Черговий раз повернемось до болючої теми тарифів, зокрема на газ, оскільки нам дають зрозуміти, що їх не збирається знижувати жодна із гілок влади.
Прем’єр, захищаючи сьогоднішній рівень тарифів, уже заявив, що тарифи на енергоносії будуть використовуватись як піар перед виборами до місцевих рад і мабуть для недопущення втрати влади на низах пропонується система виборів по формулі, де не буде зрозуміло кого оберуть за списками, крім того, теперішнє "добровільне об"єднання громад", а в результаті практична ліквідація сільських і селищних рад під видом збільшення доходів бюджетів означає централізоване керівництво громадами у плані розрекламованої децентралізації влади.
Колись в Академії державного управління у спілкуванні з поляками про їхню адмінреформу на селі, на чий досвід посилаються наші реформатори, вияснилося, що тоді вони не ліквідували жодної гміни, а французи, відповідно до своєї конституції, не можуть ліквідувати ні однієї комуни (по нашому сільської ради) без реального погодження із мешканцями населених пунктів, навіть якщо там десяток або трохи більше хат.
Міністр фінансів розказує, що газ у трубі змішаний і не видно чий він є, та ще до того його доправляють до споживачів посередники, тому це одна з причин вищих тарифів. Треба нагадати пані Яресько, що українці давно не живуть в кам’яному віці, знають про облік і не тільки власного газу, а наявність посередників повністю залежить від держави, яку представляють Парламент, Президент, Уряд, тобто не суспільство при обгрунтуванні, встановленні тарифів.
У цьому аспекті чомусь не чути голосів, власне, від влади, політиків, експертів, що у тарифи на газ включена підвищена у сім разів рента (плата за українські природні ресурси) і виявляється для її нарахування є облік газу власного видобування та орендна плата за експлуатацію українських газових мереж. Ці платежі, свідомо збільшені і включені в тариф Урядом, не мають ніякого відношення до ціни чужого газу (не дивлячись на одну трубу) для збільшення доходів бюджету за рахунок населення і ліквідації дефіциту за попередні роки у діяльності ефимерного, державного посередника "НАК Нафтогазу" із мільйонними затратами на його утримання. Одна із складових дефіциту, за яку тепер повинні розраховуватись споживачі - списання Урядом "попєрєдніків" 24 млрд. грн. заборгованості монополістів "НАК Нафтогазу".
Дивною виглядає позиція "прозорої" діяльності виконавчої влади у тому, що ми так і не бачимо складових частин тарифів, зокрема відсотка у них ренти, орендної плати, тощо. Не треба посилатись на міжнародні аудиторські структури, що здійснять аналіз обгрунтованості тарифів і колись нам про це розкажуть, нібито у нас немає своїх спеціалістів, то того часу "роса очі виїсть". А може цей секрет нам відкриє Національна комісія з питань регулювання енергетики, що утримується за рахунок платників податків, тарифів.
Знову про боротьбу з олігархами. Я уже писав, що передбачені в бюджеті 24,5 млрд. грн. на субсидії дають гарантовані доходи монополістам, а збільшені крім того суми тарифів, в процесі нібито технічних затримок проходження платежів до бюджету, дають можливість так званим олігархам, які мають власні банківські структури, через які проходять кошти, користуватись грандіозними сумами і одержувати доходи, чи певну компенсацію навіть тимчасових неплатежів від споживачів. Ще одна, чергова "поразка" олігархів у їхню користь!!!
Голова фракції "Самопоміч" у одному із коментарів похвалився, що профіцит бюджету (за перший квартал це 4,17 млрд. грн. - нечуваний результат у часи економічної кризи і війни) появився внаслідок вміння депутатів (з його слів не спеціалістів) рахувати, тому і переглядали бюджет 2015 року в сторону збільшення доходів.
Хотілось би опустити депутатів на грішну землю і сказати громадськості правду. Профіцит бюджету або по простому перевищення доходів над видатками є результатом збільшення рівня податків і зборів, у тому числі тарифів на енергоносії, зниження заробітної плати у бюджетній сфері, оподаткування пенсій.
Щодо пенсій. Дуже багато, з метою заговорювання суспільства і відволікання від реальних реформ на його користь, з боку влади виголошується промов про так звані спецпенсії і не називаються конкретні цифри, яка ж їх сума у бюджеті, співвідношення до обсягу мінімальних пенсій, якщо це гальмо у збільшенні соціальних гарантій пересічних громадян. Не думаю, що така інформація вигідна пропаганді, як оправдання зниження рівня соціального захисту населення.
На цьому фоні прикро зазначити інше. У своєму щорічному посланні до Верховної ради 04 червня 2015 року Президент держави озвучив, дослівно, ..."Слід виконати вимоги Закону про припинення нарахування будь-яких спецпенсій з 1 червня поточного року для депутатів, міністрів, суддів, прокурорів, митників і таке інше".
Відома вище перелічена категорія посад, а що таке інше, хто чи що в Україні до цього відноситься. Цікаво почути коментар? А як колись, при іншій владі будуть називатись, розцінюватись заробітні плати, пенсії працівників антикорупційних органів, де мінімальний рівень зарплати, наприклад слідчим, Прем’єр запропонував у розмірі 30 тис. грн. за місяць, треба розуміти у цих структурах вони займатимуть не найвищі посади і як будуть називатись, у перспективі, їхні пенсії. Це політична доцільність, чи чергове наступання на граблі?