ПРО НАДМІРНІСТЬ У МОВІ

Нечасто маю сни. Ще рідше змістовні. Унікальними є ті, що на ранок лишаються у пам’яті.

Я бачив святих чоловіка і жінку, які скоро мають розказувати людям добрі слова, а поки прямують ясними галявами, що розділяють ліс. Зі святими йде молода дівчина. Її взято до помочі, щоб було кому ходити по воду для немічних. І коли вони пройшли зі світанку до полудня, дівчина спитала у святих: «Чому навіть дерева у лісі Господь створи нерівними, і менші гинуть у затінку велетнів?» – а свята жінка відказала, що це з глибокої прихильності, бо таким чином великі можуть проявити свою малу любов і відхилитися, даючи світло. А якщо навіть й не відхиляться, то малі будуть тішитись терпленими муками.

Коли вони вже наближалися до села, то святий чоловік остеріг дівчину
ніколи не перебивати бесіду, а відтак додав, що в жодному разі, без нагальної потреби, зовсім не варто починати балачку. Він ще казав, що слово, як хліб.
Ним не можна об’їдатися, а треба вживати помірно.

Ще є письменник Олег Лишега, який, усвідомивши жахливу спекуляцію словом, максимально обмежив себе у письмовому вияві думок або відчуттів. За шістдесят один прожитий рік видав три книжки. Натхнення сублімував у життя і скульптуру. Остання – німа, але дуже промовиста. Висловлюється точно і без жодних зайвих викаблучувань.

У сучасних умовах слово стало брудом. Можливо, так було завше, але ми живемо саме у сучасних у мовах, що є підставою для подібних висновків. Не знаю чи привітання з якого-небудь приводу зараз адекватно сприймається. Як і образа є лише артикуляцією певних звукосполучень. Надмірність нівелювала вагу і нині мова стала матеріалом для виконання певних механічних функцій, позбавивши будь-якої сакральності.

І все вище сказане могло би бути передісторією до висновку про марнослів’я політиків. Ще можна згадати сотні телепрограм і серіалів, які перетворюють людину на унітаз, куди зливають всілякий словесний непотріб. Але, здається найбільшої вершини у даній царині сягнули Інтернет-коментатори.

Не є великою таємницею, що існують цілі армії пройдисвітів, які за лічені секунди можуть людину так облити лайном, що годі відмитися. І з цим нічого не зробиш. Їм платять і вони працюють. Кожен, хто працює мусить їх розуміти. І вже навіть нема що протиставити, аби наголосити наскільки поганими є такі дії. Зрештою, всім відомо, наскільки поганими вони є. Принаймні, це не смертельно. Біда хіба у тому, що людина ховається за нікнеймом. А виправдання лиш у тому, що коли сідаємо на унітаз, то механічні функції виконує заднє місце, тоді як обличчя з інтелектуальним виразом читає газету, мовби це його не стосується.


07.02.2011 Василь Карп'юк 2115 6
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

882
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1916 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1