Проблеми із зовнішньоторговельним балансом США буде "розхльобувати" Європа

 

 

Як було оголошено наприкінці минулого тижня міністерством торгівлі, листопадовий дефіцит торгового балансу США зріс більше, ніж прогнозувалося в листопаді, оскільки американський експорт знизився, а імпорт (в першу чергу, сирої нафти і автомобілів) - виріс.

 

Збільшення виявилося чималеньке, навіть з урахуванням того, що сам показник дефіциту є досить волатильним -10,4% до 47,8 млрд. доларів, максимум з червня і більше, ніж планували експерти, які вважали, що він повинен був збільшиться до $ 45 млрд з первинних 43,500 млрд. в жовтні. При цьому оцінки коливалися від 41,8 млрд. до 47,6 мільярдів дефіциту. Імпорт зріс на 1,3% до піврічного максимуму 225,6 млрд. доларів у листопаді, так як збільшився імпорт нафти до 27,3 млрд. з 26,0 млрд. доларів.

 

Експорт знизився на 0,9% до 177,8 млрд. доларів, незважаючи на збільшення експорту споживчих товарів до 15,7 млрд. доларів. Зокрема, це сталося через падіння поставок в Європі. На думку деяких американських експертів, саме боргова криза в Євросоюзі може стати тим тригером, який запустить нову хвилю спаду.

 

Відзначимо, що не тільки американські експерти розділяють цю точку зору, її дотримуються й у МВФ. Зокрема, таку думку висловив спеціальний радник директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду (МВФ) Девід Ліптон, який вважає, що Європі необхідно терміново вжити нові заходи по боротьбі з борговою кризою. В іншому разі нового витка кризи не уникнути, а європейцям доведеться звикати до буксування економіки при стабільно високому безробітті.

 

«Без конкретних кроків Європа виявиться втягнутою в порочне коло, поступово втрачаючи довіру інвесторів при стагнуючій економіці і слабкому ринку праці», - заявив Д. Ліптон в рамках Азіатського фінансового форуму в Гонконзі. Правда далі він висловив спірне твердження, повідомивши, що за підтримки проблемних держав Європи іншими країнами нової фази кризи вдасться уникнути.

 

Ось тут я б посперечався, оскільки все попереднє було банальністю - нічого іншого й чекати не слід. Але от вихід з боргової кризи - це як? Адже мало відкласти виплати боргів - на це Європі у випадку допомоги ззовні (мабуть, на неї і натякав у Південно-Східній Азії представник МВФ) грошей дійсно вистачить. Але не будемо забувати: головна-то проблема - це рівень життя населення, який до того підтримувався як раз за рахунок кредитування і соціальних виплат з бюджету, тобто за рахунок зростання боргу. Якщо просто зупинити ці механізми підтримки рівня життя населення (і, зауважимо, сукупного попиту), то настане дуже потужна криза. Це добре видно по Греції, в якій менше ніж за рік вжиті заходи економії привели до падіння ВВП більш ніж на 5%. А процес же тільки почався.

 

При цьому, зрозуміло, удар буде завдано і по всіх партнерах Євросоюзу, по США в першу чергу. Що ми, до речі, і бачимо вже із статистики листопада. А в міру розвитку ситуації підключення заходів жорсткої економії в Італії, результати будуть видні ще краще. Так що на чому заснований оптимізм представника МВФ не дуже зрозуміло - хіба що на корпоративній солідарності, оскільки коли якщо увійде в повну силу, МВФ стане просто не потрібен.

 

Втім, наші опоненти можуть стверджувати, що на підставі статистики одного місяця тенденції не видно, а МВФ - «видніше». Можливо, проте ми вже стільки разів демонстрували, що на довгих інтервалах часу наша теорія повністю підтверджується, що навіть незрозуміло, що ще говорити. Втім, в даному конкретному випадку можна звернути увагу на одну цікаву обставину: США в умовах нинішньої кризи поводяться зовсім не так, як Євросоюз. Останній рекомендує «затягувати паски», що призводить до спаду попиту і ВВП (поки, в окремих країнах ЄС, але це тільки справа часу), а ось США, навпаки, збільшують стимулювання попиту. 

 

Горезвісний дефіцит американського бюджету, який Обама збільшив за час свого керівництва країною приблизно на 1 трильйон доларів на рік, росте тільки для того, щоб ці гроші можна було витратити на зростання соціальних виплат, які йдуть прямо на зростання споживчих витрат (а куди ще можуть витратити гроші бідних громадян США?). Трильйон - це, між іншим, близько 10% від реально наявних доходів громадян США. Так що стимулювання це величезне.

 

Чому ж так не робить в Євросоюзі? Я схильний вважати, що це пов'язано з тим, що така поведінка, хоча і є розумною, суперечить усім монетаристським догмам. Такі країни, як США, ще можуть собі дозволити ігнорувати МВФ та інші бастіони монетаризму, але в ЄС ситуація інша, там багато дрібних країн, які, при всьому бажанні, йти проти міжнародних монстрів не можуть. Хоча деякі і намагаються - як, наприклад, Ісландія, Угорщина і, частково, Польща.

 

А ось Німеччини і Франції це поки просто не потрібно - у них ситуація ще терпима, особливо у першої. У тому числі й тому, що свій попит стимулюють США, які купують досить значний обсяг німецької продукції. Так що лідери ЄС можуть поки можуть жорстко тиснути на своїх молодших партнерів - головне, щоб їх все-таки не змусили взяти на себе чужі зобов'язання. Тут Франція і Німеччина пручаються відчайдушно, хоча США і МВФ активно їх до цього закликають.

 

Зрозуміло, можна закрити очі на проблеми і вважати, що все ось-ось саме тихо розсмокчеться. Проте будь-який серйозний аналітик, особливо такий, який вивчав міжгалузеві баланси проблемних країн (США в першу чергу), не може не розуміти, що розсмоктатися тут нічого не може. Якщо за два роки «дірка» за попитом склала трильйон доларів, то в наступні два потрібен буде ще один трильйон. І звідки його взяти, коли вже цей викликає серйозні побоювання за стійкість світової і американської фінансових систем?

 

І статистичні дані підтверджують цю тенденцію, яка тільки почала свій розвиток.

 

 

Михаил Хазин,

Джерело: worldcrisis.ru


17.01.2012 Михайло Хазін 1162 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1228
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1007
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3486
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1297
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1574

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

541
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1459
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15329
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

452
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1283 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494