Про кульбабки у Варшаві і розвиток державності

 

 

У першій декаді травня мене запросили до Варшави на наукову конференцію  «Польща і Україна – разом в єдиній Європі». То була чергова нагода ще раз пересвідчитися, яка насправді прірва між Україною і Польщею і як вона щороку поглиблюється.

Спочатку був кордон і дорога до Варшави. Не відкрию, звісно, секрету, але на дорозі – жодної ями. Ніби й знав це, але якось щоразу вражає. Дорожні знаки, підсвічені електрикою сонячних батарей, розмітка, що також світиться вночі, у населених пунктах вздовж траси – буферні щити для ізоляції від дорожнього шуму… І хоча розумієш, що саме так і має бути, що це і є нормально, зроблено для людей, а відчуття – що потрапив з Землі на Марс. 

У готель ми вселилися вночі, а вранці я побачив за вікнами номеру газони з великою кількістю кульбабок. Вони мені запам’яталися, бо були яскравим фрагментом наповненої зеленню і комфортом Варшави. Всюди багато простору, більшість будинків не висотки, будівельного «ущільнення» тут не знають. Наші забудівельники точно б просльозилися від втрачених перспектив забудови.

Протягом двох днів я постійно й на кожному кроці натикався на дрібнички, з яких і складається звичайна Європа: лавки з маршрутами вулиць та музикою, стоянки для прокату велосипедів, інформаційні стенди про пам’ятки історії в центрі міста... Приємно дивитися, як комфортно і без пафосу відпочивають у своєму місті поляки. Ну, а про ціни в супермаркетах і не кажу: усе дешевше і якісніше, і про це знають чимало наших земляків, які їздять до Польщі на шопінг.

Під час конференції ми зустріли й кресов’яків – поляків, які досі живуть задавненими історичними травмами через втрату «їхньої» Галичини, «східних кресів». Довелося почути вислови на кшталт «наш польський Дністер» і подібні. Але таких мало, це маргінали. Більшість поляків сміливо і впевнено думають про завтрашній день і свою країну в Європі, в якій має знайтися місце і незалежній Україні.

Мабуть, польська нація заслужила на цей комфорт, спокій і заможність. Це – результат їхніх бажань і зусиль. Згадайте, що все середмістя зруйнованої у 1944 році нацистами Варшави було відновлене за старими фотографіями і кресленнями. А ми й без допомоги якихось зовнішніх ворогів самі руйнуємо власні пам’ятки історії та культури.

А все так просто: поляки поважають себе. І це проявляється у них у всьому – від доглянутих зелених газонів у спальних районах міста до захисту диких тварин обабіч транспортних автомагістралей.

А ми? Один з членів нашої делегації спочатку розказував нам, як він за великі гроші домовився для дочки за карту поляка і влаштував її на навчання в польський вуз, а ввечері у центрі Варшави лякав перехожих, горлаючи українські повстанські пісні...

Коли ж цей чоловік був щирим? Та в обидвох ситуаціях. На жаль, така роздвоєність і брак самоповаги роз’їдають багатьох українців. Будьмо відвертими з собою: ми відрізняємося від мешканців по той бік кордону якраз так, як наші дороги від польських. Наші проблеми – у нас самих, у наших головах. Пора, давно пора щось робити з собою, інакше цю прірву – між нами і Європою – не засипати вже ніколи.

 

Сергій АДАМОВИЧ,

депутат облради,

Галицький кореспондент

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чат з Сергієм Адамовичем


Коментарі (5)

gryc 2013.05.24, 19:58
http://kukok.blox.pl/2011/07/10-najbrzydszych-budynkow-Warszawy.html
fff 2013.05.24, 20:05
http://pl.wikipedia.org/wiki/Urbanistyka_i_architektura_Warszawy
gryc 2013.05.24, 11:31
Прожив у Польщі 5 років. І сміливо можу не погодитися: "більшість будинків не висотки" (у Варшаві)- ну це ж неправда! "усе дешевше і якісніше" - а це просто брехня. Звісно, у них є дешевші і якісніші товари. Як правило, якщо дешевші - то не якісніші. Так само й у нас є якісніші і дешевші!
Мирон 2013.05.24, 11:36
те, що в ысторичній частині Варшави все збережено як було в часи Середньовіччя - правда. Площу Ринок, яка під час війни була повністю зруйнована відновили по старих кресленнях і фото - цеглинка до цеглинки! І ніхто там не здогадався як в Франеку поставити стодолу-АРС і перкрити прохід до прекрасного Вірменського собору. І не знайшлося там свого "Бойка", який влупив би 8-поверховий будинок на площі Ринок. Це все правда.
ola 2013.05.29, 13:48
Порівнюючи рівень доходів в Україні і в Польщі та ціни на товари, то насправді в Польщі ціни набагато дешевші. Щодо якості, то теж погоджуюся, що якість вища і вибір набагато більший, особливо овочів і фруктів. Не кажучи вже про ціни у Франківську на одяг, де ціна зовсім не відповідає якості і не знаю, де вони беруть "польське" взуття за шаленими цінами, коли в Польщі польського взуття немає...
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

776
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

755
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1255
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2624
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1420
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2135 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

751

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1694
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1092
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10814
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

472
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

358
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

539
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724