча.

«Поширеним стереотипом серед наших пацієнтів є твердження, що профілактична колоноскопія необхідна тільки пацієнтам старшого віку» - зазначає Ірина Грибик. Розбиває цей міф сумна статистика колоректального раку у юних осіб. Дівчина 23 років, яка впевнено йде на шляху до завершення магістратури, мріє про аспірантуру, чоловік 35 років, який роками досягав підвищення на омріяну посаду, військовослужбовець 32 роки, який чекає зустрічі із первістком… 

Коли варто позачергово звернутись до лікаря?

«До мене часто звертаються нажахані пацієнти, які виявивши кров у калі, вважають, що їх геморой перетворився на рак.» - Розповідає проктолог Тетяна Гуралюк. – «В мене для таких випадків завжди є дві новини: хороша і невтішна. Хороша новина у тому, що геморой НІКОЛИ не переростає у рак. Погана у тому, що кровотеча не завжди свідчить про геморой…»

Причину кровотечі ми шукаємо разом із колегами ендоскопістами. Інколи причиною є анальна тріщина, інколи поліп прямої кишки, але інколи ми виявляємо колоректальний рак. 

Пацієнти вважають, що рак проявляється вираженою симптоматикою: різке схуднення, болі, сильна слабкість, критично низькі показники гемоглобіну і тд.

Насправді, рак – це рідкісна паскуда, яка на ранніх термінах (найбільш сприятливих для пацієнта) не виказує себе симптоматично. 

В багатьох випадках – симптомів немає жодних, тому ми повинні звертати увагу на групи ризику, описані вище. Терміново звернутися до лікаря варто у випадку появи крові у калі, при появі відрази до їжі, що водночас супроводжується слабкістю, блідістю. Ми ознайомимося із скаргами та анамнезом і сформуємо індивідуальний план обстежень.

Які рекомендовані обстеження варто здійснити для онкопрофогляду?

Потреба у широкому спектрі досліджень не завжди виправдана. Ми рекомендуємо проводити для початку базові обстеження, і спираючись на результати, більш глибоко досліджувати проблему.

Базовими обстеженнями є:

  • загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, огляд у сімейного лікаря;
  • УЗД ОЧП;
  • для жінок – огляд у гінеколога + відеокольпоскопія, для чоловіків – огляд в уролога + пальпація передміхурової залози;
  • огляд у лікаря проктолога, пальцеве дослідження прямої кишки, відеоаноскопія, за потреби – ректороманоскопія;
  • при показах – діагностична колоноскопія (що ми особисто рекомендуємо проводити як мінімум щороку).
  • онкомаркери – ТІЛЬКИ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЛІКАРЯ!

Ми сподіваємося, що ця стаття спонукає бодай одну людину пройти профогляд. Пацієнти із діагностованим колоректальним раком часто кажуть: «Якби я знав, я б звернувся раніше». Тепер ви знаєте. Тепер це ваш обов’язок, в першу чергу, перед собою. Піклуйтесь про своє здоров’я, а ми з радістю надамо професійну медичну допомогу! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


21.09.2022 7632
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

964
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3056 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

867

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

114
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2311
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

434
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15051
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

361
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

273
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096