Профілактичне дослідження кишківника – тільки для категорії 45+?

Для середньостатистичного читача не є новиною факт про актуальність онкопрофоглядів. Щорічне обстеження молочних залоз та огляд у гінеколога для жінок. Дослідження простати для усіх чоловіків, пальпація щитоподібної залози, пальпація нижньої третини прямої кишки, обстеження меланом – знайомі нам процедури, які щороку рятують мільйони життів завдяки ранньому виявленню проблеми. 

Пригадуєте, як минулого року президент США Дж. Байден йшов у відпустку для проведення онкопрофогляду – діагностичної колоноскопії? Тоді медійники роздули цей факт, як щось за межами реального, щось комедійне або ж сенсаційне… Але варто запитати себе: «Можливо у цьому є крапля логіки?»

Лікарі медичного центру Оксфорд Медікал ендоскопіст Грибик Ірина Богданівна та хірург-проктолог Гуралюк Тетяна Тарасівна допоможуть прояснити ситуацію щодо актуальності теми новоутворень товстого кишківника та особливостей профілактичного дослідження!

«На жаль, більшість пацієнтів негативно ставляться до процедури колоноскопії, як профілактичного обстеження» - зауважує Ірина Грибик. «Звісно, частково їх можна зрозуміти, адже сама процедура є не з найприємніших і потребує доволі складної підготовки».

«Але, мусимо нагадати, що одним із завдань лікаря є просвітницька робота», - зазначає Тетяна Гуралюк, - «тому кожен лікар повинен ознайомити пацієнта із актуальними статистичними даними щодо онкозахворюваності, зважити разом із пацієнтом усі «за» і «проти», та все-таки переконати пройти профогляд усіх пацієнтів, що входять до групи ризику».

Кілька слів про колоректальний рак

Зі згоди однієї із пацієнток хочемо познайомити вас з її історією. Приємна жіночка, назвімо її Л. Л нещодавно відзначила своє 65-річчя у колі рідних, вона з гордістю називає себе бабусею зі стажем, і незабаром хоче познайомитися зі своїми правнуками. Останні кілька тижнів Л відмічає слабкість, часті запаморочення, зовні помітно бліда. «А що ще хотіти у такому віці, та й у спеку?» - віджартовується Л. Похід до лікаря – річ непотрібна для Л, що вже казати про колоноскопію.

Дякувати Богу та внучці пацієнтки, ми провели для Л повне обстеження: базовий пакет аналізів, відеогастроскопію, огляд у проктолога, колоноскопію. Виявлено новоутворення кишківника, у ділянці сигмоподібної кишки, з нерівними контурами. Попередній діагноз – колоректальний рак. Очікуємо підтвердження гістологічного дослідження біоптату, взятого під час колоноскопії. Записались на КТ. Скерували Л на консультацію онкохірурга. 

І знаєте, цей випадок завершиться хепі-ендом, адже Л вчасно звернулась до лікарів Ірини Богданівни та Тетяни Тарасівни, незважаючи на зовсім неспецифічні симптоми. 

А тепер уявіть, скільки схожих випадків діагностуються на критично пізніх термінах…

Щороку колоректальний рак діагностують у 1,8 млн. пацієнтів. Щороку близько 900 тис. пацієнтів помирають внаслідок пізно діагностованого колоректального раку.

Колоректальний рак – це група захворювань, що характерні розвитком злоякісних новоутворень товстого кишківника, починаючи від сліпої кишки і завершуючи нижньою третиною прямої кишки.

Колоректальний рак за частотою діагностованих випадків посідає 3-місце серед загальної структури онкозахворюваності. В Україні ситуація діагностики колоректального раку, на жаль, досить сумна, адже наразі у нас не запроваджена обов’язкова профілактична колоноскопія особам з групи ризику.

Хто, власне входить до групи ризику?

Лікарі зазначають, що посилаючись на сучасні рекомендації, до групи пацієнтів, яким необхідне щорічне профілактичне дослідження товстого кишківника є:

  • всі особи віком від 40 років;
  • пацієнти із діагностованими поліпами кишківника;
  • пацієнти з обтяженою спадковістю (діагностовано випадки онкології у близьких родичів);
  • діагностовані запальні процеси кишківника;
  • випадки системного сімейного поліпоматозу серед членів родини або синдрому Лінча.

«Поширеним стереотипом серед наших пацієнтів є твердження, що профілактична колоноскопія необхідна тільки пацієнтам старшого віку» - зазначає Ірина Грибик. Розбиває цей міф сумна статистика колоректального раку у юних осіб. Дівчина 23 років, яка впевнено йде на шляху до завершення магістратури, мріє про аспірантуру, чоловік 35 років, який роками досягав підвищення на омріяну посаду, військовослужбовець 32 роки, який чекає зустрічі із первістком… 

Коли варто позачергово звернутись до лікаря?

«До мене часто звертаються нажахані пацієнти, які виявивши кров у калі, вважають, що їх геморой перетворився на рак.» - Розповідає проктолог Тетяна Гуралюк. – «В мене для таких випадків завжди є дві новини: хороша і невтішна. Хороша новина у тому, що геморой НІКОЛИ не переростає у рак. Погана у тому, що кровотеча не завжди свідчить про геморой…»

Причину кровотечі ми шукаємо разом із колегами ендоскопістами. Інколи причиною є анальна тріщина, інколи поліп прямої кишки, але інколи ми виявляємо колоректальний рак. 

Пацієнти вважають, що рак проявляється вираженою симптоматикою: різке схуднення, болі, сильна слабкість, критично низькі показники гемоглобіну і тд.

Насправді, рак – це рідкісна паскуда, яка на ранніх термінах (найбільш сприятливих для пацієнта) не виказує себе симптоматично. 

В багатьох випадках – симптомів немає жодних, тому ми повинні звертати увагу на групи ризику, описані вище. Терміново звернутися до лікаря варто у випадку появи крові у калі, при появі відрази до їжі, що водночас супроводжується слабкістю, блідістю. Ми ознайомимося із скаргами та анамнезом і сформуємо індивідуальний план обстежень.

Які рекомендовані обстеження варто здійснити для онкопрофогляду?

Потреба у широкому спектрі досліджень не завжди виправдана. Ми рекомендуємо проводити для початку базові обстеження, і спираючись на результати, більш глибоко досліджувати проблему.

Базовими обстеженнями є:

  • загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, огляд у сімейного лікаря;
  • УЗД ОЧП;
  • для жінок – огляд у гінеколога + відеокольпоскопія, для чоловіків – огляд в уролога + пальпація передміхурової залози;
  • огляд у лікаря проктолога, пальцеве дослідження прямої кишки, відеоаноскопія, за потреби – ректороманоскопія;
  • при показах – діагностична колоноскопія (що ми особисто рекомендуємо проводити як мінімум щороку).
  • онкомаркери – ТІЛЬКИ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЛІКАРЯ!

Ми сподіваємося, що ця стаття спонукає бодай одну людину пройти профогляд. Пацієнти із діагностованим колоректальним раком часто кажуть: «Якби я знав, я б звернувся раніше». Тепер ви знаєте. Тепер це ваш обов’язок, в першу чергу, перед собою. Піклуйтесь про своє здоров’я, а ми з радістю надамо професійну медичну допомогу! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


21.09.2022 7478
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699