Проблеми із зовнішньоторговельним балансом США буде "розхльобувати" Європа

 

 

Як було оголошено наприкінці минулого тижня міністерством торгівлі, листопадовий дефіцит торгового балансу США зріс більше, ніж прогнозувалося в листопаді, оскільки американський експорт знизився, а імпорт (в першу чергу, сирої нафти і автомобілів) - виріс.

 

Збільшення виявилося чималеньке, навіть з урахуванням того, що сам показник дефіциту є досить волатильним -10,4% до 47,8 млрд. доларів, максимум з червня і більше, ніж планували експерти, які вважали, що він повинен був збільшиться до $ 45 млрд з первинних 43,500 млрд. в жовтні. При цьому оцінки коливалися від 41,8 млрд. до 47,6 мільярдів дефіциту. Імпорт зріс на 1,3% до піврічного максимуму 225,6 млрд. доларів у листопаді, так як збільшився імпорт нафти до 27,3 млрд. з 26,0 млрд. доларів.

 

Експорт знизився на 0,9% до 177,8 млрд. доларів, незважаючи на збільшення експорту споживчих товарів до 15,7 млрд. доларів. Зокрема, це сталося через падіння поставок в Європі. На думку деяких американських експертів, саме боргова криза в Євросоюзі може стати тим тригером, який запустить нову хвилю спаду.

 

Відзначимо, що не тільки американські експерти розділяють цю точку зору, її дотримуються й у МВФ. Зокрема, таку думку висловив спеціальний радник директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду (МВФ) Девід Ліптон, який вважає, що Європі необхідно терміново вжити нові заходи по боротьбі з борговою кризою. В іншому разі нового витка кризи не уникнути, а європейцям доведеться звикати до буксування економіки при стабільно високому безробітті.

 

«Без конкретних кроків Європа виявиться втягнутою в порочне коло, поступово втрачаючи довіру інвесторів при стагнуючій економіці і слабкому ринку праці», - заявив Д. Ліптон в рамках Азіатського фінансового форуму в Гонконзі. Правда далі він висловив спірне твердження, повідомивши, що за підтримки проблемних держав Європи іншими країнами нової фази кризи вдасться уникнути.

 

Ось тут я б посперечався, оскільки все попереднє було банальністю - нічого іншого й чекати не слід. Але от вихід з боргової кризи - це як? Адже мало відкласти виплати боргів - на це Європі у випадку допомоги ззовні (мабуть, на неї і натякав у Південно-Східній Азії представник МВФ) грошей дійсно вистачить. Але не будемо забувати: головна-то проблема - це рівень життя населення, який до того підтримувався як раз за рахунок кредитування і соціальних виплат з бюджету, тобто за рахунок зростання боргу. Якщо просто зупинити ці механізми підтримки рівня життя населення (і, зауважимо, сукупного попиту), то настане дуже потужна криза. Це добре видно по Греції, в якій менше ніж за рік вжиті заходи економії привели до падіння ВВП більш ніж на 5%. А процес же тільки почався.

 

При цьому, зрозуміло, удар буде завдано і по всіх партнерах Євросоюзу, по США в першу чергу. Що ми, до речі, і бачимо вже із статистики листопада. А в міру розвитку ситуації підключення заходів жорсткої економії в Італії, результати будуть видні ще краще. Так що на чому заснований оптимізм представника МВФ не дуже зрозуміло - хіба що на корпоративній солідарності, оскільки коли якщо увійде в повну силу, МВФ стане просто не потрібен.

 

Втім, наші опоненти можуть стверджувати, що на підставі статистики одного місяця тенденції не видно, а МВФ - «видніше». Можливо, проте ми вже стільки разів демонстрували, що на довгих інтервалах часу наша теорія повністю підтверджується, що навіть незрозуміло, що ще говорити. Втім, в даному конкретному випадку можна звернути увагу на одну цікаву обставину: США в умовах нинішньої кризи поводяться зовсім не так, як Євросоюз. Останній рекомендує «затягувати паски», що призводить до спаду попиту і ВВП (поки, в окремих країнах ЄС, але це тільки справа часу), а ось США, навпаки, збільшують стимулювання попиту. 

 

Горезвісний дефіцит американського бюджету, який Обама збільшив за час свого керівництва країною приблизно на 1 трильйон доларів на рік, росте тільки для того, щоб ці гроші можна було витратити на зростання соціальних виплат, які йдуть прямо на зростання споживчих витрат (а куди ще можуть витратити гроші бідних громадян США?). Трильйон - це, між іншим, близько 10% від реально наявних доходів громадян США. Так що стимулювання це величезне.

 

Чому ж так не робить в Євросоюзі? Я схильний вважати, що це пов'язано з тим, що така поведінка, хоча і є розумною, суперечить усім монетаристським догмам. Такі країни, як США, ще можуть собі дозволити ігнорувати МВФ та інші бастіони монетаризму, але в ЄС ситуація інша, там багато дрібних країн, які, при всьому бажанні, йти проти міжнародних монстрів не можуть. Хоча деякі і намагаються - як, наприклад, Ісландія, Угорщина і, частково, Польща.

 

А ось Німеччини і Франції це поки просто не потрібно - у них ситуація ще терпима, особливо у першої. У тому числі й тому, що свій попит стимулюють США, які купують досить значний обсяг німецької продукції. Так що лідери ЄС можуть поки можуть жорстко тиснути на своїх молодших партнерів - головне, щоб їх все-таки не змусили взяти на себе чужі зобов'язання. Тут Франція і Німеччина пручаються відчайдушно, хоча США і МВФ активно їх до цього закликають.

 

Зрозуміло, можна закрити очі на проблеми і вважати, що все ось-ось саме тихо розсмокчеться. Проте будь-який серйозний аналітик, особливо такий, який вивчав міжгалузеві баланси проблемних країн (США в першу чергу), не може не розуміти, що розсмоктатися тут нічого не може. Якщо за два роки «дірка» за попитом склала трильйон доларів, то в наступні два потрібен буде ще один трильйон. І звідки його взяти, коли вже цей викликає серйозні побоювання за стійкість світової і американської фінансових систем?

 

І статистичні дані підтверджують цю тенденцію, яка тільки почала свій розвиток.

 

 

Михаил Хазин,

Джерело: worldcrisis.ru


17.01.2012 Михайло Хазін 1128 0
Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

406
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

575
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1313
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2265 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1121
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3054

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

880

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1029

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1454

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2060
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26361 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

750
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

947
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2988
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1237
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

931
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1189
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1198
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

404
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4251
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1065
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1630