Професійна етика

 

Після війни мій дідо був визнаний ворогом народу. Не надто великим і грізним ворогом, але ворогом народу.

 

Ворогом він був тому, що у 1941 році, коли німецька армія звільнила цю частину України від радянських, дідо прийняв пропозицію громади очолити міську електровню. Вона була у жахливому стані, бо два роки не було спеціалістів, які би відчували відповідальність за те, що вони роблять. Дідо прийняв її, і всі роки німецької окупації Станиславів не був позбавлений ще й світла. Потім його у цьому звинувачували. Мовляв, треба було робити якісь диверсії і саботажі.

 

Але це було неможливим, бо йшлося не тільки про те, щоби люди, позбавлені через війну багатьох важливих речей, мали, принаймні, світло. Важливим був також незбагненний багатьом момент причетності до ремесла. Тої причетності, яка вища від політичних та інших уявлень про добро і зло. Тої причетності, коли – належачи до якогось цеху – попросту не можеш зробити чогось, що не відповідає вимогам ремесла. Коли розумієш, що перед тобою були такі особи, як Едісон, Тесла, Фарадей і ще кілька тисяч електриків. І після тебе будуть інші електрики, які не зуміють халтурити, розуміючи, до якого товариства вони належать. І так у всьому. 

 

Власне у цьому полягає та таємниця Європи, якої нам ніколи не наздогнати. Власне у відсутності цього – головний ключ до розуміння нашої частини Європи, яка ніколи не буде такою, як та, про яку ми так багато говоримо.

 

Таємниця і ключ – це розуміння фахової честі і гідності, це мораль ремесла.

 

Століттями європейська цивілізація виробляла цю гідність фаху, професії, ремесла, уміння, яка своїм найбільшим ворогом вважала так званих партачів – майстрів, які могли зробити щось дешевше, але абияк, без жодної власної і цехової відповідальності за зроблене. У нас натомість було інакше. Навіть справжнього розподілу праці не відбулося, не кажучи вже про якусь честь фаху. Досить було того, що кожен умів так-сяк дати собі раду і з землею, і з деревиною, і з каменем,  і з вовною, і з м’ясом… Кожен мусив уміти все, що означало, що нічого не мусив уміти добре.

 

Тому і треба було запрошувати деревообробників з Тиролю, колійовців з Італії, військових старшин з Чехії, монахів з Бельгії… Тому і треба було тому першому поколінню наших фахівців учитися у Відні, Празі, Римі… Вони, як і мій дідо, щойно почали самі жити за професійної етикою і привчати до цього інших, як наступив Радянський Союз. І все пішло шкереберть. Радянське покоління номенклатурних керівників і професійних бюрократів остаточно знівелювали професійні цінності. Люди без фаху, політруки, заломили усіх фахівців. Вони убили професійну мораль і професійну логіку, запровадивши цинізм, абсурд і торжество політично грамотного дилетантства.

 

У незалежній Україні всі ці комсомольці і комбінатори виявилися не просто тими, у кого були можливості, а й тими, хто відповідав ментальності більшості, для якої професія є тільки способом заробляння, а не власним місцем у вічності. Зрештою, те, що сотні тисяч фахівців були змушені зайнятися чимось іншим, може, є і не поганим виявом життєвої пластичності кожного з них, але абсолютно згубним для колективної етики.

 

Коли фах перетворюється на спосіб виживання, розмиваються основи європейської цивілізації. Власне тому у нас все так херово, власне тому нічого не робиться, а те, що робиться, робиться так, що краще би не робилося. Саме відсутність професійної етики уможливлює існування всіх цих поліцаїв, які не захищають людей, архітекторів, які калічать простір існування, суддів, які порушують закон, журналістів, які поширюють неправду, керівників, які не дбають про тих, ким керують, бургомістрів, які провадять до занепаду свої міста, учителів, які втомилися воювати з дітьми, яких мають за своїх ворогів, лікарів, яким байдужий результат власної праці, священиків, які прийшли до священства не через покликання, пивоварів і виноробів, яким не в падло бодяжити порошкові напої без пива і вина… Зрозуміло, що можна не любити людей, коли чимось займаєшся. Але не можна, займаючись чимось, не поважати того ремесла, яким займаєшся. Бо ніщо не приводить до власної деградації швидше.

 

Є добрий анекдот, який каже, як би мало бути. Записки партизана. Понеділок – ми прийшли до лісу, вигнавши німців. Вівторок – німці вибили нас з лісу. І так далі, усі дні, аж поки у неділю прийшов пан лісничий, був дуже знервований, вигнав і нас, і німців з лісу… Бо є ліс, є лісове господарство і є лісничий, який є передовсім лісничим, що відповідає за те, щоби у цьому лісі все діялося відповідно до того, як вимагають закони лісового господарства, закони ремесла.

 

Тарас ПРОХАСЬКО,

ГК 


23.05.2013 Тарас ПРОХАСЬКО 1909 15
Коментарі (15)

дякую! Пане Тарас 2013.05.23, 14:30
про лісничого - файно
хе-хе 2013.05.23, 16:00
Все то воно так,але насправді не так. Бо цехова (професійна) етика є простором несвободи. Вона вимагає не просто займатися чимось, а ПОКЛАДАТИ ЖИТТЯ на вівтар професії. Себто, людина перетворюється на придаток до фаху. Західна цивілізація тому так і полюбила техніку, що знайшла в ній брата-придатка. Люди- придатки, оспівані в есеї Прохаська і є тими ідеальними рабами корпорацій, які в іншому є нічим. Комуністи зробили одну велику звільняючу річ. Вони унівесалізували людину, вивільнили її від тисячолітнього фахового рабства і показали обрій.
Михайло 2013.05.23, 23:24
Відповідь пану "ХА-ХА". Комуністи звільнили нас не тільки від прив'язаності до професії, вони звільнили нас від совісті, чесності, моралі. Вони навчили нас зраджувати не тільки своїй професії але зраджувати Батьківщину, друга, дружину і срати на все навкруги.
abc 2013.05.24, 10:26
to хе-хе: комуністи показали вам (на щастя, не нам) обрій. А обрій, як відомо недосяжний. Потрібно завжди бачити край, однаково, чи при роботі, чи при питті горілки, чи при їзді автом - тобто всюди. Майстри об"єднувалися в цехи (громади), щоб бути сильними, стояти горою один за одного і за власне ремесло - це була одна єдина причина. Так що не пишіть маячню. А чесно, від серця, хочеться вам сказати: пнх дбл.
Gott erhalte Franz den Kaiser 2013.05.24, 11:11
>Вони унівесалізували людину, вивільнили її від тисячолітнього фахового рабства і показали обрій. Щось в цьому є, звичайно, обрій - ок. Дистильований комунізм, як на те пішло, взагалі непогана річ. Інша справа що: а) це утопія, а значить не варто витрачати на неї час; б) чомусь всі комуністи (не тільки більшовики) йдуть до того ідеального суспільства з явно перегнутою палкою і не без збочень.
Cвітлана 2013.05.24, 11:47
дякую, дуже правильно написано, було б добре, щоб нас була більшість, можливо тоді можна сподіватись змін на краще.....
abc 2013.05.24, 12:13
zu "Gott erhalte Franz den Kaiser": warum Deutsch? Warum Österreich? Ehemalige Frankiwskerin?
Сергій Чирва 2013.05.24, 17:47
Актуальна стаття. Актуальна в тому, що читаю "комуністи" , а так і хочеться вставити на це місце у шпальтах назву партії, і не одну, з тих, що дорвалися зараз до кормушки влади. У наш час, коли країна тріщить під натиском світової кризи, на керівні посади призачаються партійні функціонери та члени родин, і аж ніяк не професіонали з досвідом та незамараною репутаціею . Таке враження, що партквиток - це гарантована перепустка до працевлаштування... Приклади кожен дочитувач може знайти без зусиль, нажаль.
Я 2013.05.24, 14:02
Дякую, класна стаття. Її б усім сьогоднішнім випускникам роздрукувати і подарувати... Та й усім людям... Ці ж самі думки у мене все життя крутяться, а п. Тарас гарно зібрав все докупи. Я ще в 80-х роках не міг збагнути того, що один з викладачів у вузі поміняв вже 8 кафедр! Причому на якогось супер інтелектуала не виглядав. Парадокс в тому, що й надалі у нас той, хто не може робити свою роботу аби-як, заробляє МЕНШЕ ніж такі ж "майстри"-універсали. Тому що на "вилизування та дотягування" якості виробу часу і вміння йде в кілька разів більше ніж витрачає його заробітчанин-універсал. Чого вартують лише китайці з їхнім тотальним копіюванням зовнішньої схожості будь-якої речі. Які переводять непоновлювані земні запаси сировини в ОДНОРАЗОВИЙ пластиковий непотріб і ЗАСМІЧУЮТЬ планету, швидко наближаючись до екологічної катастрофи. І ми це все купуємо - БО ДЕШЕВО! Об кричущу непрофесійність ми щодня товчемо свої авто на так званих "лежачих поліцейських" в Івано-Франківську. А різниця між правильним і нашим "леж. поліцаєм" лише в тому, що наплив має бути плавним, з відповідним радіусом. щоб на малій швидкості усі авто минали його легко гойднувшись. А от на великій швидкості машину має добре тріпнути! Але ж ми, як давно казав М. Жванецький, "внешним видом овладели!". І не більше, не глибше, не професійніше... Додам ще від себе: Залишається побажати таким як "хе-хе" все життя користуватись товарами і послугами тільки таких "універсальних спеціалістів"
Gott erhalte Franz den Kaiser 2013.05.24, 16:49
До abc: Справді цікавить моя прописка, чи просто задаєш ці питання, щоб похизуватись поганою німецькою?
гість 2013.05.26, 23:06
Пане Тарасе, ви пишете цікаві, корисні статті та книги. Але навіщо пропагувати тютюнопаління, як один із видів наркотику. Вибачте, але так і є. Будьте здорові.
Гість 2013.05.26, 23:10
В пропаганді тютюнопаління мав на увазі ваше фото з сигаретою. Будьте здорові.
abc 2013.05.27, 13:07
Gott erhalte Franz den Kaiser | 24.05.2013 16:49 До abc: Справді цікавить моя прописка, чи просто задаєш ці питання, щоб похизуватись поганою німецькою? ----------------- Справді цікавить твоя прописка, грубо, без вулиці і номера будинку. Щодо моєї німецької, то ти мене справді ошелешила... Моя німецька часами навіть краща за мою рідну мову. Тобто володію обома однаково, причому в письмі краще ща багатьох німців. Де ти там в трьох соснах побачила "блуд", залишиться загадкою. Маю підозру, твоя німецька просто ніяка, якщо вже видала таку експертну оцінку.
Ігор зі Львова 2013.06.02, 23:08
До abc: Може знайдете собі інше місце для "розпальцовки" на предмет ду-у-уже крутого володіння німецькою? До всіх решта: Перепрошую за порушення теми (т.зв."оффтопік").
abc 2013.06.03, 15:19
Ігор зі Львова | 02.06.2013 23:08 До abc: Може знайдете собі інше місце для "розпальцовки" на предмет ду-у-уже крутого володіння німецькою? Шановний! За такі чудові Ваші слова моя Вам адекватна поетична відповідь: ї.б.іть себе в коліно.
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2209
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

869
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

915
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

919 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2782 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1473

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, "для піару". Якщо "піаром" вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

340

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

655

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

342

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1015
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2060
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1080
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

804
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

306
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14984
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7299
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

734
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

287
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

199
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

294
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

578
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1034