Профілактичне дослідження кишківника – тільки для категорії 45+?

Для середньостатистичного читача не є новиною факт про актуальність онкопрофоглядів. Щорічне обстеження молочних залоз та огляд у гінеколога для жінок. Дослідження простати для усіх чоловіків, пальпація щитоподібної залози, пальпація нижньої третини прямої кишки, обстеження меланом – знайомі нам процедури, які щороку рятують мільйони життів завдяки ранньому виявленню проблеми. 

Пригадуєте, як минулого року президент США Дж. Байден йшов у відпустку для проведення онкопрофогляду – діагностичної колоноскопії? Тоді медійники роздули цей факт, як щось за межами реального, щось комедійне або ж сенсаційне… Але варто запитати себе: «Можливо у цьому є крапля логіки?»

Лікарі медичного центру Оксфорд Медікал ендоскопіст Грибик Ірина Богданівна та хірург-проктолог Гуралюк Тетяна Тарасівна допоможуть прояснити ситуацію щодо актуальності теми новоутворень товстого кишківника та особливостей профілактичного дослідження!

«На жаль, більшість пацієнтів негативно ставляться до процедури колоноскопії, як профілактичного обстеження» - зауважує Ірина Грибик. «Звісно, частково їх можна зрозуміти, адже сама процедура є не з найприємніших і потребує доволі складної підготовки».

«Але, мусимо нагадати, що одним із завдань лікаря є просвітницька робота», - зазначає Тетяна Гуралюк, - «тому кожен лікар повинен ознайомити пацієнта із актуальними статистичними даними щодо онкозахворюваності, зважити разом із пацієнтом усі «за» і «проти», та все-таки переконати пройти профогляд усіх пацієнтів, що входять до групи ризику».

Кілька слів про колоректальний рак

Зі згоди однієї із пацієнток хочемо познайомити вас з її історією. Приємна жіночка, назвімо її Л. Л нещодавно відзначила своє 65-річчя у колі рідних, вона з гордістю називає себе бабусею зі стажем, і незабаром хоче познайомитися зі своїми правнуками. Останні кілька тижнів Л відмічає слабкість, часті запаморочення, зовні помітно бліда. «А що ще хотіти у такому віці, та й у спеку?» - віджартовується Л. Похід до лікаря – річ непотрібна для Л, що вже казати про колоноскопію.

Дякувати Богу та внучці пацієнтки, ми провели для Л повне обстеження: базовий пакет аналізів, відеогастроскопію, огляд у проктолога, колоноскопію. Виявлено новоутворення кишківника, у ділянці сигмоподібної кишки, з нерівними контурами. Попередній діагноз – колоректальний рак. Очікуємо підтвердження гістологічного дослідження біоптату, взятого під час колоноскопії. Записались на КТ. Скерували Л на консультацію онкохірурга. 

І знаєте, цей випадок завершиться хепі-ендом, адже Л вчасно звернулась до лікарів Ірини Богданівни та Тетяни Тарасівни, незважаючи на зовсім неспецифічні симптоми. 

А тепер уявіть, скільки схожих випадків діагностуються на критично пізніх термінах…

Щороку колоректальний рак діагностують у 1,8 млн. пацієнтів. Щороку близько 900 тис. пацієнтів помирають внаслідок пізно діагностованого колоректального раку.

Колоректальний рак – це група захворювань, що характерні розвитком злоякісних новоутворень товстого кишківника, починаючи від сліпої кишки і завершуючи нижньою третиною прямої кишки.

Колоректальний рак за частотою діагностованих випадків посідає 3-місце серед загальної структури онкозахворюваності. В Україні ситуація діагностики колоректального раку, на жаль, досить сумна, адже наразі у нас не запроваджена обов’язкова профілактична колоноскопія особам з групи ризику.

Хто, власне входить до групи ризику?

Лікарі зазначають, що посилаючись на сучасні рекомендації, до групи пацієнтів, яким необхідне щорічне профілактичне дослідження товстого кишківника є:

 • всі особи віком від 40 років;
 • пацієнти із діагностованими поліпами кишківника;
 • пацієнти з обтяженою спадковістю (діагностовано випадки онкології у близьких родичів);
 • діагностовані запальні процеси кишківника;
 • випадки системного сімейного поліпоматозу серед членів родини або синдрому Лінча.

«Поширеним стереотипом серед наших пацієнтів є твердження, що профілактична колоноскопія необхідна тільки пацієнтам старшого віку» - зазначає Ірина Грибик. Розбиває цей міф сумна статистика колоректального раку у юних осіб. Дівчина 23 років, яка впевнено йде на шляху до завершення магістратури, мріє про аспірантуру, чоловік 35 років, який роками досягав підвищення на омріяну посаду, військовослужбовець 32 роки, який чекає зустрічі із первістком… 

Коли варто позачергово звернутись до лікаря?

«До мене часто звертаються нажахані пацієнти, які виявивши кров у калі, вважають, що їх геморой перетворився на рак.» - Розповідає проктолог Тетяна Гуралюк. – «В мене для таких випадків завжди є дві новини: хороша і невтішна. Хороша новина у тому, що геморой НІКОЛИ не переростає у рак. Погана у тому, що кровотеча не завжди свідчить про геморой…»

Причину кровотечі ми шукаємо разом із колегами ендоскопістами. Інколи причиною є анальна тріщина, інколи поліп прямої кишки, але інколи ми виявляємо колоректальний рак. 

Пацієнти вважають, що рак проявляється вираженою симптоматикою: різке схуднення, болі, сильна слабкість, критично низькі показники гемоглобіну і тд.

Насправді, рак – це рідкісна паскуда, яка на ранніх термінах (найбільш сприятливих для пацієнта) не виказує себе симптоматично. 

В багатьох випадках – симптомів немає жодних, тому ми повинні звертати увагу на групи ризику, описані вище. Терміново звернутися до лікаря варто у випадку появи крові у калі, при появі відрази до їжі, що водночас супроводжується слабкістю, блідістю. Ми ознайомимося із скаргами та анамнезом і сформуємо індивідуальний план обстежень.

Які рекомендовані обстеження варто здійснити для онкопрофогляду?

Потреба у широкому спектрі досліджень не завжди виправдана. Ми рекомендуємо проводити для початку базові обстеження, і спираючись на результати, більш глибоко досліджувати проблему.

Базовими обстеженнями є:

 • загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, огляд у сімейного лікаря;
 • УЗД ОЧП;
 • для жінок – огляд у гінеколога + відеокольпоскопія, для чоловіків – огляд в уролога + пальпація передміхурової залози;
 • огляд у лікаря проктолога, пальцеве дослідження прямої кишки, відеоаноскопія, за потреби – ректороманоскопія;
 • при показах – діагностична колоноскопія (що ми особисто рекомендуємо проводити як мінімум щороку).
 • онкомаркери – ТІЛЬКИ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЛІКАРЯ!

Ми сподіваємося, що ця стаття спонукає бодай одну людину пройти профогляд. Пацієнти із діагностованим колоректальним раком часто кажуть: «Якби я знав, я б звернувся раніше». Тепер ви знаєте. Тепер це ваш обов’язок, в першу чергу, перед собою. Піклуйтесь про своє здоров’я, а ми з радістю надамо професійну медичну допомогу! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


21.09.2022 4354
Коментарі ()

02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1793
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

907
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6355
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1640
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

6168
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1786

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

451

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1091

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1400

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1395
05.02.2023

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок.  

204
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

377
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

590
05.02.2023

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, яка повинна бути модель сім’ї з християнської точки зору.  

217
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

349
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

483
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

805
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

179
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

199
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

290
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

455
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

699